Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Η Μακάμπι 82-63 τη Ρεάλ και θα είναι η αντίπαλος του ΠΑΟ στον τελικό

Η Μακάμπι χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να βρει ρυθμό και να δείξει πως είναι καλύτερη ομάδα από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Εϊντσον (19π., 8ρ., 6κλ.) κορυφαίος για τους νικητές (82-63). Ωθηση από τον Πάργκο (13π., 7ασ.), στους κορυφαίους και ο «Σόφο» (16π., 5ρ.). Τρίτος τελικός μεταξύ Παναθηναϊκού και Μακάμπι, που έχουν από μία νίκη.

Βάζοντας τη μπάλα στο καλάθι η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να προηγηθεί με 4-0 στα πρώτα λεπτά. Παράλληλα, είχε περιορίσει τους Σχορτσανίτη και Πάργκο. Όταν όμως οι δύο ηγέτες της Μακάμπι πήραν μπρος, οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν σε 8-8 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, καθώς οι Ισπανοί δεν εκμεταλλεύτηκαν τα δύο αντιαθλητικά της ομάδας του Μπλατ. Ετσι, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 14-12.

Με τον Πνίνι να σκοράρει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και τον «Σόφο» να ταλαιπωρεί τους Τόμιτς και Ρέγες, η Μακάμπι προηγήθηκε με 22-14. Η Βασίλισσα όμως., με τον εντυπωσιακό Ρέγες και τα τρίποντα του Πριτζιόνι κατάφερε να ισοφαρίσει (24-24). Στη συνέχεια σκόραραν οι Χέντριξ και Τόμιτς και το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 32-29.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κύλησαν περίπου στον ίδιο ρυθμό (αργά, με λάθη και με τη Ρεάλ να παίρνει τα ριμπάουντ και να μένει κοντά στο σκορ). Όλα αυτά μέχρι και τη στιγμή που πήρε το «όπλο» του ο Τζέρεμι Πάργκο. Με τον Αμερικανό να κάνει ε εντυπωσιακές ενέργειες και τον Εϊντσον να συνεχίζει να είναι ασταμάτητος, η τρίτη περίοδος τελείωσε με 57-47 για τη Μακάμπι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μολίν δεν κατάφερε ποτέ να ξαναμπεί στο ματς. Η Μακάμπι έκανε ότ,ι ήθελε. Όλα τα σουτ πήγαιναν μέσα και αυτό που έμεινε από το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η αποθέωση για τους Εϊντσον, Σχορτσανίτη και τον 39χρονο Σαρπ που πέτυχε και ένα τρίποντο, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα. Τελικό σκορ 82-63 για τη Μακάμπι, που για τρίτη φορά μετά το 2000 στη Θεσσαλονίκη, όπου επικράτησαν οι Πράσινοι, το 2001 στο Παρίσι, όπου νίκησε η «ομάδα του λαού». Ο τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή (8/5) στις 17:30.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 32-29, 55-47, 82-63.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Πάργκο 13(2), Χέντριξ 6, Σαρπ 3(1), Μπλου 10(2), Ελιάχου 1, Πνίνι 14(4), Μπέρσταϊν, Έιντσον 19(3), Μάτσβαν, Σχορτσανίτης 16.

Ρεάλ Μαδρίτης (Μολίν): Τόμιτς 17, Πριτζιόνι 9(3), Σουάρεζ 8(2), Ρέγιες 15, Μίροτιτς, Ροντρίγκεζ, Φίσερ 2, Γιουλ 9(1), Τάκερ 3(1).