Τρίτη 21 Μαϊου 2024
Αναπτερώθηκαν οι ελπίδες του Ολυμπιακού με 91-78 επί της Νανσί

Στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκα παραμένει ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 91-78 επί της Νανσί στο ΣΕΦ για την πέμπτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «ερυθρόλευκων» και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη της Μπιλμπάο στον βασκικό «εμφύλιο» με την Κάχα Λαμποράλ αλλά και τη νίκη της Φενερμπαχτσέ επί της Καντού ο πρώτος όμιλος πήρε «φωτιά» στην τελευταία στροφή του πρώτου γύρου.

Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ο αρχηγός τους Βασίλης Σπανούλης με 26 πόντους, ενώ καταλυτικοί αποδείχτηκαν ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης (10π.) στη ρακέτα και ο Μιχάλης Πελεκάνος (11π.) με 3/5 τρίποντα. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος μάζεψε 9 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ της Νανσί ο Μόερμαν με 20 πόντους, 17 πρόσθεσε ο Λίνεχαν και 15 ο Σούλερ. Στο β’ μέρος ανέβηκε ο Γάλλος διεθνής ΝΒΑερ Νικολά Μπατούμ που περιορίστηκε στους 9 πόντους.

Με δύο τρίποντα του Τζον Λίνεχαν οι Γάλλοι κατάφεραν να προσπεράσουν στη δεύτερη περίοδο, 4-6 και 15-16, ενώ ο Τζαμάλ Σούλερ απαντούσε στην «ερυθρόλευκη» φροντ λάιν των παραγωγικών Άντιτς, Παπαδόπουλο στα πρώτα λεπτά. Μετά το εύστοχο λέι απ του Κώστα Παπανικολάου, 17-16, ο Ολυμπιακός αποδείχτηκε ανώτερος σε όλους τους τομείς… δέχτηκε μόνο 6 πόντους μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου και πέτυχε 13 πόντους.

Τα φάουλ ήταν το μοναδικό πρόβλημα του Ολυμπιακού (8/11 η Νανσί έναντι 2/2 για την ομάδα του Ίβκοβιτς), με τον Γάλλο διεθνή ΝΒΑερ, Νικολά Μπατούμ, να πετυχαίνει πάντως μόνο 3 πόντους σε 9 λεπτά (από τη γραμμή του φάουλ). Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Βασίλης Σπανούλης με 5 διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου, 30-22, πρώτη φορά στο +8 η ομάδα του Πειραιά.

Με τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ξεκίνησε η 2η περίοδος και ο Ολυμπιακός προσπέρασε με +11, 33-22. Όμως στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το ημίχρονο, η γαλλική ομάδα αντέδρασε -κυρίως με πίεση στην άμυνα- μειώνοντας στους 4 πόντους, 37-33 με λέι απ του Σούλερ και στο καλάθι, 38-36, 30΄΄ πριν την ανάπαυλα, με τρίποντο του Μόερμαν που έφτασε τους 8 πόντους και ήταν ο κορυφαίος της Νανσί στη 2η περίοδο. Αστοχία (1/6 τρίποντα είχαν οι παίκτες του Ίβκοβιτς), βεβιασμένες επιλογές και λάθη έδωσαν το δικαίωμα στη Νανσί να ξαναμπεί στο παιχνίδι, την ώρα που έγινε γνωστό πως η Φενερμπαχτσέ είχε επικρατήσει της Καντού στην Πόλη, προς δυσαρέσκεια του Ολυμπιακού.

Με καθυστέρηση ξεκίνησε το β’ μέρος, μετά από πρόβλημα που παρουσιάστηκε στην τάση του ρεύματος στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε ούτε στην 3η περίοδο να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Ειδικά στο πρώτο πεντάλεπτο, αν και προηγήθηκαν με +8 οι γηπεδούχοι, 44-36, η Νανσί με πολυφωνία στην επίθεση και γρήγορο ρυθμό απάντησε με επιμέρους σκορ 8-2 και πλησίασε απειλητικά, 46-44. Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης… ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό που απάντησε με δικό του επιμέρους σκορ 8-2, 54-46, χάρη σε 5 διαδοχικούς πόντους από τον Σπανούλη.

Με δεύτερο διαδοχικό τρίποντο, ο αρχηγός των Πειραιωτών έφερε στο +9 την ομάδα του, 57-48. Ο Μπατούμ ανέβηκε επίπεδο στην επανάληψη, αλλά ούτε οι δικοί του πόντοι, ούτε αυτοί του Ακίν Ακινγκμπάλα δεν κατάφεραν να ρίξουν σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά μέχρι το 30′ που από 61-52 και 63-52 δια χειρός Γλυνιαδάκη μετετράπη σε 67-52 με 4/4 βολές του Γκετσεβίτσιους (+15). Ο Λίνεχαν προσπάθησε ν’ αφυπνίσει τους συμπαίκτες του με 5 διαδοχικούς πόντους, 67-57, αλλά ο σέντερ του Ολυμπιακού, Ανδρέας Γλυνιαδάκης φώναξε «παρών» απόψε απαντώντας με 4 ακόμη πόντους, 71-57.

Σούλερ και Μόερμαν απλά μείωσαν στους -9, 74-65 και το τρίποντο του Μιχάλη Πελεκάνου, 77-65, «γκρέμισε» τα όνειρα των Γάλλων για μια νίκη στην Αθήνα. Στο τελευταίο τρίποντο, ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός, ο Σπανούλης με ένα ακόμη τρίποντο «έγραψε» το 82-67 και οι παίκτες του Ίβκοβιτς δεν ανησύχησαν ούτε όταν ο Λίνεχαν ευστόχησε σε 4ο προσωπικό τρίποντο, 82-70. Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της ομάδας του Πειραιά (85-70 και πάλι έξω από τα 6.75 ο Πελεκάνος και +17… 87-70 με λέι απ του Χάινς) που πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο στη διοργάνωση, .

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 40-36, 67-52, 91-78

Διαιτητές: Μαρτίν (Ισπανία), Τσμικίεβιτς (Πολωνία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 3, Λούκας 5 (1), Άντιτς 7 (1), Σπανούλης 26 (4), Πελεκάνος 11 (3), Παπαδόπουλος 6, Γκετσεβίτσιους 7 (1), Γλυνιαδάκης 10, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 7 (1), Κατσίβελης

ΝΑΝΣΙ (Ζαν Λουκ Μονσό): Ακινγκμπάλα 5, Γκραντ, Μπαντιάν 2, Σούλερ 15, Σίλα 2, Λίνεχαν 17 (4), Σάμνικ 6, Πίντα, Αμαγκού 2, Μόερμαν 20 (2), Μπατούμ 9

Τα νέα για Ορτέγκα και η αποθέωση του Ποντένσε

Οι εξελίξεις με τον Αργεντίνο μπακ ενόψει τελικού Conference με την Φιορεντίνα και τα αποθεωτικά σχόλια των παικτών του Ολυμπιακού για τον Ποντένσε