Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Πήγε να το «κλέψει», αλλά η Γαλατάσαραϊ πήρε τη νίκη στην παράταση

Με ένα τρίποντο από τα 14 μέτρα και πετώντας τη μπάλα 2'' πριν από τη λήξη του αγώνα με το σκορ να είναι 69-66 υπέρ της Γαλατάσαραϊ, ο Σλούκας ευστόχησε σε ένα απίστευτο «buzzer beater», δίνοντας το «φιλί της ζωής» στον Ολυμπιακό που διεκδίκησε στην παράταση την πρώτη νίκη του μετά από δύο αγώνες στη φάση του Top 16 της Ευρωλίγκα. Ωστόσο, ένας πρώην «ερυθρόλευκος», ο Τζαμόν Γκόρντον Λούκας, ήταν αυτός που... σκότωσε τους Πειραιώτες με συνεχόμενα καλάθια στον έξτρα χρόνο και τελικά η νίκη πήγε στους Τούρκους που πανηγύρισαν έξαλλα στο «Αμπντί Ιπεκτσί» το τελικό 78-77. Μεγάλη νίκη της Μπαρτσελόνα μέσα στο Ισραήλ επί της Μακάμπι, στο άλλο ματς της βραδιάς.

Με ένα τρίποντο από τα 14 μέτρα και πετώντας τη μπάλα 2» πριν από τη λήξη του αγώνα με το σκορ να είναι 69-66 υπέρ της Γαλατάσαραϊ, ο Σλούκας ευστόχησε σε ένα απίστευτο «buzzer beater», δίνοντας το «φιλί της ζωής» στον Ολυμπιακό που διεκδίκησε στην παράταση την πρώτη νίκη του μετά από δύο αγώνες στη φάση του Top 16 της Ευρωλίγκα.

Ωστόσο, ένας πρώην «ερυθρόλευκος», ο Τζαμόν Γκόρντον Λούκας, ήταν αυτός που… σκότωσε τους Πειραιώτες με συνεχόμενα καλάθια στον έξτρα χρόνο και τελικά η νίκη πήγε στους Τούρκους που πανηγύρισαν έξαλλα στο «Αμπντί Ιπεκτσί» το τελικό 78-77.

Ούτε τον Μέσι να είχε…

Την πιο μεγάλη νίκη της μέχρι τώρα στην σεζόν, αλλά ίσως και την πιο ουσιαστική πέτυχε η Μπαρτσελόνα μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 71-57. Οι εξαιρετικοί «μπλαουγκράνα» έφτασαν έτσι στο 2×2 στο Top 16 της Ευρωλίγκα και έγιναν το ακλόνητο φαβορί για την κορυφή του 8ου ομίλου, μετά από ένα ματς όπου οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν ευστόχησαν σε κανένα σουτ τριών πόντων (0/6)!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με την βοήθεια του κόσμου του και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (19-12).

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, η Μπαρτσελόνα πάτησε «γκάζι» και αφού ισορρόπησε τον αγώνα, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο 29-29, έπειτα από καλάθι του Βάσκεθ και ενώ είχε προηγηθεί κάρφωμα του Θοδωρή Παπαλουκά.

Μέχρι και την τέταρτη περίοδο, οι Ισραηλινοί ήταν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης αλλά όταν οι «μπλαουγκράνα» αποφάσισαν να πάρουν το ματς, έκαναν ό, τι έπρεπε για να τα καταφέρουν.

Το τελικό 71-57 υπέρ της Μπαρτσελόνα την θέτει ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά στο 8ου γκρουπ και δείχνει ότι όσο τα κρίσιμα πλησιάζουν, τόσο η απόδοση των «μπλαουγκράνα» σταθεροποιείται σε υψηλά στάνταρ.

Ο Εράζεμ Λόρμπεκ σημείωσε 18 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ 14 είχε ο Βάσκεθ και 13 ο Ινγκλς. Από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ Ο Λάνγκφορντ σταμάτησε στους 17, ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε 4 και ο Θοδωρής Παπαλουκάς 2.

Τα δεκάλεπτα:
19-12, 29-29, 42-44, 57-71.

Μακάμπι (Μπλατ): Παπαλουκάς 2, Χέντριξ 8, Σμιθ 2, Μπλου 6, Ελιάχου, Μάλετ 12, Μπερστάιν, Οχαγιόν 6, Σέγερ, Τζέιμς, Σχορτσανίτης 4, Λάνγκφορντ 17.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 4, Χουέρτας 5(1), Ναβάρο 5(1), Πέροβιτς 4, Βάσκεθ 14, Ουάλας 3 (1), Ινγκλς 13(1), Ν’Ντονγκ, Λόρμπεκ 18 (1), Ειντσον 5, Μάικλ.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες μετά τη 2η αγωνιστική (25-26/1):

5ος όμιλος
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) – Αναντολού Εφές (Τουρκία) 96-68
Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) – Ολυμπιακός 78-77 (κ.α.), 69-69 παρ.

LIVE: Τιάγκο Μοντέιρο – Στέφανος Τσιτσιπάς

LIVE: Τιάγκο Μοντέιρο – Στέφανος Τσιτσιπάς. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Τιάγκο Μοντέιρο – Στέφανος Τσιτσιπάς για τη φάση των «64» του τουρνουά της Μαδρίτης. Τηλεοπτικά από COSMOTE SPORT 6 HD.