Ο Ολυμπιακός σε άλλη... Πόλη και η Εφές του έβαλε το «φέσι»

Ο Ολυμπιακός σε άλλη… Πόλη και η Εφές του έβαλε το «φέσι»

Ο Ολυμπιακός χάλασε την παράδοση που είχε κόντρα στην Εφές (4 σερί νίκες) και δεν επέστρεψε ως... δολοφόνος στον «τόπο του εγκλήματος», την Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου πριν από μερικούς μήνες είχε στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 98-72 από τους Τούρκους που βρέθηκαν σε εκπληκτική βραδιά, σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα που είχε μόνο ένα ξέσπασμα (μείωσε 60-51 στο 25'), ενώ σχεδόν σε όλο τον αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με περισσότερους από 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός χάλασε την παράδοση που είχε κόντρα στην Εφές (4 σερί νίκες) και δεν επέστρεψε ως… δολοφόνος στον «τόπο του εγκλήματος», την Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου πριν από μερικούς μήνες είχε στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 98-72 από τους Τούρκους που βρέθηκαν σε εκπληκτική βραδιά, σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα που είχε μόνο ένα ξέσπασμα (μείωσε 60-51 στο 25′), ενώ σχεδόν σε όλο τον αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με περισσότερους από 15 πόντους.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Τζόρνταν Φάρμαρ, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στο «Αμπντί Ιπεκτσί» (25π. με 4/4 τρίποντα), ενώ από τον ασύνδετο Ολυμπιακό και άστοχο από τα τα 6.75 Ολυμπιακό (8/22), ξεχώρισαν Σπανούλης και Χάινς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα… Το δυσάρεστο, πάντως, για τους «ερυθρόλευκους» από τον αποψινό αγώνα δεν περιορίζεται στην ήττα, αλλά στο εύρος αυτής, καθώς πλέον έχουν να διαχειριστούν και το εις βάρος τους -26 (98-72), διαφορά που ίσως αποδειχθεί μοιραία στη συνέχεια…

Ένα δεκάλεπτο σεμιναριακής άμυνας και επίθεσης από την Αναντολού ήταν αρκετή, προκειμένου η τουρκική ομάδα να επιβάλει το ρυθμό της και να οικοδομήσει διαφορά ασφαλείας. Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε μάταια να «μαζέψει» τα αμυντικά του… κομμάτια (δέχθηκε 30 πόντους στο α’ δεκ.) και έδειχνε παραδομένος στις… ορέξεις των Τούρκων. Οι γηπεδούχοι ήταν αλάνθαστοι από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο (5/5 τρίποντα), με πρωταγωνιστή τον Βούγιατσιτς (2/2), ενώ καθοδηγούμενοι από τον Φάρμαρ προηγήθηκαν στο 5′ με +10 (14-4), ενώ περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (28-9).

Κάτω του μετρίου για τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα ο Ντόρσεϊ με διαδοχικά λάθη, ενώ μάταια ο Σπανούλης προσπαθούσε να κρατήσει τη διαφορά σε λογικά πλαίσιο. Νέο τρίποντο για τον Βούγιατσιτς (3/3) στις αρχές της τρίτης περιόδου και η Αναντολού προηγήθηκε με +20 (33-13), ενώ με τον Φάρμαρ να κάνει ό,τι θέλει δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (54-32)… Περπέρογλου και Πρίντεζης προσπάθησαν να δώσουν λύσεις κοντά στο καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν φροντίσει να κλείσουν τα «ερυθρόλευκα» πικ εν ρολ και ο Ολυμπιακός έδειχνε ανύμπορος για το «come back».

Όσα τρίποντα είχε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός τα έβαλε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με τους Μάντζαρη (2), Περπέρογλου, Σπανούλη και Πρίντεζη να «εκτελούν» από τα 6.75 και σε συνδυασμό με αποτελεσματική άμυνα οι πρωταθλητές Ευρώπης έτρεξαν εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-6 και στο 25′ μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό (60-51). Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας και τα αψυχολόγητα λάθη συνέβαλαν ώστε οι Τούρκοι να βρουν και πάλι λύσεις και να ανακτήσουν ένα μη αναστρέψιμο προβάδισμα (74-57).

Τυπικής διαδικασίας για την Αναντολού η τελευταία περίοδος με τον Ολυμπιακό να προσφέρει μόνο… νεύρα και έλλειψη συγκέντρωσης, που μεταφράστηκαν σε τεχνικές ποινές και αντιαθλητικά φάουλ…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Λάτισεφς (Λετονία), Βοϊνοβιτς (Μαυροβούνιο)

Τα δεκάλεπτα:
30-13, 54-32, 74-57, 98-72

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Οκτάι Μαχμούτι): Φάρμαν 25 (4), Βούγιατσιτς 15 (3), Ερντέν 13, Τουντσερί 7 (1), Γκονλούμ, Σαβάνοβιτς 13, Λούκας 10 (1), Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας):
Χάινς 13, Λο 4, Άντιτς 5, Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 10 (2), Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (2).

Το σημερινό πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της Πέμπτης:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Πέμπτη, 18 Οκτωβρίου
Παναθηναϊκός-Καντού (Ιταλία) 78-76
Παρασκευή, 19 Οκτωβρίου
Κίμκι (Ρωσία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Τουρκία)

Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Ολυμπιακός 20:00
Τσεντεβίτα (Κροατία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)
Κάχα Λαμποράλ (Ισπανία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)

Λιέτουβος Ρίτας (Λιθουανία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 49-67
Παρτιζάν (Σερβία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 71-76 -πρτ (62-62κ.α.)

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League