Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Νικητής στο Κάουνας ο Ολυμπιακός και ελπίζει σε πρωτιά

Την πέμπτη του διαδοχική νίκη και τρίτη εκτός έδρας πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο Κάουνας, όπου επικράτησε της Ζαλγκίρις με 77-63 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν τους Λιθουανούς στην κορυφή του 3ου ομίλου (6-2 και οι δύο ομάδες), αλλά δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά του μεταξύ τους αγώνα στο ΣΕΦ (61-79). Αυτό σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός για να μπει στους «16» από την 1η θέση του ομίλου θα πρέπει να τερματίσει χωρίς απώλειες στις εναπομείνασες αγωνιστικές και η Ζαλγκίρις να υποστεί τουλάχιστον μία ήττα.

Ο Ολυμπιακός περιόρισε σήμερα την παραγωγική διαδικασία της Ζαλγκίρις, κράτησε τον πρώτο σκόρερ της στη διοργάνωση, Μάρκο Πόποβιτς, στους 7 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να αναχαιτήσει τον Ριμάντας Καουκένας (17π.), που του έκανε τη ζημιά στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων» ο αρχηγός τους, Βασίλης Σπανούλης με 16 και 6 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Παπανικολάου με 13.

Εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, άμυνα και φρενήρης ρυθμός ήταν τα στοιχεία που έθεσαν τον Ολυμπιακό με το… καλημέρα σε θέση οδηγού. Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Τζος Πάουελ να κάνει καταπληκτική δουλειά κάτω από τα καλάθια, κράτησαν για περίπου 5 λεπτά την Ζαλγκίρις στους 4 πόντους και προηγήθηκαν με 13-4. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 18-16, αλλά ο αλάνθαστος επιθετικά Σπανούλης κράτησε τη διαφορά από τα 6.75, στέλνοντας τον Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο στο +3 (21-18). Με την ευστοχία του σε υψηλά επίπεδα και εφαρμόζοντας ασφυκτική άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν μέχρι το ημίχρονο. Με τον Περπέρογλου να μπαίνει δυναμικά και τον Γκετσεβίτσιους να ευστοχεί σε 2 «κολλητά» τρίποντα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 16′ με +11 πόντους (31-20). Ωστόσο, ένα τετράλεπτο λαθών και ολιγωρίας στην άμυνα ήταν αρκετό για τον Καουκένας, προκειμένου να δώσει λύσεις και να μειώσει με τη λήξη του ημιχρόνου σε 31-27.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, αν και μπήκε δυναμικά, στη συνέχεια δεν βρήκε τα πικ εν ρολ, υπέπεσε σε λάθη και στο 30λεπτο βρέθηκε στο -2 (50-48). Με τον Σπανούλη να μοιράζει έτοιμα καλάθια (έφτασε τις 5 ασίστ), οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 45-38 στο 26′. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με τον Τζάαμπερ να δίνει το έναυσμα από τα 6.75 έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-5 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +2 (50-48). Τα τρίποντα των Λο και Άντιτς επανέφεραν την τάξη στην έδρα της Ζαλγκίρις για τον Ολυμπιακό που ανέκτησε το προβάδισμα με 56-52 στο 32′. Ο Λο… ξαναχτύπησε από τα 6.75 στη συνέχεια, ο Παπανικολάου τον μιμήθηκε και 3 λεπτά πριν τη λήξη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +10 (66-56). Με τη νίκη εξασφαλισμένη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου, με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη την έφτασε στους +16 (77-61), αλλά ο χρόνος δεν του επέτρεψε να ολοκληρώσει το στόχο του.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 27-31, 50-48, 63-77.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιούνγκεμπραντ (Φινλανδία), Βιατόρ (Γαλλία), Γιαβόρ (Σλοβενία)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζοάν Πλάθα): Ντάρντεν 7 (1), Τζάαμπερ 6 (2), Πόποβιτς 7 (1), Λαβρίνοβιτς Ντ. 4, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 11, Ντέλας, Κουζμίνσκας, Λαφεγιέτ 2, Καουκένας 17 (1), Φουτ 4, Λαβρίνοβιτς Κσ. 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 3, Λο 7 (2), Άντιτς 5 (1), Σπανούλης 16 (3), Περπέρογλου 6, Σλούκας, Μαυροειδής, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους 6 (2), Πρίντεζης 5 (1), Παπανικολάου 13 (3), Μάντζαρης 6 (2).