Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Πρώτη ήττα για τον ΠΑΟ στο Top16 από την Εφές στην Πόλη

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη ήττα του με 78-64 από την Εφές Αναντολού στην Κωνσταντινούπολη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Top16 της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν την απουσία του τραυματία Διαμαντίδη, κάτι που φάνηκε από το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν να ελέγξουν σε κανένα σημείο του αγώνα το παιχνίδι. Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στον όμιλο.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Αναντολού βάλθηκε να επιβεβαιώσει τα φετινά εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας της από τα 6.75 και με 4/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, δια χειρός Φάρμαρ (2) και Σιπ (2), εκτόξευσε τη διαφορά στο 7′ στους +13 (22-9). Καταλυτική η άμυνα της σε αυτό το διάστημα, περιορίζοντας τον Παναθηναϊκό των 6 λαθών στους 9 πόντους, όπως και η σωστή δημιουργία με 7 ασίστ. Ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν παρέδωσαν τα όπλα και με τον Μπράμος να πετυχαίνει τους 12 από τους 17 πόντους του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-2 και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο -7 (24-17). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μπορεί να βελτίωσε την άμυνα της, περιορίζοντας τους Φάρμαρ και Σιπ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν με ριμπάουντ, μπλοκ (έφτασαν στο ημίχρονο τα 3) και σωστή κυκλοφορία της μπάλας να κρατήσουν μία διψήφια διαφορά και να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (45-32).

Η σεμιναριακή άμυνα της Αναντολού στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έφερε αποτελέσματα και οι Τούρκοι, περιορίζοντας τον Παναθηναϊκό στους 2 πόντους, εκτόξευσαν τη διαφορά στο 26′ στους +21 πόντους (55-34). Οι «πράσινοι» είχαν ένα ξέσπασμα, όταν με πρωταγωνιστές τους Λάσμε και Καπόνο έτρεξαν ένα σερί 7-0 και μείωσαν σε 55-41, αλλά η έλλειψη διάρκειας τους υπήρξε καταστροφική και η Αναντολού Εφές μπήκε στην τελευταία περίοδο με διαφορά ασφαλείας (64-43). Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των Τούρκων και να «πέφτει» με το τελικό 78-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πέρεθ (Ισπανία), Βοϊνοβιτς (Μαυροβούνιο)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Οκτάι Μαχμούτι): Φάρμαρ 13 (3), Βούγιατσιτς 6, Ερντέν 9, Σιπ 8 (2), Γκονλούμ 8, Σαβάνοβιτς 11 (1), Λούκας 12, Γκιουλέρ 5 (1), Μπάρατς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 16 (3), Ματσιούλις 7 (1), Καπόνο 10 (2), Ούκιτς 4, Λάσμε 6 (10ρ.), Τσαρτσαρής, Γκιστ 6, Μπανκς, Σχορτσανίτης 15.

Σε αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Παρασκευή, 4 Ιανουαρίου
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) – Ουνικάχα Μάλαγα (Ισπανία)
Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία) – ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)

Ολυμπιακός – Μπεσίκτας (Τουρκία) 21:45
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Τουρκία) – Σιένα (Ιταλία)

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»