Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
«Διπλό» της Σιένα στο ΣΕΦ, ένσταση ο Ολυμπιακός...

«Διπλό» της Σιένα στο ΣΕΦ, ένσταση ο Ολυμπιακός…

Το αήττητο της Σιένα στην φάση των «16» της Ευρωλίγκας δε διεκόπη ούτε στο ΣΕΦ, με νέο «θύμα» τον Ολυμπιακό, ο οποίος απώλεσε μία φαινομενικά σίγουρη νίκη από δικά του παιδαριώδη λάθη σε κομβικής σημασίας αναμέτρηση. Οι Ιταλοί επικράτησαν 74-72 των «ερυθρόλευκων», σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου, και πλέον μετρούν στη Β' φάση μία νίκη και τρεις ήττες. Παράπονα των «Ερυθρολεύκων» που στα 10'' πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 72-72, το χρονόμετρο κόλλησε για τουλάχιστον τρία δευτερόλεπτα. Οι Πειραιώτες κατέθεσαν ένσταση και θα πρέπει να περιμένουν, όμως με τα σημερινά δεδομένα όχι μόνο απομακρύνονται από το σενάριο της 1ης θέσης, αλλά μπαίνουν και σε μπελάδες!

Το αήττητο της Σιένα στην φάση των «16» της Ευρωλίγκας δε διεκόπη ούτε στο ΣΕΦ, με νέο «θύμα» τον Ολυμπιακό, ο οποίος απώλεσε μία φαινομενικά σίγουρη νίκη από δικά του παιδαριώδη λάθη σε κομβικής σημασίας αναμέτρηση. Οι Ιταλοί επικράτησαν 74-72 των «ερυθρόλευκων», σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου, και πλέον μετρούν στη Β’ φάση μία νίκη και τρεις ήττες.

Παράπονα των «Ερυθρολεύκων» που στα 10» πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 72-72, το χρονόμετρο κόλλησε για τουλάχιστον τρία δευτερόλεπτα! Οι Πειραιώτες κατέθεσαν ένσταση και θα πρέπει να περιμένουν, όμως με τα σημερινά δεδομένα όχι μόνο απομακρύνονται από το σενάριο της 1ης θέσης, αλλά μπαίνουν και σε μπελάδες, ενώ καλούνται να ψάξουν τη νίκη την επόμενη αγωνιστική στο Ισραήλ.

Με τον Σερμαντίνι να κάνει εξαιρετική δουλειά κοντά στο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο (5π., 3ριμπ., 2 μπλοκ) και το «φονικό όπλο» της Σιένα, Μπόμπι Μπράουν, εγκλωβισμένο χάρη στην προσαρμοσμένη άμυνα του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα.

Στο 3′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 8-2, με τον Γεωργιανό σέντερ να μην μπορεί να αναχαιτιστεί από τους αντιπάλους, ενώ όταν ανέβασε στροφές και ο Σπανούλης, ο Ολυμπιακός «άγγιξε» τη διψήφια διαφορά (23-15 στο 9′). Ωστόσο, Κανγκούρ από τα 6.75 και Ρες μείωσαν με τη λήξη του δεκαλέπτου στο -5 (25-20). Στη δεύτερη περίοδο, την οποία ο Σερμαντίνι παρακολούθησε από τον πάγκο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε…

Η Σιένα χαμήλωσε το σχήμα της, βρήκε το τρίποντο στα κρίσιμα σημεία και χάρη στην άμυνα της με προσαρμογές πήρε το προβάδισμα. Μάλιστα, με κορυφαίους τους Σακίντζε, Μπράουν από τα 6.75 οι Ιταλοί έτρεξαν σερί 8-0 και στο 17′ βρέθηκαν στο +3 (38-35), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (38-36).

Διαδοχικά λάθη, έλλειψη διάρκειας και αστοχία από τα 6.75 δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να γυρίσει το παιχνίδι και να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας ενώπιων του κοινού του. Η τρίτη περίοδος τον βρήκε να ακολουθεί στο -1 (52-51), ενώ ο Σλούκας στο μόλις 5ο εύστοχο τρίποντο των «ερυθρολεύκων» σε 18(!) προσπάθειες κράτησε ζωντανή την ελληνική ομάδα στο 33′ ισοφαρίζοντας σε 56-56.

Νέο τρίποντο του Μπράουν έδωσε αέρα 2 πόντων στους Ιταλούς (61-59), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 ξέφυγαν μετά από ώρα με +4 (65-61) στο 37′. Η αντίδραση όμως της Σιένα ήταν και πάλι άμεση και ο Χάκετ με 4 διαδοχικούς πόντους του ισοφάρισε και πάλι σε 67-67, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ένα γρήγορο 5-0 (1 τρίποντο) δια χειρός Σπανούλη (72-67) έθεσε τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης, αλλά ο Λο αστόχησε αφύλακτος κάτω από το αντίπαλο καλάθι και δεν κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη.

Ακολούθησε λάθος φάουλ του Αντιτς στον Μπράουν σε προσπάθεια του για τρίποντο, «δώρο» που δεν πέταξε ο Αμερικανός (72-72), για να χάσει και ο Χάινς εύκολο λέι απ… Το τελικό 74-72 υπέρ της Σιένα διαμορφώθηκε από τον «εκτελεστή» του Ολυμπιακού και πρώτο σκόρερ της Σιένα, Μπόμπι Μπράουν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το «κόλλημα» του χρονόμετρου και στον αιφνιδιασμό πέτυχε το νικητήριο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 36-38, 51-52, 72-74.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Πέρεθ Πιζαρο (Ισπανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 4, Αντιτς, Σπανούλης 13 (1), Περπέρογλου 9 (1), Σερμαντίνι 9, Σλούκας 5 (1), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8 (2).

ΣΙΕΝΑ (Λούκα Μπάνκι): Μπράουν 22 (3), Εζε, Καραρέτο 5 (1), Ράσιτς, Κανγκούρ 8 (2), Σακινίτζε 9 (1), Ρες 10, Χάκετ 11, Μος 9 (1).