Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
Μεγάλο «διπλό» του Ολυμπιακού που... ρέφαρε την ένσταση

Μεγάλο «διπλό» του Ολυμπιακού που… ρέφαρε την ένσταση

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-77 της Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα στη «Nokia Arena» σε μια αναμέτρηση που είχε χαρακτήρα «τελικού» για τους Πειραιώτες, ειδικά μετά την απόρριψη της ένστασής τους από την Ευρωλίγκα. Επιστροφή στις νίκες λοιπόν για τους πρωταθλητές Ευρώπης χάρη στο τελευταίο καλάθι του Σπανούλη που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου (24 π.) και έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο 2-3 στον 6ο όμιλο, διατηρώντας τις ελπίδες τους για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Πάντως, ο Ολυμπιακός προβλημάτισε για άλλη μια φορά, αφού τα επιπόλαια λάθη θα μπορούσαν να είχαν στοιχίσει την ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-77 της Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα στη «Nokia Arena» σε μια αναμέτρηση που είχε χαρακτήρα «τελικού» για τους Πειραιώτες, ειδικά μετά την απόρριψη της ένστασής τους από την Ευρωλίγκα.

Επιστροφή στις νίκες λοιπόν για τους πρωταθλητές Ευρώπης χάρη στο τελευταίο καλάθι του Σπανούλη που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου (24 π.) και έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο 2-3 στον 6ο όμιλο, διατηρώντας τις ελπίδες τους για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πάντως, ο Ολυμπιακός προβλημάτισε για άλλη μια φορά, αφού τα επιπόλαια λάθη θα μπορούσαν να είχαν στοιχίσει την ήττα στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (5/9 τρίποντα, 6-11 δίποντα, 3/4 βολές), ο έλεγχος των ριμπάουντ με διακριθέντες τους Σερμαντίνι, Πρίντεζη, η «σφιχτή» άμυνα και ο… ορεξάτος Βασίλης Σπανούλης (11π. στο α’ δεκ.) ήταν στοιχεία αρκετά ώστε ο Ολυμπιακός να γίνει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα «αφεντικό» στην αναμέτρηση.

Μόλις στο 4ο λεπτό η διαφορά είχε ανέβει στους +9 πόντους (16-7), ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου εκτοξεύτηκε στους +14 (16-30). Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν τόσο παραγωγικοί στην επίθεση, αλλά μέσα από καλές συνεργασίες, διάρκεια στην άμυνα και ευστοχία από τη γραμμή βολών κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τη λήξη του ημιχρόνου (33-44), παρά το γεγονός ότι νωρίτερα Λόγκαν και Ελιγιάχου είχαν επιχειρήσει την ανατροπή και είχαν μειώσει στους -6 (29-35, στο 15′).

Στην τρίτη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς η έλλειψη διάρκειας του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση χάρισε στους γηπεδούχους την ανατροπή. Με επιμέρους σκορ 14-6 και κορυφαίο τον Τζέιμς (7π.) η Μακάμπι μείωσε στο 25΄σε 47-50, ο Σερμαντίνι γλίτωσε προς στιγμή τον Ολυμπιακό από τα χειρότερα (49-55), αλλά η αντικατάσταση του Γεωργιανού σέντερ από τον Χάινς λίγο έλειψε να φέρει την καταστροφή.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, η άμυνα δε λειτουργούσε και αρχικά ο Λάντεσμπεργκ από τα 6.75 μείωσε σε 54-55, για να προσπεράσει στο 27΄η Μακάμπι μετά από ώρα με 56-55. Οι ισραηλινοί δεν κατάβασαν ταχύτητα και με επιμέρους σκορ 6-2 μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +5 (62-57). Με 3/3 τρίποντα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και ένα καθοριστικό καλάθι του Σερμαντίνι βοήθησαν τον Ολυμπιακό να τρέξει σερί 8-0 και να ανακτήσει το προβάδισμα με 68-62 στο 33′.

Η απάντηση των γηπεδούχων, πάντως, ήταν άμεση και ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Ντέιβιντ Λόγκαν, έγραψε από τα 6.75 το 72-68 υπέρ της Μακάμπι στο 36΄. Ωστόσο, η ψυχραιμία του Σπανούλη και του Χάινς κράτησαν τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι για να γράψει ο αρχηγός στα 51» το 78-77 υπέρ των «ερυθρολεύκων», που δεν πλήρωσαν τα χαμμένα αμυντικά ριμπάουντ, αφού στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αρτεάγκα (Ισπανία), Ανκαράλι (Τουρκία), Σούλγκα (Ουκρανία)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Ντέιβιντ Μπλατ): Λόγκαν 15 (3), Τζέιμς 11, Σμιθ 17 (2), Χίκμαν 4, Ελιγιάχου 8, Ροθ, Πνίνι, Κάνερ Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 7, Τόμας, Λάντεσμπεργκ 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Άντιτς 3 (1), Σπανούλης 24 (4), Περπέρογλου 3 (1), Σερμαντίνι 9, Σλούκας 5 (1), Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6 (1).

Σε αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής για τη φάση των «16» της Ευρωλίγκα, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: