Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
«Πάτησε» τη Φενέρ και πάει με... φόρα για Παναθηναϊκό

«Πάτησε» τη Φενέρ και πάει με… φόρα για Παναθηναϊκό

Δεύτερη διαδοχική νίκη και τρίτη στο σύνολο για τον Ολυμπιακό στη φάση των «16» της Ευρωλίγκα κερδζίοντας 82-71 την Φενέρμπαχτηε στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου. Παρά την απερισκεψία του Έισι Λο, ο οποίος αποβλήθηκε από νωρίς για... καυγά με τον Σάτο, ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ πιο εύκολα στην επικράτηση από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ και παρέμεινε στο κόλπο ακόμα και για την 2η θέση, υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην 5η ήττα τους. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν το βλέμμα στο «αιώνιο» ντέρμπι της Α1 με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Δευτέρα.

Δεύτερη διαδοχική νίκη και τρίτη στο σύνολο για τον Ολυμπιακό στη φάση των «16» της Ευρωλίγκα κερδζίοντας 82-71 την Φενέρμπαχτηε στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου. Παρά την απερισκεψία του Έισι Λο, ο οποίος αποβλήθηκε από νωρίς για… καυγά με τον Σάτο, ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ πιο εύκολα στην επικράτηση από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ και παρέμεινε στο κόλπο ακόμα και για την 2η θέση, υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην 5η ήττα τους. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν το βλέμμα στο «αιώνιο» ντέρμπι της Α1 με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Δευτέρα.

Η «Φενέρ» μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, επικεντρώθηκε σε επιθέσεις κοντά στο καλάθι με πρωταγωνιστή τον Άντερσεν και με τον ΜακΚάλεμπ να εκτελεί 2 φορές από τα 6.75 προηγήθηκε στο 5′ με 15-10. Πρίντεζης και Λο έτρεξαν αιφνιδιασμούς και ισοφάρισαν σε 19-19, αλλά ένα τρίποντο του Άντερσεν και ένα γρήγορο λέι απ του ΜακΚάλεμπ βοήθησαν την τουρκική ομάδα να κόψει πρώτη το νήμα του πρώτου δεκαλέπτου με 24-23.

Με τον Ολυμπιακό πιο δημιουργικό στη δεύτερη περίοδο (έφτασε τις 10 ασίστ) και τον Λο να δίνει την απαραίτητη ώθηση στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό και στο 17′ προηγήθηκαν με 40-33. Ωστόσο, μία στιγμή έντασης μεταξύ του Λο και του Σάτο περίπου 2,5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, σταμάτησαν το ρυθμό της ελληνικής ομάδας, ενώ οι δύο πρωταγωνιστές αποβλήθηκαν και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Σε μία διεκδίκηση ριμπάουντ, μετά από άστοχο σουτ του Μπογκντάνοβιτς, ο Σάτο «κλείδωσε» το χέρι του Λο, τη στιγμή που με το αριστερό του χέρι χτυπούσε τον Αμερικανό του Ολυμπιακού στο πρόσωπο. Ο Λο αντέδρασε, αλλά η κατάσταση ελέγχθηκε γρήγορα από την επέμβαση των ψυχραιμότερων. Στην επανέναρξη η Φερνερμπαχτσέ δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά των -6 πόντων μέχρι το ημίχρονο (43-37).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έσφιξε την άμυνα του, περιορίζοντας Άντερσεν και ΜακΚάλεμπ, και με επιμέρους σκορ 21-9 εκτόξευσαν τη διαφορά στο 28′ στους +18 πόντους (64-46). Τυπικής διαδικασίας η τελευταία περίοδος, με τους Σπανούλη και Περπέρογλου να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια, τον Άντιτς κοντά στο καλάθι και τους «ερυθρολεύκους» να διατηρούν τη διαφορά ασφαλείας…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόκα (Πορτογαλία), Λάτισεφς (Λετονία), Λόπες (Πορτογαλία)

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-37, 68-49, 82-71.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 12 (1), Άντιτς 4, Σπανούλης 15 (2), Περπέρογλου 5 (1), Σερμαντίνι 8, Σλούκας 9, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 1, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 5 (1).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι):
ΜακΚάλεμπ 20 (2), Ερμις 4, Σάτο, Τρίπκοβιτς 5 (1), Αντερσεν 18 (2), Πεκέρ 2, Σαβάς, Μπατίστ, Καραμάν 2, Μπογκντάνοβιτς 20 (2).

Σε αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

5ος όμιλος

Πέμπτη, 31 Ιανουαρίου
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία) 92-56
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 86-78 -παρ. (66-66κ.α.)

Παρασκευή, 1 Φεβρουαρίου

Ουνικάχα Μάλαγα (Ισπανία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)

Μπεσίκτας 0-6 6

«Αυτό είναι ξενοφοβία» – Στην αντεπίθεση οι Πολωνοί για την κριτική στον Σιμόν Μαρτσίνιακ

Οι Πολωνοί πέρασαν στην αντεπίθεση για την κριτική των Γερμανών στον διαιτητή του αγώνα Ρεάλ-Μπάγερν, Σιμόν Μαρτσίνιακ.