Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
Διά πυρός και σιδήρου, ο ΠΑΟ 76-73 την Μπάμπεργκ

Σκούρα τα βρήκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Μπάμπεργκ αλλά τελικά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με σοβαρότητα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά κατάφερε να πάρει την νίκη με 76-73 και να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι «πράσινοι» συμπλήρωσαν τις 4 νίκες και παρέμειναν στην πρώτη τετράδα του ομίλου, ενώ υποχρέωσαν τους Γερμανούς στην έκτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη β’ φάση.

Ο Παναθηναϊκός «γύρισε» τον αγώνα στο τελευταίο τετράλεπτο, όταν αποφάσισε να συγκεντρωθεί στην άμυνα. Κορυφαίοι σε αυτό το διάστημα οι Μάικ Μπράμος και Στεφάν Λάσμε, οι οποίοι ήταν και οι πρώτοι σκόρερ των «πρασίνων» με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η αστοχία και οι λανθασμένες επιλογές, χαρακτήρισαν το παιχνίδι και των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 19-19. Η Μπάμπεργκ, πάντως, εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη ρυθμού του Παναθηναϊκού, και με τον Φορντ να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον έτερο φόργουορντ της ομάδας, τον Νάχμπαρ, κατάφερε στο 15΄ να προηγηθεί για πρώτη φορά στη δεύτερη περίοδο με 27-26, μετά από καλάθι και φάουλ που κέρδισε ο Τάντα από τον Καπόνο. Ωστόσο, ο Αμερικανός πήρε… άφεση μετά από προσωπικό σερί 5-0 που πέτυχε (1 τρίποντο) και βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 32-27 στο 18′. Η μόνιμη απειλή, πάντως, του Παναθηναϊκού, Μπόστιαν Νάχμπαρ, απάντησε και μείωσε σε 34-33, για να πάρουν οι δύο ομάδες το δρόμο προς τα αποδυτήρια με τους «πράσινους» στο +3 (36-33).

Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο έδειξε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, αλλά λάθη και ολιγωρία στην άμυνα έδωσαν τέλος στα όνειρα για μία διαφορά ασφαλείας. Από το 40-40 του 27′, ο Μπράμος έδωσε το έναυσμα από τα 6.75 και με τη βοήθεια του Λάσμε οι «πράσινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκαν με 51-42. Ωστόσο, Νάχμπαρ και Φορντ απάντησαν με σερί 7-0 και μείωσαν με τη λήξη σε 51-49. Η Μπάμπεργκ συνέχισε την πίεση και στην τελευταία περίοδο. Στο 32′ ισοφάρισε σε 54-54, μετά από τρίποντο του Γκίμπσον, στην επόμενη φάση ο ίδιος εκτέλεσε και πάλι από τα 6.75 (57-57), ενώ ο Ζιρμπς με γρήγορο λέι απ χάρισε στη γερμανική ομάδα του προβάδισμα με 59-57 στο 34’΄. Χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ η Μπάμπεργκ έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το 36′ (61-59). Ωστόσο, ένα τρίποντο του Μπράμος και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Λάσμε ξεκόλλησαν τον Παναθηναϊκό, που ανέκτησε το προβάδισμα με 64-61. Ο Νάχμπαρ προσπάθησε να γυρίσει τον αγώνα, αλλά οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με υπομονή σωστή άμυνα και ευστοχία από τις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-33, 51-49, 76-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Βιατόρ (Γαλλία), Κοβάλσκι (Πολωνία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 16 (2), Ματσιούλις 8 (1), Καπόνο 5 (1), Ούκιτς 2, Λάσμε 15, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 4 (1), Μπανκς 13 (1), Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 4

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Κρις Φλέμινγκ): Γκίμπσον 11 (3), Γκόλντσμπερι 6 (2), Νάχμπαρ 16, Τάντα 3, Νέουμαν 4, Φορντ 15, Γιάκομπσεν, Γκάβελ 12 (2), Ζιρμπς 6.

Σε αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

5ος όμιλος

Πέμπτη, 31 Ιανουαρίου
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία) 92-56
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 86-78 -παρ. (66-66κ.α.)

Παρασκευή, 1 Φεβρουαρίου

Ουνικάχα Μάλαγα (Ισπανία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)

Μπεσίκτας 0-6 6

«Αυτό είναι ξενοφοβία» – Στην αντεπίθεση οι Πολωνοί για την κριτική στον Σιμόν Μαρτσίνιακ

Οι Πολωνοί πέρασαν στην αντεπίθεση για την κριτική των Γερμανών στον διαιτητή του αγώνα Ρεάλ-Μπάγερν, Σιμόν Μαρτσίνιακ.