Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
Σε μεγάλους μπελάδες ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από την Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την απογοητευτική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και ηττήθηκε μέσα στο ΣΕΦ με 73-67 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 12η αγωνιστική του 6ου ομίλου στη φάση των «16» της Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν εξαργύρωσαν το «δώρο» της Μπεσίκτας, η οποία νίκησε τη Σιένα, και έτσι πλέον ισοβαθμούν στη 2η θέση με τους Ιταλούς, την Κίμκι και την Μακάμπι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απώλεσε τη διαφορά της νίκης στο Τελ Αβίβ (78-77), ενώ έχει τεθεί σε κίνδυνο ακόμη και την πρόκριση της στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Τραυματίστηκε ο Πάουελ.

Κορυφαίος των νικητών, που πανηγύρισαν την 5η διαδοχική νίκη τους στον 6ο όμιλό και μπήκαν γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης, ο Ντέιβιντ Λόγκαν με 20 πόντους (τους 16 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ «δήμιος» του Ολυμπιακού αποδείχθηκε ο Ντέβιν Σμιθ, ο οποίος 1′.36» πριν τη λήξη «γκρέμισε» από τα 9(!) μέτρα τα όνειρα ανατροπής των γηπεδούχων (62-68).

Από τον Ολυμπιακό, που αγωνιζόταν χωρίς τον υπερπολύτιμο Γιώργο Πρίντεζη, ενώ έχασε από το πρώτο δεκάλεπτο και τον Τζος Πάουελ (εξάρθρωση ώμου), πάλεψε για την ανατροπή ο αρχηγός του, Βασίλης Σπανούλης με 19 πόντους.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως από τα 6.75 (1/8), σε συνδυασμό με την αδυναμία διεκδίκησης των ριμπάουντ (11 έναντι 20 της Μακάμπι) και περιορισμού του Ντέιβιντ Λόγκαν (16π. μέχρι το ημίχρονο), έφεραν τον εγκλωβισμένο στην αντίπαλη άμυνα ζώνης Ολυμπιακό γρήγορα σε μειονεκτική θέση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο παιχνίδι μέχρι το 5ο λεπτό του αγώνα, όταν με λύσεις κοντά στο καλάθι από Άντιτς και Παπανικολάου ισοφάρισαν σε 6-6, καθώς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, που είχαν 4/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκαν στο 8′ με 15-8. Σπανούλης και Παπανικολάου προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ο Λόγκαν με 2 τρίποντες βόμβες διαμόρφωσε το 21-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

«Πλήγμα» για τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα ήταν ο τραυματισμός στον ώμο του Τζος Πάουελ, ο οποίος 1.21 πριν τη λήξη αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Με τον Ολυμπιακό αδύναμο να διεκδικήσει ριμπάουντ και να ψάχνει μάταια το τρίποντο οι Ισραηλινοί πάτησαν γκάζι και στο 15′ προηγήθηκαν με +14 πόντους (30-16), ενώ με τον πρώην Αμερικανό γκαρντ του Παναθηναϊκού (σ.σ. Λόγκαν) να αποτελεί μόνιμη απειλή από τα 6.75 πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (41-23).

Με τρίποντο του Κώστα Σλούκα στις αρχές της τρίτης περιόδου δόθηκε το έναυσμα της «ερυθρόλευκης» αντεπίθεσης, για να αναλάβει στη συνέχεια δράση ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους στο δεκάλεπτο με ρεσιτάλ σε οργάνωση και άμυνα. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 11-3 μείωσαν στους -10 (34-44). Ακολούθησαν λάθη, τα οποία δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο Χίκμαν (6 διαδοχικούς πόντους) και η Μακάμπι ξέφυγε και πάλι με 39-54 στο 27′. Ωστόσο, τα τρίποντα των Περπέρογλου και Λο μάζεψαν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό με τη λήξη της περιόδου στους -7 (49-56).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν την πίεση και με τρίποντο του Σλούκα (60-63 στο 36′) ο στόχος της ανατροπής έγινε εφικτός. Ωστόσο, ο Σμιθ ευστόχησε στο 1′.36» πριν τη λήξη από τα εννέα μέτρα διαμορφώνοντας το 62-68, ενώ στο 39′ ο Χίκμαν έδωσε «αέρα» 8 πόντων (62-70) στη Μακάμπι. Σπανούλης και Λο συνέχισαν να απειλούν, μείωσαν σε 67-70, αλλά λανθασμένες επιλογές στοίχισαν στον Ολυμπιακό, που έπεσε με το τελικό 67-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 23-41, 49-56, 67-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Νουράν (Τουρκία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 10(2), Άντιτς 7, Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 7(2), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ντέιβιντ Μπλατ): Λόγκαν 20(4), Τζέιμς 9, Σμιθ 13(3), Χίκμαν 16(1), Ροθ, Πνίνι 4, Κάνερ Μέντλι 2, Οχαγιόν 8(1), Πλάνινιτς 1, Λάντεσμπεργκ.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε φόρμα το τελευταίο διάστημα, μετρώντας τέσσερις σερί νίκες στο γκρουπ και αν πάρουν το «διπλό» στο Φάληρο τότε όχι μόνο θα κάνουν ένα μεγάλο βήμα για πρόκριση στους «8», αλλά ταυτόχρονα θα βάλουν και σε… μπελάδες τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Βαθμολογικά, Ολυμπιακό και Μακάμπι χωρίζει μία νίκη. Οι Πειραιώτες έχουν ρεκόρ 7-4, ενώ οι Ισραηλινοί μετρούν 6-5 στον όμιλο.

Στα αγωνιστικά, ο Ολυμπιακός θα παίξει χωρίς τον Γιώργο Πρίντεζη. Ετσι ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα κληθεί να βρει λύσεις εκ των έσω (για ακόμη μία φορά), χρησιμοποιώντας στο «4» τον Κώστα Παπανικολάου.

ΦΑΣΗ των «16» – 12η Αγωνιστική (20-22/3/2013)