Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Ήττα από την ΤΣΣΚΑ και η «Μπάρτσα» στον δρόμο του ΠΑΟ

Η Μπαρτσελόνα θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στο ΟΑΚΑ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (πρώτη στον όμιλο) με 69-63, στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του Top 16 και τερμάτισαν στην 4η θέση του 5ου γκρουπ με 9 νίκες και 5 ήττες. Το έργο του «τριφυλλιού», πλέον, για πρόκριση στο φάιναλ φορ του Λονδίνου γίνεται πάρα πολύ δύσκολο, καθώς θα αντιμετωπίσει με ντεζαβαντάζ έδρας (περνάει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις τρεις νίκες) τη «Μπάρτσα».

Η Μπαρτσελόνα θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στο ΟΑΚΑ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (πρώτη στον όμιλο) με 69-63, στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του Top 16 και τερμάτισαν στην 4η θέση του 5ου γκρουπ με 9 νίκες και 5 ήττες.

Το έργο του «τριφυλλιού», πλέον, για πρόκριση στο φάιναλ φορ του Λονδίνου γίνεται πάρα πολύ δύσκολο, καθώς θα αντιμετωπίσει με ντεζαβαντάζ έδρας (περνάει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις τρεις νίκες) τη «Μπάρτσα».

Μακράν ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού στο ματς με τους Ρώσους ήταν ο Μάικ Μπράμος, που έκλεισε τον αγώνα με 18 πόντους (4/7 τρ.), ενώ πάλεψε και ο Στεφάν Λάσμε που πέτυχε 11 πόντους.

Αρνητικός πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 0 πόντους (0/2 δίπ., 0/3 τρ., 0/2 βολές) και 4 λάθη. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Κριάπα με 13 πόντους, ενώ 11 σημείωσε ο Καούν.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε δυνατά το ματς προηγήθηκε με 8-0 και 10-2, αλλά στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με σερί 7-0 μείωσε σε 9-10. Οι Ρώσοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (14-11), με τον Παναθηναϊκό να έχει για κορυφαίο στο διάστημα αυτό τον Στεφάν Λάσμε, που πέτυχε τους 6 τελευταίους πόντους δείχνει σημεία αντίδρασης.

Με τον Σάσα Καούν να κάνει «πάρτι» κάτω από τη ρακέτα του Παναθηναϊκού η «ομάδα του στρατού» πήρε γρήγορα προβάδισμα 10 πόντων στο 14΄. Όπως συνέβη και στο ξεκίνημα του ματς έτσι και στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» αντέδρασαν στα τελευταία πέντε λεπτά.

Με κορυφαίο τον Μάικ Μπράμος που πέτυχε 10 πόντους (2/3 τρίποντα) και τον Σχορτσανίτη να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 34-32 στα 27» πριν το ημίχρονο και τελικά μπήκαν στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (34-33).

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στην τρίτη περίοδο, όπου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε το προβάδισμα με 2-4 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος και με τρίποντο του Μπράμου στο τέλος έκλεισε το 10λεπτο στο +3 (50-47).

Ο Κριάπα ανέβαλε δράση στη συνέχεια και πετυχαίνοντας συνολικά 13 πόντους ήταν αυτός που κράτησε «όρθια» την ΤΣΣΚΑ στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού και την οδήγησε στη νίκη, χάρη στην οποία η ομάδα του Μεσίνα τερμάτισε στην 1η θέση του ομίλου και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει με αβαντάζ έδρας την Κάχα Λαμποράλ.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 34-33, 50-47, 63-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 18(4), Ματσιούλις 5, Ούκιτς 9, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης, Γκιστ 6, Μπανκς, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 8.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ετόρε Μεσίνα): Τεόντοσιτς 9(2), Μίτσοφ 7(1), Τζάκσον 2, Σοκόλοφ, Κρστιτς 9, Ουίμς 8(1), Έρτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς, Κάουν 11, Χριάπα 13(2), Πονκρασόφ, Παπαλουκάς 8(1).

Για πάντα στην Μπιλμπάο: Ανανέωσε για ακόμα ένα χρόνο με τους Βάσκους ο Ερνέστο Βαλβέρδε (pic)

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε υπέγραψε την μονοετή επέκταση του συμβολαίου του με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και θα παραμείνει στον πάγκο των Βάσκων μέχρι το καλοκαίρι του 2025