Το... ξανάβαλε ο Διαμαντίδης, 2-1 ο ΠΑΟ την «Μπάρτσα»

Το… ξανάβαλε ο Διαμαντίδης, 2-1 ο ΠΑΟ την «Μπάρτσα»

Με ένα εκπληκτικό τρίποντο με... ταμπλό του Δημήτρη Διαμαντίδη ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός «σκότωσε» την Μπαρτσελόνα με 65-63 και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά. Έτσι οι Πράσινοι που είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον αρχηγό τους και τον Μάικ Μράμος, βρίσκονται μια νίκη μακριά από το final 4 του Λονδίνου, την οποία θα προσπαθήσουν να πάρουν την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ που αναμένεται να... βράζει όπως και την Τρίτη που ήταν κατάμεστο από 22.000 φίλους του Τριφυλλιού.

Με ένα εκπληκτικό τρίποντο με… ταμπλό του Δημήτρη Διαμαντίδη ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός «σκότωσε» την Μπαρτσελόνα με 65-63 και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά.

Έτσι οι Πράσινοι που είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον αρχηγό τους και τον Μάικ Μράμος, βρίσκονται μια νίκη μακριά από το final 4 του Λονδίνου, την οποία θα προσπαθήσουν να πάρουν την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ που αναμένεται να… βράζει όπως και την Τρίτη που ήταν κατάμεστο από 22.000 φίλους του Τριφυλλιού.

«Επτάψυχη» αποδείχθηκε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, που βρέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο να παλεύει με την άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα, άντεξε ακόμα και όταν οι Ουάλας και Γιασικεβίτσιους με 2/2 τρίποντα διαμόρφωσαν το υπέρ τους 63-59, περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη, παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Λάσμε, Διαμαντίδης (από τα 6.75) και ο απροπόνητος Γκιστ απάντησαν με σερί 6-0 και έστειλαν τους «πράσινους» στα ουράνια…

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του, την κυριαρχία στα ριμπάουντ και βασιζόμενος σε εξαιρετική άμυνα, που κράτησε στους 4 τον Τόμιτς, όπως και στο ρίσκο να αφήσει ελεύθερο τον άστοχο -όπως αποδείχθηκε- Ουέρτας από τα 6.75, εξασφάλισε διαφορά και δεν απειλήθηκε.

Οι «πράσινοι» κράτησαν στους 10 πόντους τους Ισπανούς στο πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισαν τα πιν εν ρολ των αντιπάλων και χτυπώντας μέσα στη ρακέτα μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +10 (20-10).

Με το Λάσμε να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος κάτω από το καλάθι από τον Σχορτσανίτη και τον Ούκιτς να εκτελεί από τα 6.75 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 14′ με +15 (34-19).

Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν μία παύση συγκέντρωσης του Παναθηναϊκού, πήραν λύσεις μέσα στη ρακέτα από τον Λόρμπεκ και από την περιφέρεια από τον Γιασικεβίτσιους και στο 18′ μείωσαν σε 33-27, μετά από επιμέρους σκορ 9-2.

Ωστόσο, ο αλάνθαστος μέχρι το ημίχρονο Μπράμος (11π. με 3/3διπ., 1/1τριπ., 2/2β.) έδωσε την απαραίτητη ώθηση από τα 6.75 και οι «πράσινοι» πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (38-29).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε στην αντίπαλη άμυνα ζώνης, Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους εκτέλεσαν από τα 6.75, ο Τόμις αφυπνίστηκε κοντά στο καλάθι και η Μπαρτσελόνα με επιμέρους σκορ 14-4 προηγήθηκε στο 25′ με 43-42. Ο Μπράμος προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα, αλλά οι Ισπανοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +1 (51-50).

Στον… επίλογο οι Καταλανοί με… ορεξάτο τον Τόμιτς και το Λόρμπεκ έδωσαν προβάδισμα στη Μπαρτσελόνα με 55-50 στο 35′. Η φροντ λάιν του Παναθηναϊκού κράτησε ζωντανό το «τριφύλλι» και ο Διαμαντίδης από τα 6.75 έδωσε και πάλι το προβάδισμα με 59-57 στο 37′.

Ουάλας και Γιασικεβίτσιους απάντησαν με 2 «κολλητά» τρίποντα (59-63), αλλά ο Διαμαντίδης έδωσε τη χαριστική βολή και πάλι από τα 6.75 (με ταμπλό το 64-63 στο 39′) για να γράψει το τελικό 65-63 ο Γκιστ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (1/2).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Λότερμοσερ (Ιταλία), Γιαβόρ (Σλοβενία)

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 38-29, 50-51, 65-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 14 (2), Ματσιούλις 5 (1), Ούκιτς 6 (1), Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 9 (1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 4.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ουέρτας, Αμπρίνες 6, Ναβάρο 17 (3), Γιασικεβίτσιους 13 (3), Ουάλας 5 (1), Ινγκλς, Λόρμπεκ 8, Τζαγουάι 2, Τόμιτς 12.

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.