Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Κακός σε άμυνα και επίθεση ο Ολυμπιακός, μείωσε η Εφές

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 83-72 στην Τουρκία από την Αναντολού Εφές, η οποία μείωσε τη σειρά σε 2-1, στο πλαίσιο των πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Με τον Βασίλη Σπανούλη σε πολύ κακή βραδιά (4π., 5λ.), οι Ερυθρόλευκοι που είχαν πολύ κακή λειτουργία σε άμυνα αλλά και επίθεση, βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 19 πόντους από τους Τούρκους και πλέον θα τα δώσουν όλα την Παρασκευή (20:00 ΕΤ1), για να πάρουν την 3η νίκη που θα τους δώσει και το εισιτήριο για το Final 4 του Λονδίνου. Σε αντίθετη περίπτωση, η σειρά θα επιστρέψει στον Πειραιά για πέμπτο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 83-72 στην Τουρκία από την Αναντολού Εφές, η οποία μείωσε τη σειρά σε 2-1, στο πλαίσιο των πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Ο άστοχος από τα 6.75 Ολυμπιακός (7/25τρίπ.) δεν κατάφερε αυτή τη φορά να περιορίσει τους «συνήθεις-υπόπτους» Φάρμαρ (17π.) και Σαβάνοβιτς (15π.), ενώ δέχθηκε σοβαρό πλήγμα κάτω από το καλάθι του από τον Ερντέν (15π.-9ριμπ.).

Εξαιρετική εμφάνιση και «κλειδί» για την αποψινή επιτυχία των Τούρκων, ο πρώην «ερυθρόλευκος» Τζαμόν Λούκας με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από την ελληνική ομάδα, ο Σπανούλης έμεινε στους 4 πόντους με 8 ασίστ, ενώ Χάινς, Λο και Πρίντεζης πάλευαν μάταια με 10, 19 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα «φτωχά» ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από τα 6.75 (2/10), και η αδυναμία να ελέγξει τα επιθετικά ριμπάουντ (8 η Εφές έναντι 1 του Ολυμπιακού), έφεραν τους «ερυθρόλευκους» σε μειονεκτική θέση από το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, μετά από ένα… αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες πρώτο δεκάλεπτο (19-17), υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, δεν κατάφεραν να περιορίσουν -όπως στο ΣΕΦ- Σαβάνοβιτς και Φάρμαρ (σημείωσαν από 10π.) και «κολλημένοι» στην αντίπαλη άμυνα ζώνης δέχθηκαν από το υπέρ τους 28-27 στο 15′, επιμέρους σκορ 10-1 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -8 (37-29).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός των 10 λαθών, εκ των οποίων τα 5 ήταν του Σπανούλη, παραδόθηκε στις ορέξεις των Βούγιατσιτς, Φάρμαρ και Σιπ, οι οποίοι στο 29′ εκτόξευσαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+19, 65-46), για να μην επιτρέψουν οι Αντιτς, Χάινς και Σλούκας από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στη διαφορά να πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις (65-50).

Με τους Σλούκα και Χάινς να το έχουν πάρει προσωπικά ο Ολυμπιακός έτρεξε στην τελευταία περίοδο επιμέρους σκορ 8-2 και στο 35′ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (67-58).

Ο Λο συνέχισε την πίεση και με προσωπικό σερί 5-0 (1 τρίποντο) μείωσε στους -7 (71-64 στο 37′), αλλά μέχρι εκεί… Λανθασμένες επιλογές σε άμυνα και επίθεση έδωσαν νέα ώθηση στην τουρκική ομάδα, η οποία ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έφτασε άνετα στη νίκη με 83-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Βιατόρ (Γαλλία)

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-29, 65-50, 83-72

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Οκτάι Μαχμούτι): Φάρμαρ 17 (3), Βούγιατσιτς 8 (2), Ερντέν 15, Τουντσερί, Σιπ 7 (1), Γκονλουμ 4, Σαβάνοβιτς 15 (1), Λούκας 13 (1), Μπάρατς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 19 (3), Αντιτς 5, Σπανούλης 4, Περπέρογλου 9 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 5, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 3 (1), Κατσίβελης.

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»