Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
Ο «βασιλιάς» πάει Λονδίνο για να διατηρήσει το στέμμα του

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην Κωνσταντινούπολη θα έχει στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 82-72 της Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ στον 5ο προημιτελικό, έκανε το 3-2 στη σειρά και προκρίθηκε στο 8ο φάιναλ φορ Ευρωλίγκα στην ιστορία του. Στον ημιτελικό της 10ης Μαΐου οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να περάσουν το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, από την οποία στέρησαν στον περσινό τελικό το τρόπαιο. Δείτε φωτορεπορτάζ...

Κορυφαίος των πρωταθλητών Ευρώπης, που έχαναν ακόμα και με 15 πόντους, ήταν ο αρχηγός τους Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος απέβαλε στο δεύτερο ημίχρονο το άγχος του και φόρτωσε με 19 πόντους το αντίπαλο καλάθι. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιώργος Πρίντεζης με 15 πόντους και καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ξέσπασμα του στο τελευταίο τρίλεπτο, όπως και ο Λο, ο οποίος σφράγισε με τρίποντο του τη νίκη 1,5′ πριν τη λήξη. Από τους Τούρκους, προσπάθησαν ο Τζαμόν Λούκας με 14 πόντους και ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 12.

Ο Ολυμπιακός των 4/19 τριπόντων στο πρώτο ημίχρονο και της ασύνδετης άμυνας βρέθηκε να ακολουθεί από τα πρώτα λεπτά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Σαβάνοβιτς να κερδίζει τις μάχες στο «low post» βρέθηκε στο 6ο λεπτό στο -6 (11-17), αλλά χάρη στην ευστοχία τους στις βολές και στο «σωτήριο» τρίποντο του Πάουελ στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει σε 21-23. Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους.

Η Εφές εκμεταλλεύτηκε τα ελεύθερα σουτ, τους αιφνιδιασμούς, και μετά από μία… βροχή τριπόντων (Γκιουλέρ, Τουντσερί, Φάρμαρ) έτρεξε σερί 13-0 και βρέθηκε στο 15′ στους +15 πόντους (21-36). Οι βολές κράτησαν και πάλι τον Ολυμπιακό «ζωντανό», η «ερυθρόλευκη» άμυνα έσφιξε και με δύο «κολλητά» τρίποντα του Παπανικολάου οι πρωταθλητές Ευρώπης έριξαν τη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου σε μονοψήφιο αριθμό (33-41).

Λούκας και Σαβάνοβιτς συνέχισαν στις αρχές της τρίτης περιόδου να δημιουργούν προβλήματα στον Ολυμπιακό και οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο 26′ με 41-49. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν στην άμυνα, Πάουελ και Σπανούλης ανέβασαν την απόδοση τους στην επίθεση και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 10-1 βρέθηκαν μετά από ώρα στο +1 (51-50). Λάθη όμως στα τελευταία λεπτά έφεραν τους Τούρκους και πάλι σε πλεονεκτική θέση με τη λήξη της περιόδου (54-55).

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 7-0 προηγήθηκαν με 61-55 στο 32′, αλλά Τουντσερί από τα 6.75 και Λούκας δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 36′ ανέκτησαν το προβάδισμα με 67-66. Ωστόσο, η εμπειρία του Σπανούλη, οι πέντε διαδοχικοί πόντοι του Πρίντεζη και το καθοριστικό τρίποντο του Λο 1,5′ λεπτό πριν τη λήξη έβαλαν τον Ολυμπιακό σε τροχιά πρόκρισης (76-70), στόχος που επετεύχθη με τον Χάινς να γράφει με εντυπωσιακό κάρφωμα το τελικό 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-41, 54-55, 82-72.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρτίν (Ισπανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Ρότσα (Πορτογαλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 7 (1), Άντιτς 5 (1), Σπανούλης 19 (2), Περπέρογλου 7 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 3 (1), Πάουελ 9 (1), Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 8 (2), Κατσίβελης 1.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Οκτάι Μαχμούτι): Μπαλμπέι, Φάρμαρ 11 (1), Ερντέν 8, Τουντσερί 7 (2), Σιπ 6, Γκονλούμ 3, Σαβάνοβιτς 12, Λούκας 14, Γκιουλέρ 9 (1), Μπάρατς 2.

Με Ρεάλ ο Ολυμπιακός, με Φενερμπαχτσέ ο Παναθηναϊκός – Το πρόγραμμα του Final Four

Πότε θα γίνουν οι ημιτελικοί του Final Four, αλλά και πότε είναι προγραμματισμένοι ο μεγάλος και ο μικρός τελικός.