Πέμπτη 09 Μαϊου 2024

Η Ρεάλ αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό της Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε με 74-67 της Μπαρτσελόνα στον Ισπανικό εμφύλιο και θα διεκδικήσει τον 9ο τίτλο της και πρώτο μετά από 18 χρόνια (1995 και πάλι κόντρα στον Ολυμπιακό). Οι Μαδριλένοι ήταν πιο ήρεμοι και εύστοχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έφτασαν στη νίκη, αφήνοντας τους Μπλαουγκράνα για ακόμα μια χρονιά στον μικρό τελικό. Την Κυριακή στις 22:00 ο μεγάλος τελικός ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στη Ρεάλ, στις 19:00 ο μικρός τελικός ανάμεσα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και στην Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό της Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε με 74-67 της Μπαρτσελόνα στον Ισπανικό εμφύλιο και θα διεκδικήσει τον 9ο τίτλο της και πρώτο μετά από 18 χρόνια (1995 και πάλι κόντρα στον Ολυμπιακό).

Οι Μαδριλένοι ήταν πιο ήρεμοι και εύστοχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έφτασαν στη νίκη, αφήνοντας τους Μπλαουγκράνα για ακόμα μια χρονιά στον μικρό τελικό.

Την Κυριακή στις 22:00 ο μεγάλος τελικός ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στη Ρεάλ, στις 19:00 ο μικρός τελικός ανάμεσα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και στην Μπαρτσελόνα.

«Ήρωας» της μεγάλης ανατροπής της Ρεάλ στην τελευταία περίοδο ο Φελίπε Ρέγιες, ο οποίος σημείωσε τους 11 από τους 17 συνολικά πόντους του σε αυτό το διάστημα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Σέρχιο Γιουλ και Σέρχι Ροντρίγκεθ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Καταλανούς, που είδαν τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο να μένει στους 9 πόντους, ξεχώρισαν οι Ουέρτας και Τόμιτς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Με τον Σέρχιο Γιουλ να… οργιάζει στη δεύτερη περίοδο με 11 πόντους (3/5 τρίποντα) και τη Ρεάλ Μαδρίτης να μαζεύει τα… συντρίμια της στην άμυνα και να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ (7 έναντι 2 της Μπαρτσελόνα), η «βασίλισσα» πέτυχε την ανατροπή και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (33-39).

Μετά το 18-11 της πρώτης περιόδου, ο Γιουλ έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης από τα 6.75 με το… καλημέρα του δευτέρου δεκαλέπτου και αφού τον μιμήθηκε από την ίδια θέση ο Ροντρίγκεθ στο 17′, δίνοντας το προβάδισμα στη Ρεάλ, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έτρεξε από το 29-29 επιμέρους σκορ 4-10 και το τέλος του ημιχρόνου τη βρήκε στο 33-39.

Εξαιρετική δουλειά από τον Ροντρίγκεθ σε αυτό το διάστημα στη δημιουργία με 6 ασίστ, ενώ η άμυνα ζώνης της Ρεάλ κατάφερε να κρατήσει την Μπαρτσελόνα σε μόλις 2 εύστοχα τρίποντα σε 9 προσπάθειες.

Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα της Μπαρτσελόνα λειτούργησε, κράτησε στους 9 πόντους τη Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας «εγκλωβίσει» τον Γιουλ (έμεινε στους 11π. του ημιχρόνου), ενώ ο Ουέρτας σήκωσε το βάρος της επίθεσης φτάνοντας τους 12 πόντους (με 2/3 τρίποντα στο δεκάλεπτο).

Σταθερή αξία για τους Καταλανούς στην επίθεση ο Τόμιτς (έφτασε τους 18π.), ενώ οι «μπλαουγκράνα» ανέκτησαν την κυριαρχία στα ριμπάουντ. Μάλιστα, η Μπαρτσελόνα από το εις βάρος της 44-48 στο 27′ έτρεξε σερί 7-0 και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (51-48).

Ο Ουέρτας συνέχισε να «εκτελεί» και με άξιο συμπαραστάτη τον Γιασικεβίτσιους η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 32′ με 56-48. Στο 33′ ο Ινγκλίς ευστόχησε από τα 6.75 και έγραψε το 61-52, δείχνοντας ότι οι Καταλανοί ήλεγχαν τον αγώνα.

Ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τον Ρέγιες, ο οποίος στο επιμέρους σκορ 2-17 της Ρεάλ σημείωσε τους 11! πόντους της «βασίλισσας» και διαμόρφωσε στο 38′ το 63-69! Η άμυνα της Ρεάλ ανταποκρίθηκε σε εκείνο το σημείο και οι παίκτες του Λάσο έφτασαν άνετα στο τελικό 67-74.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Κορομηλάς (Ελλάδα)

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-39, 51-48, 67-74

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ουέρτας 19 (3), Αμπρίνες, Ναβάρο 9 (2), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 2, Ινγκλις 5 (1), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 6, Τζαβάι, Τόμιτς 18.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 8, Σουάρεθ 6 (2), Ρέγιες 17, Μίροτιτς 6 (1), Ροντρίγκεθ 12 (1), Μπέγκιτς 4, Κάρολ 2, Γιουλ 13 (3), Σλότερ 6.

Μπαρτζωκας: Τι έλεγε για τον ΜακΚισικ στις 8/11 – Ποσό δικαιώθηκε έξι μήνες μετά (vid)

Τα λόγια του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν ως αποτέλεσμα την συγκεκριμένη εικόνα του Σακίλ ΜακΚίσικ στην σειρά με την Μπαρτσελόνα.