Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Κακή άμυνα και ήττα στην παράταση για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» την κακή αμυντική λειτουργία του και τα πολλά λάθη του και μπήκε με το... αριστερό στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στην παράταση (74-74 κ.α.) με 84-83 από τη Λιέτουβος Ρίτας στο Βίλνιους, στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου, με τον πρώην «ερυθρόλευκο» Ρενάλντας Σεϊμπούτις (19π. με 4/4 τρίποντα), να «σκοτώνει» την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη τόσο στη διάρκεια του αγώνα όσο και με το τελευταίο καλάθι του ματς στην παράταση 5,5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» την κακή αμυντική λειτουργία του και τα πολλά λάθη του και μπήκε με το… αριστερό στη φετινή Ευρωλίγκα.

Από τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις με 13 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο), ενώ ξεχώρισαν οι Ραμέλ Κάρι και Μάικ Μπατίστ, οι οποίοι σημείωσαν από 12. Καλή εμφάνιση από Γκιστ και Μαυροκεφαλίδη, που πρόσθεσαν από 10 πόντους, ενώ με εξαίρεση το τρίποντο που έστειλε τον αγώνα στην παράταση, ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό στην επίθεση και έμεινε στους 6π., όπως και ο Στεφάν Λάσμε (4π.).

Οι «ανοιχτές» άμυνες, κάτι που φάνηκε και από τους συνολικά 50 πόντους που σημείωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν επέτρεψαν σε καμία να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας. Η Λιέτουβος, πάντως, με διαδοχικά τρίποντα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, ενώ από το εις βάρος της 7-5 έτρεξε επιμέρους σκορ 12-4 και στο 7′ προηγήθηκε με 17-11, απόρροια της αμυντικής ολιγωρίας του Παναθηναϊκού.

Ο Πεδουλάκης συνέχισε το rotation και δικαιώθηκε, οι «πράσινοι» πίεσαν ψηλά στην άμυνα και με τη φροντ λάιν να διακρίνεται (Μαυροκεφαλίδης, Μπατίστ) κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο 25-25. Με προσήλωση κυρίως στην επίθεση και ασυνεννοησία στην άμυνα οι δύο ομάδες έμειναν στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με καμία από τις δύο να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και μοιραία να παίρνουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο 42-42.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να «κρύψουν» την αστοχία τους από τα 6.75 χάρη στην υπεροχή τους στα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, τη στιγμή που η Λιέτουβος είχε καλά ποσοστά ευστοχίας και παρέμεινε απειλητική, λόγω της σχεδόν απόλυτης ευστοχίας της από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (11/13). Ο Μπατίστ ήταν ο μοναδικός… διψήφιος μέχρι το ημίχρονο (10 πόντοι), ενώ από τη Λιέτουβος ξεχώρισε ο επιθετικός πλουραλισμός της.

Η προβληματική άμυνα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τη Λιέτουβος να την εκμεταλλεύεται και από το εις βάρος της 49-46 να τρέχει σερί 7-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με το 3ο εύστοχο τρίποντο του Σεϊμπούτις σε ισάριθμες προσπάθειες, και να ανακτά το προβάδισμα στο 25′ με +4 (53-49). Ωστόσο, ο πολύτιμος Ματσιούλις (σημείωσε 8 πόντους στην γ’ περίοδο) και οι Ούκιτς, Φώτσης έδωσαν λύσεις και ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ και μπήκε στην τελευταία περίοδο με το «εύθραυστο» +1 (60-59).

Μάχη σώμα με σώμα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον εξαιρετικό Σεϊμπούτις να φτάνει τους 15 πόντους και να γράφει στο 39΄ το 74-70 υπέρ της Λιέτουβος. Ο Διαμαντίδης που νωρίτερα είχε 2/2 άστοχες βολές αξιοποίησε μόνο τη μία από φάουλ που κέρδισε από τον Παλάσιος, αλλά ο αρχηγός του Παναθηναϊκού «εξιλεώθηκε» από τα 6.75 στα 18» πριν τη λήξη με τρίποντη «βόμβα» (74-74), που έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν στο επιπλέον πεντάλεπτο να «καθαρίσουν» το παιχνίδι με Ματσιούλις και Ούκιτς, αλλά τα λάθη δεν τους επέτρεψαν να πετύχουν το στόχο τους και η Λιέτουβος με 5 διαδοχικούς πόντους του Μπαμπράουσκας και 1/2 βολές του Σονγκάιλα έτρεξε νέο σερί 6-0 και προηγήθηκε με 80-78 στα 2.5 λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Μπατίστ έφερε και πάλι την ισοφάριση, για να εκτελέσει και πάλι ο Σεϊμπούτις (82-80). Ο Γκιστ με προσωπικό σερί 3-0 χάρισε και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (83-82), αλλά «πράσινα» λάθη έφεραν τον Λιθουανό πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού και του Αμαρουσίου σε θέση εκτελεστή και στα 6» πριν τη λήξη έγραψε το τελικό 84-83.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκονζάλεθ (Ισπανία), Ντοζάι (Κροατία), Ματιόλι (Ιταλία)

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74κ.α., 84-83 παρ.

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Ντιρκ Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10 (2), Παλάσιος 12, Σεϊμπούτις 19 (4), Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7 (1), Λίντεκα , Κουκ 10 (2), Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Κάρι 12 (2), Μπατίστ 12, Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 10 (1), Παππάς 5 (1), Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13 (1).

Αναντολού Εφές-Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο 87-67
Ζαλγκίρις Κάουνας-Ρεάλ Μαδρίτης (18/10, 19:45)

Γ’ Όμιλος

Σιένα-Γαλατάσαραϊ 75-84
Ζιέλονα Γκόρα-Μπάγερν (18/10, 20:15)
Ολυμπιακός-Ουνικάχα Μάλαγα (18/10, 21:30)

Δ’ Όμιλος

Ερυθρός Αστέρας-Λοκομοτίβ Κουμπάν 84-87
Λιέτουβος Ρίτας-Παναθηναϊκός 84-83
Λαμποράλ Κούτσα-Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-80

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.