Ήττα και... αναμονή στον ΠΑΟ για Ούκιτς και όμιλο

Ήττα και… αναμονή στον ΠΑΟ για Ούκιτς και όμιλο

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, καθώς ηττήθηκε 68-55 στο ΟΑΚΑ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 10η αγωνιστική. Έτσι, οι Πράσινοι έχασαν τις όποιες ελπίδες είχαν για να τερματίσουν στη 2η θέση της βαθμολογίας του Δ' ομίλου και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Λαμποράλ Κούτσα - Λοκομοτίβ Κουμπάν την Παρασκευή για να μάθουν αν θα πάρουν την 3η ή την 4η θέση του γκρουπ. Ανησυχία για τον Ουκιτς που υπέστη τράβηγμα και είναι αμφίβολος για το ντέρμπι του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό τη Δευτέρα.

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, καθώς ηττήθηκε 68-55 στο ΟΑΚΑ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 10η αγωνιστική.

Έτσι, οι Πράσινοι έχασαν τις όποιες ελπίδες είχαν για να τερματίσουν στη 2η θέση της βαθμολογίας του Δ’ ομίλου και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Λαμποράλ Κούτσα – Λοκομοτίβ Κουμπάν την Παρασκευή για να μάθουν αν θα πάρουν την 3η ή την 4η θέση του γκρουπ.

Αν αναδειχθεί νικήτρια η Λαμποράλ τότε ο Παναθηναϊκός θα συνεχίσει στη φάση των «16» στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό (5ος), ενώ αν ηττηθούν οι Βάσκοι τότε θα αποφευχθεί ο «ελληνικός εμφύλιος», καθώς θα τοποθετηθούν στον 6ο όμιλο.

Νέο αγωνιστικό πρόβλημα για τον Αργύρη Πεδουλάκη ενόψει του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Ολυμπιακό (23/12), καθώς στην αποψινή αναμέτρηση ο Ρόκο Λένι Ούκιτς προφυλάχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο μετά από σφίξιμο που αισθάνθηκε στο δικέφαλο. Πλέον στο «πράσινο στρατόπεδο» περιμένουν τη μαγνητική, η οποία και θα δείξει το ακριβές μέγεθος του τραυματισμού του Κροάτη διεθνή γκαρντ.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας και η έλλειψη συγκέντρωσης, κυρίως στην άμυνα, έβαλαν γρήγορα τον Παναθηναϊκό σε μειονεκτική θέση. Τελευταία φορά που οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ήταν στο 12-11 του 6ου λεπτού, καθώς ακολούθησε επιμέρους σκορ 2-12 της Μακάμπι, με το οποίο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκε με 14-23.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο να τα… σπάει από τα 6.75 (0/10 τρίποντα) και η Μακάμπι με τον Ινγκλς να δίνει ρεσιτάλ σε επίθεση και δημιουργία δε δυσκολεύτηκε να ξεφύγει στο 15′ με διψήφια διαφορά (21-31), ενώ Οχαγιόν και Μπλούθενταλ φρόντισαν να κρατήσουν την «ομάδα του λαού» σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (27-36).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Παναθηναϊκό, που «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα (έμεινε στους 8 πόντους), συμπλήρωσε τα 14 λάθη και με μόλις 1 εύστοχο τρίποντο σε 14 προσπάθειες έχασε την επαφή με τη Μακάμπι.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο 27′ στους +17 πόντους (33-50), μετά από τρίποντο του Πνίνι, ενώ με τους Χίκμαν και Τάιους να τον μιμούνται οι ισραηλινοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στους +23 πόντους (35-58).

Στον επίλογο του αγώνα, οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή τον Λάσμε (8π. στο 4ο δεκ.) έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-2 και μείωσαν στο 37′ σε 49-60, αλλά μέχρι εκεί… Ο Μπλούθενταλ ευστόχησε στο τρίποντο και η Μακάμπι χωρίς άγχος έφτασε άνετα στο τελικό 68-55.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Ντοζάι (Κροατία), Πέρεθ (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 27-36, 35-58, 55-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι 7 (1), Μπατίστ, Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 16, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 6, Γιάνκοβιτς 7 (1), Αποστολίδης.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ράις 7 (1), Σμιθ 7 (1), Χίκμαν 10 (2), Ινγκλς 10 (2), Τάιους 6, Πνίνι 9 (2), Κοέν 2, Οχαγιόν 2, Μπλούθενταλ 13 (2), Λάντσμπεργκ, Σχορτσανίτης 2.

«Δεν περίμενα να ζήσω τέτοιο πάθος» – Τρελάθηκε ο Μεντιλίμπαρ με την υποδοχή στο «Βενιζέλος»

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού ζει ένα όνειρο στο μεγάλο λιμάνι και δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων»