Έπαιξε σαν... Πρωταθλητής Ευρώπης και για το 2014!

Έπαιξε σαν… Πρωταθλητής Ευρώπης και για το 2014!

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο μπήκε με το «δεξί» στο Top16 της Ευρωλίγκα, αλλά πραγματοποιώντας μία από τις πιο πειστικές εμφανίσεις του στη διοργάνωση, κατάφερε να νικήσει τη Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς με 95-82 και να διευρύνει το ευρωπαϊκό του αήττητο (11/11)! Φανταστική εμφάνιση του Σπανούλη, σπουδαία βραδιά του Περπέρογλου και εντυπωσιακοί Λοτζέσκι, Σίμονς, Πρίντεζης, Μάντζαρης σε μία ομάδα που δύσκολα μπορείς να βρεις κάποιον που υστέρησε. Από την άλλη, οι Τούρκοι του «Ζοτς» προσπάθησαν να «κλέψουν» τη νίκη και ήταν κοντά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως, κάποια ξεσπάσματα στο παιχνίδι των «ερυθρολεύκων», δεν επέτρεψαν να αμφισβητήσουν την κυριαρχία των Πρωταθλητών Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο μπήκε με το «δεξί» στο Top16 της Ευρωλίγκα, αλλά πραγματοποιώντας μία από τις πιο πειστικές εμφανίσεις του στη διοργάνωση, κατάφερε να νικήσει τη Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς με 95-82 και να διευρύνει το ευρωπαϊκό του αήττητο (11/11)! Με επίθεση για σεμινάριο, μόλις 4 λάθη και τον Στράτο Περπέρογλου άξιο συμπαραστάτη του αρχηγού, σημειώνοντας τους 15 από τους 21 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός διέλυσε όλα τα αμυντικά συστήματα του Ομπράντοβιτς. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πέτυχε τους 10 από τους 14 πόντους του στον… επίλογο, ενώ καταλυτική ήταν η προσφορά του Γιώργου Πρίντεζη στη δεύτερη περίοδο (σημείωσε 10 πόντους), όταν η Φενερ προσπάθησε για την ανατροπή.

Από την τουρκική ομάδα, που είδε τους Μπο ΜακΚάλεμπ και Λίνας Κλέιζα να «εγκλωβίζονται» από την «ερυθρόλευκη» άμυνα και να μένουν στους 4 και 7 πόντους αντίστοιχα, ξεχώρισε ο Εμίρ Πρέλτζιτς με 17.

Με τον ΜακΚάλεμπ να μην ανταποκρίνεται στα αμυντικά του καθήκοντα πάνω στον Σπανούλη, ο αρχηγός του Ολυμπιακού οργίασε στο πρώτο δεκάλεπτο (10π., 4ασ.) και έβαλε από νωρίς τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού. Από το 4-4 οι πρωταθλητές Ευρώπης «έβγαλαν» σωστά τα πικ εν ρολ και με σερί 8-0 προηγήθηκαν στο 4′ με 12-4, χωρίς όμως να έχουν συνέχεια στην άμυνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Τούρκοι να μειώσουν σε 17-15, για να δώσει λύσεις από τα 6.75 ο Μάντζαρης, με δύο «κολλητά» τρίποντα, και ο Ολυμπιακός να απαντήσει με επιμέρους σκορ 10-4, που τον βοήθησε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +8 (27-19), ενώ νωρίτερα είχε ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+10, 27-17).

Δύο διαδοχικά τρίποντα, αυτή τη φορά από τον Σπανούλη, ήταν αρκετά για να εκτοξευθεί η διαφορά στο 15′ για πρώτη φορά στους +13 πόντους (37-24), με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να δίνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Πρίντεζη, ο οποίος με 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο φρόντισε να κρατήσει τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση ασφαλείας και να τους οδηγήσει στα αποδυτήρια στο +7 (47-40). Εξαιρετική η άμυνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο πάνω στα επιθετικά ατού της Φενέρ, με τους ΜακΚάλεμπ και Κλέιζα να μένουν στους 2 και 4 πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα, ο Βασίλης Σπανούλης φρόντισε να κλείσει το 20λεπτο με 16 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Ολυμπιακός είχε υποπέσει σε μόλις 1(!) λάθος.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με τον Μάντζαρη να ευστοχεί στο τρίτο του τρίποντο στον αγώνα σε ισάριθμες προσπάθειες ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με +11 πόντους (56-45). Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια κούρασης στην άμυνα και οι Τούρκοι με οδηγό τον Ζόριτς μείωσαν σε απόσταση αναπνοής στο 26′ (58-56). Λανθασμένες επιθέσεις και αδικαιολόγητα λάθη στην άμυνα, από πλευράς Φενέρ, πάντως, έδωσαν την ευκαιρία σε Σπανούλη και Λοτζέσκι να διαμορφώσουν το 62-56, που ήταν και σκορ περιόδου.

Με τον Σπανούλη στον πάγκο στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου για ανάσες ο Περπέρογλου ανέλαβε δράση στην επίθεση και με προσωπικό σερί 7-0 ανέβασε τη διαφορά στους +9 (69-60), ενώ με λέι απ του Έλληνα φόργουορντ στο 35′ οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες ανατροπής των Τούρκων (71-65). Ακολούθησε τρίποντο ψυχολογίας από τον Λοτζέσκι (74-65), μετά από ασίστ του Σπανούλη, και ο Ολυμπιακός μπήκε σε τροχιά νίκης…

Δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Πρέλντζιτς αναπτέρωσαν τις ελπίδες της Φενέρ (76-72), αλλά ο Περπέρογλου, που σημείωσε 15 πόντους στην τελευταία περίοδο, απάντησε με δύο «κολλητά», ο Σπανούλης τον μιμήθηκε και τα πάντα τελείωσαν (87-78, στο 39′). Ακολούθησε νέο επιθετικό κρεσέντο από Σπανούλη και Λοτζέσκι και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν άνετα στο τελικό 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-40, 62-56, 95-82.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ρόκα (Πορτογαλία), Πατέρνικο (Ιταλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντάνστον 4, Σπανούλης 28 (4), Περπέρογλου 21 (3), Σλούκας 2, Σίμονς 5, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι 14 (2).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 4, Ονάν, Μπιέλιτσα 11 (1), Μαχμούτογλου 6 (2), Κλέιζα 7 (1), Βιντμάρ 8, Ζόριτς 13, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 16, Πρέλντζιτς 17 (3).

Στην πρεμιέρα της φάσης των «16» στην Ευρωλίγκα, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League