Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Με buzzer beater του Σπανούλη ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι

Με εκτελεστή τον Βασίλη Σπανούλη στην εκπνοή, ο Ολυμπιακός νίκησε με 68-65 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, έδωσε τέλος στο σερί ηττών απέναντι στους Πράσινους και «τερμάτισε» στην 3η θέση του 5ου ομίλου στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας, αφήνοντας τον «αιώνιο» αντίπαλο στην 4η. Οι Ερυθρόλευκοι και οι Πράσινοι πλέον επικεντρώνονται στα πλέι οφ της διοργάνωσης, όπου αμφότεροι θα αγωνιστούν με μειονέκτημα έδρας. Τον αντίπαλό τους θα τον μάθουν την Παρασκευή μετά τον αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, όπου με νίκη των Ισπανών ο Ολυμπιακός ως 3ος θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ο Παναθηναϊκός ως 4ος τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Με εκτελεστή τον Βασίλη Σπανούλη στην εκπνοή, ο Ολυμπιακός νίκησε με 68-65 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, έδωσε τέλος στο σερί ηττών απέναντι στους Πράσινους και «τερμάτισε» στην 3η θέση του 5ου ομίλου στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας, αφήνοντας τον «αιώνιο» αντίπαλο στην 4η.

Οι Ερυθρόλευκοι και οι Πράσινοι πλέον επικεντρώνονται στα πλέι οφ της διοργάνωσης, όπου αμφότεροι θα αγωνιστούν με μειονέκτημα έδρας.

Τον αντίπαλό τους θα τον μάθουν την Παρασκευή μετά τον αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, όπου με νίκη των Ισπανών ο Ολυμπιακός ως 3ος θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ο Παναθηναϊκός ως 4ος τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Πρώτοι σκόρερ του απογοητευτικού στα ποσοστά ευστοχίας και στα λάθη Ολυμπιακού οι Μπράιαντ Ντάνστον και Κώστας Σλούκας, οι οποίοι σημείωσαν από 12, με τον Έλληνα γκαρντ να γυρίζει από τα 6.75 (3/3 τρίποντα) το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο.

Καθοριστικός ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εκπληκτική δουλειά σε άμυνα και οργάνωση (11π., 9ρ., 5ασ., 1κλ.), ενώ τα εύσημα -έστω και με καθυστερημένη αφύπνιση του- απονεμήθηκαν στον Βασίλη Σπανούλη, με 9 πόντους (τους 5 σερί στο τελευταίο λεπτό). Από τον Παναθηναϊκό των 16 λαθών, ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους (τους 10 στη 2η περίοδο) και ο Ραμέλ Κάρι με 10.

Η δυναμική άμυνα και επίθεση του Ολυμπιακού στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, διάστημα κατά το οποίο ο Παναθηναϊκός έμεινε στο μηδέν, δεν είχε διάρκεια. Με τον Παπαπέτρου να εκτελεί κοντά στο καλάθι και στην περιφέρεια οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-0 στο 7′, ενώ δια χειρός Σπανούλη η διαφορά έφτασε και στους +7 (10-3 στο 6′).

Ωστόσο, το τρίποντο του Φώτση έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης για τον Παναθηναϊκό που «έδεσε» την άμυνα του και «χτυπώντας» μέσα στη ρακέτα με πρωταγωνιστή τον Μπατίστ έτρεξε επιμέρους σκορ 2-10 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (12-13). Ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα τα «έσπασε» από τα 6.75 (1-6), δεν αξιοποίησε τα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ «είδε» τον Ντάνστον να φορτώνεται γρήγορα με 2 φάουλ.

Με τον Ντάνστον να επιστρέφει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια, οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, ο Πέτγουεϊ προσέφερε θέαμα με εντυπωσιακά καρφώματα και μπλοκ, αλλά η αστοχία τους (12/29 σουτ εντός πεδιάς στο ημίχρονο: 3/13 τρίποντα, 9/16 δίποντα) δεν τους επέτρεψε κάτι καλύτερο από το 17-21 στο 13′.

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος με 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο, βοήθησε τους «πράσινους» να ξεφύγουν ακόμη και με +11 (26-37, 15» πριν τη λήξη του ημιχρόνου), ενώ ο Περπέρογλου στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση διαμόρφωσε από τα 6.75 το σκορ ημιχρόνου (29-37).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός βρήκε την απαραίτητη ενέργεια από τον Μάντζαρη, ο οποίος κάλυψε επάξια το κενό του Σπανούλη που για ακόμη μία φορά απέναντι στον Παναθηναϊκό ήταν σκιά του εαυτού του. Ο 24χρονος γκαρντ, ο οποίος είχε κρατήσει στο μηδέν τον Διαμαντίδη, είχε στο ξέσπασμα 13-0 του Ολυμπιακού 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και οι «ερυθρόλευκοι» από το εις βάρος τους 29-41 προηγήθηκαν στο 28′ με 42-41.

Η αντικατάσταση του Μάντζαρη, πάντως, με τον Σπανούλη στο τελευταίο λεπτό της περιόδου έφερε και πάλι την αναστάτωση στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει και πάλι λύσεις και να βάζει τους «πράσινους» στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +2 (46-48).

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να γυρίζει από το 53-60 στο 35′ χάρη στα τρίποντα του Σλούκα, ο οποίος με 3/3 ισοφάρισε στο 39′ σε 63-63, για να αναλάβει δράση ο Σπανούλης.

Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης αφυπνίστηκε και με καθοριστικό λέι απ έγραψε το 65-63, ο Μαυροκεφαλίδης ισοφάρισε και πάλι σε 65-65 με κάρφωμα, για να μιλήσει στην εκπνοή από τα 8 μέτρα ο Σπανούλης και να διαμορφώσει το τελικό 68-65.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Λότερμοσερ (Γερμανία)

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 29-37, 46-48, 68-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (1), Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 12, Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 12 (4), Κόλινς, Σίμονς, Μάντζαρης 11 (2), Λοτζέσκι 7 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 10 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 6 (1), Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 6, Ματσιούλις 4, Ράιτ 8.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Η αντίδραση του Σλούκα μετά το μεγάλο λάθος: Χτυπιόταν στον πάγκο του Παναθηναϊκού (vids)

Ο Κώστας Σλούκας ήταν απαρηγόρητος στον πάγκο του Παναθηναϊκού μετά το τέλος που έκανε στο φινάλε του αγώνα με τη Μακάμπι και είχε πολλές έντονες αντιδράσεις…