Ο πρωταθλητής Ευρώπης είναι εδώ, 78-76 τη Ρεάλ

Ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την έδρα του και μείωσε τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης σε 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 78-76 των Ισπανών στο ΣΕΦ και την Τετάρτη στοχεύουν στην ισοφάριση της σειράς, ώστε να διεκδικήσουν την πρόκριση τους στο φάιναλ φορ του Μιλάνου σε πέμπτο αγώνα στη Μαδρίτη.

Ολυμπιακός είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και στα 40 λεπτά και δίκαια έφτασε στη νίκη, αφού πρώτα εξουδετέρωσε τη φροντ λάιν των Ισπανών, οι οποίοι εμφάνισαν στον αποψινό αγώνα τα αμυντικά τους μειονεκτήματα. Κορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Ντάνστον και Σπανούλης με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη «βασίλισσα», που τελείωσε τον αγώνα με απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας (9/24 τρίποντα, 18/38 δίποντα, 13/20 βολές), πάλεψαν οι Ροντρίγκεθ, Φερνάντεθ και Γιουγ με 19, 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Με τους Γιουγ και Φερνάντεθ να εκτελούν από τα 6.75 η Ρεάλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό με το… καλημέρα, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική άμυνα με παγίδες, ανέκοψαν τους αιφνιδιασμούς και την ευστοχία των Ισπανών (5/17 σουτ εντός πεδιάς στο α’ δεκάλεπτο), ο Ντάνστον (11π. στο α’ δεκ.) τροφοδοτήθηκε και υπερίσχυσε των ψηλών της «βασίλισσας» και οι πρωταθλητές Ευρώπης με σερί 7-0 ξέφυγαν στο 8′ με 20-13, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (23-15). Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρει γρήγορα και 2 φάουλ του Μίροτιτς, που παρακολούθησε τη δεύτερη περίοδο από τον πάγκο.

Με τον Λοτζέσκι να δίνει τις απαραίτητες βοήθειες στην επίθεση από την περιφέρεια και τον Σίμονς να αντικαθιστά επάξια τον Ντάνστον, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 13′ ακόμη και με +13 πόντους (32-19). Ωστόσο, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Κόλινς στον Φερνάντεθ (μοιράστηκαν και από μία τεχνική ποινή) βοήθησε τους Ισπανούς να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να τη ρίξουν σε μονοψήφιο αριθμό, ο Ισπανός πρώην ΝΒΑερ συνέχισε να εκτελεί, μαζί με Ρέγες και Ροντρίγκεθ, και η Ρεάλ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -7 (45-38). Οι «ερυθρόλευκοι», πάντως, κράτησαν από το πρώτο ημίχρονο τη διάρκεια που είχαν, κυρίως στην άμυνα, την ομαδικότητα (9 ασίστ έναν 5) και την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (20 έναντι 12).

Με την επιστροφή του Μίροτιτς στο παρκέ η Ρεάλ «έδεσε» σε επίθεση και ριμπαόυντ, ο Γιουγκ (8π. στο γ’ δεκ.) πήρε το «όπλο» του από τα 6.75, μαζί με τον Φερνάντεθ, και η «βασίλισσα» βρέθηκε γρήγορα στο -2 (49-47). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός λυτρώθηκε στην επίθεση από τρίποντο του Πέτγουεϊ, ο Φερνάντεθ χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να διατηρηθούν σε απόσταση. Με τους Ισπανούς να έχουν εκνευριστεί και να μην μπορούν να βελτιώσουν την άμυνά τους, η φροντ λάιν του Ολυμπιακού (Ντάνστον, Σίμονς) συνέχισε την εξαιρετική της απόδοση και οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +7 (65-58).

Στον… επίλογο του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε να επιδείξει στα πρώτα λεπτά μόλις ένα τρίποντο του Πέτγουεϊ (68-60) και στη συνέχεια «σίγησε» στην επίθεση για περίπου 3,5 λεπτά. Ροντρίγκεθ και Ρέγες έκαναν «σιωπηλή» δουλειά και οι Ισπανοί με επιμέρους σκορ 3-10 μείωσαν στο 37′ σε 71-70, ενώ στα 44» πριν τη λήξη ο Ισπανός γκαρντ έδωσε το προβάδισμα (73-74). Τα λάθη του Ολυμπιακού, πάντως, γρήγορα ξεχάστηκαν όταν ο Πρίντεζης από τα 6.75 έγραψε στα 27» το 76-74. Η «βασίλισσα» τα… έσπασε στη συνέχεια από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (2/6), όχι όμως και ο Σλούκας (2/2) και ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη με 78-76 και συνεχίζει να ελπίζει.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-38, 65-58, 78-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11 (2), Ντάνστον 21, Σπανούλης 17 (1), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 5, Κόλινς 2, Σίμονς 4, Πρίντεζης 5 (1), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 11 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Φερνάντεθ 18 (3), Ρέγες 13, Μίροτιτς 5 (1), Ροντρίγκεθ 19 (1), Κάρολ, Ντάρντεν 5 (1), Γιουγ 16 (3), Μπουρούσης, Σλότερ, Μεϊρί.

Συγκλονιστικός Μασούρας: «Για το Ριαθόρ στο 90′, για τη Γιουβέντους, για τη Μέταλιστ, για τη Γουλβς»

Κάτι χρωστούσε στον Ολυμπιακό η τύχη και η μπάλα και του το έδωσε εχθές, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιώργος Μασούρας