Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Η Μπαρτσελόνα «κατατρόπωσε» την ΤΣΣΚΑ στον τελικό της... παρηγοριάς

Η Μπαρτσελόνα «κατατρόπωσε» την ΤΣΣΚΑ στον τελικό της… παρηγοριάς

Την τρίτη θέση του Final-4 της Ευρωλίγκα, που φιλοξενείται στο Μιλάνο, πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 93-78 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο «μικρό τελικό» της διοργάνωσης και πήραν άτυπη ρεβάνς από την περσινή ήττα στο Λονδίνο στον αντίστοιχο τελικό της... παρηγοριάς (είχαν ηττηθεί με 74-73 από τους Ρώσους).

Την τρίτη θέση του Final-4 της Ευρωλίγκα, που φιλοξενείται στο Μιλάνο, πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 93-78 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο «μικρό τελικό» της διοργάνωσης και πήραν άτυπη ρεβάνς από την περσινή ήττα στο Λονδίνο στον αντίστοιχο τελικό της… παρηγοριάς (είχαν ηττηθεί με 74-73 από τους Ρώσους).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε πιο… φουριόζα στο παιχνίδι και στο πρώτο δίλεπτο προηγήθηκε 8-2, αλλά γρήγορα η Μπαρτσελόνα «μάζεψε» τη διαφορά (13-16) στο έκτο λεπτό.

Με τους Ναβάρο και Λάμπε να παραλαμβάνουν την σκυτάλη, η Μπαρτσελόνα «πάτησε γκάζι» στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με σερί 23-11, πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα στον αγώνα (44-35) στο 16’.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κρατήθηκε κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ναβάρο παρέμενε «καυτός», αφού με προσωπικούς πόντους, έδωσε «αέρα» 10 πόντων (67-57) στη Μπαρτσελόνα στο 28ο λεπτό.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον έλεγχο και διατηρούσαν τη διαφορά στα επίπεδα των πέντε και οχτώ πόντων στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ με τρίποντο του Χουέρτας έφτασαν στο +12 (82-70) και λίγο αργότερα στο +15 (85-70), που ήταν η μεγαλύτερη του αγώνα, με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το φινάλε.

Στο τέλος, οι παίκτες της ρωσικής ομάδας τα παράτησαν στην κυριολεξία και η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 50-47, 69-64, 93-78.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Ρότσα (Πορτογαλία), Νουράν (Τουρκία)

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 9, Σάδα 2, Χουέρτας 7, Αμπρίνες 3, Ναβάρο 20, Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 7, Εζόνια 5, Όλεσον 8, Λάμπε 17, Νάχμπαρ 9, Τόμιτς 6.

TΣΣΚΑ Μόσχας (Ετόρε Μεσίνα): Τεόντοσιτς 6, Μίτσοφ 7, Φριτζόν 7, Πάργκο 9, Κρίστιτς 11, Γουίμς 8, Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 7, Σουκόβτσοφ, Κάουν 13, Χριάπα 2, Χάινς 8.

Υπόθεση Καρλίτο: Συγγνώμη Πεπ, αλλά ο Αντσελότι… (vids, pics)

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα είναι πιθανότατα ο κορυφαίος προπονητής στον κόσμο, όμως ο Κάρλο Αντσελότι είναι ο «βασιλιάς» του Champions League...