Λύγισε στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός στο Μόναχο

Αστοχία και χαμένα ριμπάουντ «σκόρπισαν» τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι Πράσινοι υπέστησαν στο Μόναχο την πρώτη ευρωπαϊκή ήττα τους. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχασαν 81-75 από τη Μπάγερν, στη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στον 3ο όμιλο.

Αστοχία και χαμένα ριμπάουντ «σκόρπισαν» τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι «πράσινοι» υπέστησαν στο Μόναχο την πρώτη ευρωπαϊκή ήττα τους. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχασαν 81-75 από τη Μπάγερν, στη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στον 3ο όμιλο.

Με 8/32 τρίποντα, χαμένη τη μάχη των ριμπάουντ, τους Παππά, Διαμαντίδη (7ασ.) να μένουν στο απόλυτο μηδέν στην επίθεση και τον ανέτοιμο Μαυροκεφαλίδη να μην παίρνει χρόνο συμμετοχής ο Παναθηναϊκός άντεξε απέναντι στη μαχητικότατη Μπάγερν για 30 λεπτά. Στον… επίλογο, οι «πράσινοι» έδειχναν να τα έχουν χαμένα σε άμυνα και επίθεση και μοιραία ήρθε η απογοήτευση στην πρώτη τους ευρωπαϊκή έξοδο από το ΟΑΚΑ.

Μπατίστα (18π.), Γιάνκοβιτς (17π.) και Φώτσης (15π.) πάλεψαν για το «διπλό», αλλά τελικά δεν χαμογέλασαν απέναντι στους Γερμανούς, που είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Σαβάνοβιτς με 20 πόντους (5/7 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Μπάγερν από τα 6.75 στα πρώτα λεπτά του αγώνα και το πέτυχε, όταν Γιάνκοβιτς και Φώτσης εκτέλεσαν και χάρισαν στους «πράσινους» το προβάδισμα με 6-0.

Ωστόσο, τα χαμένα ριμπάουντ (11 η Μπάγερν έναντι 5 του Παναθηναϊκού) και η αστοχία της ελληνικής ομάδας που ακολούθησε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (0/7 μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου) βοήθησαν τους Γερμανούς να συνέλθουν και να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 12-2 και να προηγηθούν με 12-8 στο 7′.

Οι «πράσινοι», πάντως, με καλή άμυνα δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να ξεφύγουν στο σκορ και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο -1 (17-16), χάρις σε φόλοου του Γκιστ, μετά από χαμένο τρίποντο του Διαμαντίδη στην εκπνοή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αστοχία του Παναθηναϊκού από τα 6.75 (3/13 μέχρι το ημίχρονο) συνεχίστηκε, αλλά ευτυχώς η άμυνα και η τροφοδοσία του Μπατίστα κάτω από τα καλάθια (10π. ο Ουρουγουανός σε αυτό το διάστημα) έφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» από το εις βάρος τους 32-27 στο 18′ έτρεξαν σερί 8-0 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (32-35).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε στα πρώτα λεπτά την ολιγωρία του στην άμυνα, με τη Μπάγερν να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και με επιμέρους σκορ 10-4 να προσπερνά με 42-39 στο 23΄. Ωστόσο, η «πράσινη» άμυνα «έδεσε» γρήγορα, Μπλουμς και Σλότερ έδωσαν τις λύσεις από τα 6.75 και η ομάδα του Ιβάνοβιτς προσπέρασε για πρώτη φορά στο 27′ με +5 (49-54). Και πάλι όμως τα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες ήταν αρκετά ώστε το παιχνίδι με τη λήξη της τρίτης περιόδου να πάρει και πάλι… φωτιά (57-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έμεινε από λύσεις σε άμυνα και επίθεση και στο 34΄ είδε τη Μπάγερν να ολοκληρώνει ένα επιμέρους σκορ 11-2, με το οποίο ξέφυγε για πρώτη φορά με +7 (68-61). Σλότερ και Φώτσης προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά τα τρία διαδοχικά τρίποντα από Τζέντοβιτς και Σαβάνοβιτς (2) έκοψαν τη φόρα των «πρασίνων», που βρέθηκαν και πάλι στους -9 (79-70) στα 46΄΄ από τη λήξη για να «πέσουν» με το τελικό 81-75.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία), Ζάστσουκ (Ουκρανία)

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 32-35, 57-59, 81-75

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Σαφάρτζικ 3 (1), Μίτσιτς 4, Μπενζίνγκ, Τζέντοβιτς 14 (2), Στίματς 11, Σαβάνοβιτς 20 (5), Γκαβέλ 13, Γιάγκλα 10 (1), Μπράιαντ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 13 (1), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 17 (1), Φώτσης 15 (4), Παππάς, Διαμαντίδης, Γκιστ 2, Μπατίστα 18, Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 2.

Live Blog Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός (Ευρωλίγκα – 2η αγωνιστική)

Την Παρασκευή σκυτάλη παίρνει ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη Βαλένθια, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, και αυτή την εβδομάδα το πρόγραμμα τον θέτει αντιμέτωπο εκ νέου με ισπανική ομάδα, τη Λαμποράλ Κούτσα, η οποία φέτος εμπιστεύτηκε την τεχνική ηγεσία στον Ιταλό Μάρκο Κρέσπι. Οι δύο αυτές ομάδες συγκεντρώνουν υψηλές πιθανότητες για την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου και γι’ αυτό αναμένεται να… πέσουν κορμιά στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής.

Ο Μίλαν Τόμιτς δεν υπολογίζει στους Γιώργο Πρίντεζη, Τρεμέλ Ντάρντεν και Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ παρελθόν από το τεχνικό επιτελείο της ομάδας του Πειραιά αποτελεί ο Χρήστος Παππάς, ο οποίος εξετάζει την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας του Πανιωνίου. Απέναντί του ο Ολυμπιακός θα βρει στην περιφέρεια έναν πρώην παίκτη του, τον Ντορόν Πέρκινς, τον πολλά υποσχόμενο 25χρονο Γάλλο γκαρντ, Τομά Ερτέλ, ο οποίος πλαισιώνεται από τον έμπειρο Ισπανό διεθνή, Φερνάντο Σαν Εμετέριο.

Οι φόργουορντ Ντέιβις Μπέρτανς, Τόκο Σενγκέλια και Ράιαν Γκόμες είναι ικανοί να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό, ο οποίος υποχρεώθηκε να αρχίσει τη χρονιά χωρίς τρεις φόργουορντ, λόγω τραυματισμών.

Υψίστης σημασίας μπορεί ν’ αποδειχτεί η απόδοση που θα έχουν οι Οθέλο Χάντερ και Μπράιαντ Ντάνστον μέσα στη ρακέτα, απέναντι στους ψηλούς των Βάσκων, Κόλτον Αϊβερσον και Ντι Τζέι Γουάιτ. Στην πρεμιέρα, η Λαμποράλ Κούτσα επιβλήθηκε άνετα 88-69 της λιθουανικής Νεπτούνας Κλαϊπέντα, στη Βιτόρια.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων στην Ευρωλίγκα 2014-15 έχει ως εξής: