Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λαμποράλ, αλλά... ψάχνεται

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λαμποράλ, αλλά… ψάχνεται

Παρά την κάκιστη επιθετική του λειτουργία ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το «δύο στα δύο» στην Ευρωλίγκα και να τεθεί επικεφαλής του 4ου ομίλου της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 63-57 της Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην πρώτη ήττα τους. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μίλαν Τόμιτς ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 15 πόντους. Κέρδος στο αμυντικό κομμάτι ο Δημήτρης Αγραβάνης με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Βάσκους ξεχώρισε ο Σαν Εμετέριο με 14 πόντους.

Σε μία αναμέτρηση που διεκδικεί το όσκαρ… αστοχίας και από τις δύο ομάδες (23/58 σουτ εντός πεδιάς με 13/20 βολές ο Ολυμπιακός, 20/64 σουτ εντός πεδιάς η Λαμποράλ) οι «ερυθρόλευκοι» πήραν άριστα στα αμυντικά τους καθήκοντα, αλλά…μηδέν στην επίθεση. Ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 15 πόντους, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον έδειξε σημάδια ανάκαμψης με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Εκτός ρυθμού ο Βασίλης Σπανούλης με 9 πόντους (1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/10 βολές) και 6 λάθη. Κέρδος στο αμυντικό κομμάτι ο Δημήτρης Αγραβάνης με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Βάσκους ξεχώρισε ο Σαν Εμετέριο με 14 πόντους.

Με συνέπεια στην άμυνα από το 3ο λεπτό του αγώνα, ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν γρήγορα στο 0-4, αλλά με…οδηγό στην επίθεση το Λοτζέσκι, αιφνιδιασμούς και σωστή συνεργασία του Μάντζαρη με τους ψηλούς, «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 17-3 και στο 9′ προηγήθηκαν με +10 πόντους (17-7). Βέβαια, η ζωή τους έγινε πιο εύκολη σε αυτό το διάστημα, χάρις στην αστοχία των Βάσκων στα δίποντα, όπου μέτρησαν μόλις 2 εύστοχα σε 12 προσπάθειες, αλλά και στην απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (11-5).

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έβλεπαν μόνο τον Λαφαγιέτ να σκοράρει (7π. στο β’ δεκ.) και παρά το νταμπλ σκορ που έγραψαν στο 14′ (24-12) στη συνέχεια έδειξαν ολιγωρία στα αμυντικά τους καθήκοντα, με τους Βάσκους να εκτελούν τρία διαδοχικά τρίποντα (2 ο Σαν Εμετέριο, 1 ο Πέρκινς) και να μαζεύουν τη διαφορά στο 17′ στο -3 (26-23).

Μέχρι το ημίχρονο ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο με βολές, ενώ η Λαμποράλ Κούτσα ευστοχώντας στο 4ο τρίποντο της σε εννέα προσπάθειες στο δεύτερο δεκάλεπτο έμεινε σε απόσταση αναπνοής (30-26). Ο Μίλαν Τόμιτς, πάντως, είδε τα πρώτα προβλήματα να εμφανίζονται, καθώς ο Πέτγουεϊ και η αλλαγή του ο Αγραβάνης είχαν συμπληρώσει από 2 φάουλ.

Με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε διαδοχικά λάθη (έφτασε τα 12 με 6 του Σπανούλη) και να μην αποδίδει στην επίθεση, τα προβλήματα δεν άργησαν να έρθουν. Μάλιστα, «ερυθρόλευκοι» σκόραραν για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο με τρίποντο του Μάντζαρη στο 23′ (33-28), ενώ από το 36-31 που βρέθηκαν στο 26′ δέχθηκαν διαδοχικά τρίποντα, με τη Λαμποράλ να ανακτά το προβάδισμα στο 28′ (40-41), μετά από 25 λεπτά. Ευτυχώς όμως για τον Ολυμπιακό τα έτοιμα καλάθια που… σέρβιρε ο Σλούκας σε Αγραβάνη και Χάντερ με εντυπωσιακές ασίστ του Ελληνα γκαρντ έβαλαν την ελληνική ομάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (48-45).

Με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ αστοχίας το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 37′, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 56-55. Τι ακολούθησε; Καλή «ερυθρόλευκη» άμυνα, ένα κρίσιμο λέι απ του Λοτζέσκι, 1/2 βολές του Σπανούλη και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντάνστον, μετά από άστοχο τρίποντο του Σπανούλη και ο Ολυμπιακός απέκτησε ένα «μαξιλαράκι» +6 πόντων (61-55) στα 44», που ήταν αρκετό για να οδηγήσει την ελληνική ομάδα στη νίκη.