Σούπερ Εφές, νίκες για Ρεάλ, Λιμόζ, «βόμβα» από Βασιλειάδη

Με καλάθι του Γιουλ στην εκπνοή η Ρεάλ νίκησε 76-75 την Ούνιξ Καζάν του Αργύρη Πεδουλάκη εκτός έδρας και έκανε το «2x2» στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκα. Οι Μαδριλένοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και το διατήρησαν παρά τις δυσκολίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Με τον Κώστα Βασιλειάδη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή της αναμέτρησης, η Μάλαγα, νίκησε στην έδρα της την Άλμπα Βερολίνου με 87-84 και πανηγύρισε την 2η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στον 2ο όμιλο.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Με καλάθι του Γιουλ στην εκπνοή η Ρεάλ νίκησε 76-75 την Ούνιξ Καζάν του Αργύρη Πεδουλάκη εκτός έδρας και έκανε το «2×2» στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκα. Οι Μαδριλένοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και το διατήρησαν παρά τις δυσκολίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Ρώσοι, ωστόσο, κατάφεραν στο δεύτερο μέρος όχι μόνο να μειώσουν, αλλά να περάσουν και στη θέση του οδηγού. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 65-61 υπέρ της Ούνιξ χάρη κυρίως στον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος με 23 πόντους ήταν κορυφαίος της ομάδας του.

Ωστόσο, ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε λέι απ (στα 28»), με τον Σανικίντζε να… σώζει την κατάσταση και αν η Ούνιξ έκανε λάθος επαναφορά, ο Τζέρελς επανέκτησε την μπάλα, για να αστοχήσει και να στείλει τον Γιουλ για βολές (16» για το τέλος).

Με 1/2 διαμόρφωσε το 72-74, με τον Ουάιτ να αντικαθιστά τον Ζήση και να παίρνει το σουτ για το 75-74, όπως ο Τζέρελς έκανε τέσσερις τις ασίστ του.

Έμεναν 7.7», με τη Ρεάλ να δίνει το σουτ στον Γιουλ και εκείνος να κλέβει τη νίκη (75-76).

Ρούντι και Αγιόν είχαν από 10 πόντους για τη Ρεάλ, ενώ άλλους 9 πρόσθεσε ο Μπουρούσης μαζί εμ 5 ριμπάουντ. Για την Ούνιξ, ο Καϊμακόγλου 9 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Ζήσης πέτυχε 7 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 15-16, 25-20, 19-21 (75-76)

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Ουάιτ 13 (1), Λάνγκφορντ 23 (3), Ζήσης 7 (4ρ.), Μπίκοφ, Λικχοντέι, Πανίν, Σανικίντζε 6 (8ρ.), Σοκολόφ 4, Καϊμακόγλου 9 (11ρ., 5ασ.), Φίσερ 6, Τζέρελς 7 (1).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 2, Φερνάντεθ 10 (1), Νοτσιόνι 9 (3), Ματσιούλις 7 (2), Ρέγιες 6 (8ρ.), Ροντρίγκεθ 6, Αγιόν 10, Κάρολ 2, Γιουλ 7 (6ασ.), Μπουρούσης 9 (5ρ.), Μεζρί 8.

«Περίπατο» η Ζαλγκίρις

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι Λιθουανοί, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, «ισοπεδώνοντας» με σκορ 97-63 την ρωσική ομάδα. Η ομάδα του Κάουνας πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ, ωστόσο, το… ξέσπασμά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Αρχικά, η Νίζνι είχε βάλει… δύσκολα στον Λιθουανούς, όμως το επιμέρους 25-7 στην δεύτερη περίοδο, έδωσε σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι από εκείνη την στιγμή και μετά, δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι και έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 35 πόντους (75-40) στην 3η περίοδο. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό και η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη 97-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-24, 75-42, 97-63

Ζαλγκίρις Κάουνας: Λεκαβίτσιους 6, Γκουντάιτις 10, Καρινιάουσκας 11 (1), Σονγκάιλα 12, Λιπκεβίτσιους 9 (1), Γιανκούνας 13 (1), Γιαβτόκας 12, Μίλακνις 5, Άντερσον 12 (1), Ταρόλις 2, Ντίμσα 4, Ουλανόβας 1.

Νίζνι Νόβγκοροντ: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 9, Ίβλεφ 7, Αντόνοφ, Κβοστόφ 4, Κίνσεϊ 7, Ρότσεστι 16 (2), Σαβέλιεφ 4, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 10 (2), Ντάνιελς 6, Γκολόβιν.

«Διπλό» της Εφές στη Σαρδηνία

Η Εφές πέρασε νικηφόρα από τη Σαρδηνία (82-75) και διπλασίασε τις νίκες της στην φετινή διοργάνωση. Η φροντ-λάιν του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκανε τη διαφορά κι η Σάσαρι θα ψάξει σε άλλο ματς την παρθενική της νίκη στη διοργάνωση.

Η ομάδα των Ίβκοβιτς, Αγγέλου και Περπέρογλου κράτησε από την αρχή ως το τέλος ένα σταθερό προβάδισμα και κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό» από την Ιταλία, κάνοντας έτσι το 2/2 στη φετινή διοργάνωση, την ώρα που η Σάσαρι έμεινε στο 0-2.

Κορυφαίος παίκτης της Εφές ήταν ο Νέναντ Κρστιτς με 15 ποντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Στεφάν Λάσμε (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ματ Τζάνινγκ (14 πόντοι). Από τους Ιταλούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζερόμ Ντάισον (21 πόντοι, αλλά και 6 λάθη), ο οποίος όμως σίγησε στην επανάληψη, μετά το κρεσέντο του στο 2ο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-47, 56-63, 75-82

Σάσαρι: Λόγκαν 5(1), Σόσα 9(2), Σάντερς 15, Λαουάλ 6, Ντάισον 21(5/9τρ), Σακέτι, Μπρουκς 7(9ρ), Τόντιτς 6(1), Κούζιν 6

Εφές: Μπαλμπάι 6(6ρ), Οσμάν 3, Περπέρογλου 3(1τρ, 6ρ, 2κλ), Σάριτς 9, Ντρέιπερ 6(4ρ, 7ασ), Κρστιτς 15(6/8δ, 4ασ), Λάσμε 14(7/11δ, 7ρ), Κορκμάζ 4, Τζάνινγκ 14(3/7τρ), Μπιέλιτσα 8(4ασ)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ιστορική νίκη της Λιμόζ

Με τον Μπονιού Κολό η Λιμόζ, επικράτησε εύκολα της Τσεντεβίτα στην Γαλλία με 71-60 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σχεδόν σε όλο το ματς μια διαφορά κοντά ή και πάνω από τους 10π. (55-40, 67-52 στο 37′) και έτσι έφτασε σε καθαρή επικράτηση. Από τους Κροατές, που έκαναν κακή εμφάνιση, ο Λούκα Μπάβιτς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με μόλις 14π. Αυτή ήταν μια ιστορική νίκη για τη Λιμόζ, καθώς η τελευταία φορά που η γαλλική ομάδα είχε πανηγυρίσει σε παιχνίδι της κορυφαίας διασυλογικής διοργάνωσης ήταν στις 11 Φεβρουαρίου του 1998.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-31, 58-45, 71-60

ΛΙΜΟΖ (Ντουπράζ): Σμιθ 7, Βέστερμαν 7, Καμαρά 2, Μπατίστα 11, Αμαγκού 4, Μερμάν 8, Κάρι 8, Σάουδερλαντ, Μπουνγκού-Κολό 17, Πλέιστεντ, Ζερβό 7.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Ρέπεσα): Μάζαλιν 1, Ζούμπτσιτς 3, Ράμλιακ 6, Πίλεπιτς 10, Μπάμπιτς 14, Άντε Ντέλας 5, Μπίλαν 4, Μάριο Ντέλας 8, Γκόρντιτς 9, Αράποβιτς.

Ο Βασιλειάδης έγραψε το 2×2 της Μάλαγα

Με τον Κώστα Βασιλειάδη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή της αναμέτρησης, η Μάλαγα, νίκησε στην έδρα της την Άλμπα Βερολίνου με 87-84 και πανηγύρισε την 2η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στον 2ο όμιλο.

Ήταν το δεύτερο εύστοχο σουτ του σε όλο το ματς, αλλά αρκετό για να καθορίσει τη μοίρα ενός αγώνα που η γερμανική ομάδα είχε καταφέρει να φέρει στα δικά της μέτρα. Μάλιστα στο 35′ ήταν μπροστά με 75-69, ενώ με το σκορ στο 84-84 έχασε επίθεση εξαιτίας λάθους του ΜακΛιν! Ο Βασιλειάδης ήταν εκεί για να το τιμωρήσει. Αποδείχθηκε σοφή η επιλογή του Πλάθα να τον ρίξει στο παρκέ στα τελευταία 20» αντί του Στέφανσον.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 36-38, 63-63, 87-84

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 6(1τρ, 4ρ, 4ασ, 4λ), Βασιλειάδης 6(2/4τρ), Τούλσον 13(2τρ, 8ασ), Τόμας 9(3/4τρ), Ενγκιράν,, Γκρέιντζερ 12(2), Βάθκεθ 10, Κουζμίνσκας 12(1), Στέφανσον 4, Γκριν 6, Γκολούμποβιτς 9

Άλμπα: Γκίφεϊ 4, Κινγκ 10(1), Βάργκας, Μπάνιτς 16(8/9δ), Ρέντινγκ 12(5ασ), Στογιανόφσκι 5(1), Ρενφρόε 10(1τρ, 7ασ), Χάμοντς 11(3/5τρ), ΜακΛιν 14(5/6δ, 5ρ), Ραντόσεβιτς 2

Σε αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων στην Ευρωλίγκα, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League