Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός νικητής στην παράταση της Λιθουανίας

Αγχωτική νίκη απέναντι στην θεωρητικά ασθενέστερη ομάδα του 4ου ομίλου πήρε ο Ολυμπιακός στη Λιθουανία. Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα (34π.), επικράτησαν 85-81 της Νεπτούνας στην παράταση (76-76κ.α.), σε αγώνα για την 3η ημέρα της διοργάνωσης και διεύρυναν το αήττητο τους σε 3-0 στον όμιλο.

Ο Ολυμπιακός των 15 λαθών και των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ευτύχισε να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους με 6/11 τρίποντα, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 41 λεπτά, ενώ κατάφερε να προσπεράσει την καλύτερη του επιθετική εμφάνιση, που είχε σημειώσει στις 23/11/2011 απέναντι στην Μπιλμπάο με 29 πόντους. Σημαντική βοήθεια από τον Κώστα Σλούκα με 13 πόντους και 2/2 τρίποντα.

Από τους Λιθουανούς που είχαν ρεκόρ στη δημιουργία με 25 ασίστ, απέδωσαν τα μέγιστα στην άμυνα, αλλά ήταν κάκιστοι από τα 6.75 (5/23 τρίποντα), πέντε παίκτες τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων στην προσπάθεια τους για την έκπληξη (Μαζέικα 11π., Γκαϊλιους 16π., Γκαλντίκας 13π., Σακούρ 13π., Ζαβάτσκας 14π.).

Η προβληματική άμυνα και τα πέντε λάθη δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν από τα πρώτα λεπτά να κυνηγούν στο σκορ, αλλά ένα ξέσπασμα τους από τα 6.75, με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη (2) και Λαφαγιέτ (1) βοήθησαν ώστε να κόψουν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 15-17. Η ευστοχία πίσω από τη γραμμή του τριπόντου είχε συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πέτγουεϊ να μετράει 2/2 και να βοηθάει τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 2-10, με το οποίο προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 13΄ με +10 πόντους (17-27).

Σημαντική η προσφορά και του Σλούκα με τον Έλληνα γκαρντ να συνεργάζεται άψογα με Ντάνστον και Πέτγουεϊ και να τους μοιράζει έτοιμα καλάθια. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα και τα πολλά φάουλ, που έστειλαν 11 φορές τους Λιθουανούς στη γραμμή του φάουλ, στοίχισαν στους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι είδαν τη Νεπτούνας στο 17΄ να μειώνει στους -5 (26-31). Η είσοδος του Αγραβάνη, πάντως, ξεκόλλησε την ομάδα του Τόμιτς στην επίθεση, με τον Έλληνα φόργουορντ να ευστοχεί από τα 6.75 και να βάζει την ελληνική ομάδα και πάλι σε θέση ασφαλείας για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (30-38). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να βρισκόταν σε δυσμενή θέση αν οι Λιθουανοί δεν τα είχαν… σπάσει από τα 6.75 (0/11 στο ημίχρονο), με τα περισσότερα σουτ να γίνονται ελεύθερα.

Στην τρίτη περίοδο δε λειτούργησε τίποτα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν απογοητευτικός σε άμυνα και επίθεση. Με τον Σακούρ να οργιάζει σε εκτέλεση και δημιουργία οι Λιθουανοί, που βρήκαν λύσεις από τα 6.75 (3/5), έτρεξαν επιμέρους σκορ 17-8 και στο 27΄ ανέκτησαν το προβάδισμα με 47-46.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανακάμψουν αλλά με 13 λάθη και χαμένη τη μάχη των επιθετικών ριμπάουντ δεν είχαν τύχη και μοιραία η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 55-55. Με τον Ντάνστον να έχει χάσει τη μάχη της ρακέτας και τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολύτιμες λύσεις από τα 6.75, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 37΄ στο -5 (70-65). Ωστόσο, ο Λοτζέσκι έδωσε ανάσα, ο Σπανούλης συνέχισε να παλεύει και με τρίποντο του αρχηγού οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν γρήγορα σε 72-72.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ντάνστον να κερδίζει αυτή τη φορά πολύτιμο επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ και να κρατάει την ισοπαλία (74-74 στο 39΄). Ο Σπανούλης κέρδισε νέο φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 74-76 στα 30΄΄ για τη λήξη. Ωστόσο, η κακή άμυνα της ελληνικής ομάδες έδωσε το ελεύθερο στον Ζαβάτσκας για ισοφαρίσει και πάλι σε 76-76 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Σπανούλης το πήρε προσωπικά και με 6 πόντους σε αυτό το διάστημα χάρισε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα, το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» δεν απώλεσαν μέχρι το τελικό 81-85, όχι από τη σωστή λειτουργία τους, αλλά από την απειρία της Νεπτούνας.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76κ.α., 81-85 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία Ορτίθ (Ισπανία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία), Γκλίσιτς (Σερβία)

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Κάζις Μακσβίτις): Μαζέικα 11 (1), Γκιρτζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαϊλιους 16 (2), Γκαλντίκας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14 (2), Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίλαν Τόμιτς):
Πέτγουεϊ 9 (1), Χάντερ, Ντάνστον 10, Σπανούλης 34 (6), Σλούκας 13 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 10 (2).

Live Blog Νεπτούνας – Ολυμπιακός (Ευρωλίγκα – 3η αγωνιστική)

Ρεκόρ καριέρας από τον Σπανούλη

Ο Βασίλης Σπανούλης κατάφερε στη Λιθουανία να ξεδιπλώσει το ταλέντο του και αποδίδοντας τα μέγιστα όταν οι συμπαίκτες του έδειχναν… αποσβολωμένοι στην επίθεση να οδηγήσει τους «ερυθρόλευκους» στο «διπλό», με το οποίο παρέμειναν αήττητοι στη θέση του οδηγού στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας (3/3 νίκες).

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού βρέθηκε σε σπουδαία βραδιά, καθώς στα 41 λεπτά που αγωνίστηκε πέτυχε προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα με τους 34 (29 είχε σημειώσει στις 23/11/2011 απέναντι στην Μπιλμπάο) που φόρτωσε το καλάθι των αντιπάλων, με 5/10 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 6/10 βολές.

Οι 34 πόντοι, πάντως, αποτελούν και ρεκόρ καριέρας του Βασίλη Σπανούλη, καθώς προσπέρασε τους 30 που είχε σημειώσει στην Α1 Ανδρών (10η ημέρα) της αγωνιστικής περιόδου 2010-11 στη νίκη του Ολυμπιακού με 71-68 επί του Κολοσσού στη Ρόδο και τους 28 που είχε πετύχει με την Εθνική Ανδρών στο Μουντομπάσκετ του 2010 απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο.

Ο Σπανούλης δεν…περιορίστηκε στο σκοράρισμα, καθώς άγγιξε το προσωπικό του ρεκόρ σε συγκομιδή ριμπάουντ με τα 5 που μάζεψε (είχε 6 από τις 23/4/2014 απέναντι στη Ρεάλ), έκανε 2 κλεψίματα, 7 ασίστ, ενώ κέρδισε και 7 φάουλ, απόδοση που του χάρισε 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Παράλληλα, ο Έλληνας διεθνής γκαρντ κατάφερε να προσπεράσει στη λίστα των σκόρερ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα το Νίκολα Βούιτσιτς και «στρογγυλοκάθισε» στην 5η θέση της σχετικής λίστας με 2.450 πόντους.

Δείτε τους 5 κορυφαίους σκόρερ στην Ιστορία της Ευρωλίγκα:

ΠΑΙΚΤΗΣ ΠΟΝΤΟΙ
1. Χουάν Κάρλος Ναβάρο (Μπαρτσελόνα) 3508
2. Μάρκους Μπράουν (Μπενετόν, Αναντολού Εφές, ΤΣΣΚΑ, Ουνικάχα, Μακάμπι, Ζαλγκίρις) 2739

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Βαλένθια (Ισπανία) 76-63

Νεπτούνας (Λιθουανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 81-85 -παρ. (76-76κ.α.)

Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Ο Ολυμπιακός μπορούσε, ο διαιτητής δεν ήθελε

«Χειρουργείο» του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον διαιτητή να σταματάει με το έτσι θέλω τους Ερυθρόλευκους.