Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Ο Παναθηναϊκός το «πάλεψε» αλλά ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με ήττα τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και ουσιαστικά ο στόχος της πρώτης θέσης του 3ου ομίλου «έσβησε». Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 78-69 από την Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», σε αγώνα για την 5η αγωνιστική, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να κάνει το «5 στα 5» και να «αγκαλιάζει» την κορυφή του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με ήττα τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και ουσιαστικά ο στόχος της πρώτης θέσης του 3ου ομίλου «έσβησε».

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 78-69 από την Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», σε αγώνα για την 5η αγωνιστική, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να κάνει το «5 στα 5» και να «αγκαλιάζει» την κορυφή του ομίλου.

Με μόλις 2/20 τρίποντα (!) ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ένα σπουδαίο «διπλό» και να εξαργυρώσει την κατά διαστήματα εξαιρετική του άμυνα, που απέφερε 12 κλεψίματα. Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» και μοναδικός διψήφιος ο Μπατίστα με 14 πόντους, ενώ από την Μπαρτσελόνα έλαμψε ο Τόμιτς με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά «διαβασμένος» στο παιχνίδι και με εξαιρετική άμυνα, έξυπνο rotation από τον Ιβάνοβιτς και πολλά κερδισμένα φάουλ, που τον έστειλαν 9 φορές στη γραμμή του φάουλ, κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα στο πρώτο δεκάλεπτο (18-18).

Ωστόσο, η αστοχία από τα 6.75 (0/3) και η αδυναμία του να περιορίσει τον Τόμιτς κοντά στο καλάθι (σημείωσε τους 10 από τους 18 πόντους της Μπαρτσελόνα) ήταν αρκετά ώστε να μην του επιτρέψουν την υπέρβαση.

Οι «πράσινοι», πάντως, πλήρωσαν στη δεύτερη περίοδο ένα πεντάλεπτο ολιγωρίας στην άμυνα και την αστοχία από τα 6.75 (1/9). Από το ισόπαλο 31-31 του 15′ δέχθηκαν ένα τρίποντο μαχαιριά από τον Όλεσον, ενώ ακολούθησαν επτά διαδοχικοί πόντοι του Ντόελμαν και ένα άνετο λέι απ του Τόμιτς, με το οποίο οι «μπλαουγκράνα» έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-2 και ξέφυγαν στο 18′ για πρώτη φορά με +10 πόντους (43-33).

Τα επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού (7) δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να ανοίξουν τη διαφορά, ο Φώτσης ευστόχησε στο μοναδικό τρίποντο των «πρασίνων» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η απάντηση από Ναβάρο ήταν άμεση και η ομάδα του Ιβάνοβιτς πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -9 (47-38) και τον Μπατίστα το μόνο παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων (10).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα αμυντικά αντανακλαστικά του Παναθηναϊκού δε λειτούργησαν, ο Ουέρτας βρήκε δύο «κολλητά» ελεύθερα σουτ από τα 6.75 και η Μπαρτσελόνα των 16(!) ασίστ ολοκλήρωσε στο 23΄ ένα επιμέρους σκορ 8-4 και εκτόξευσε τη διαφορά στους +13 πόντους (55-42). Οι «πράσινοι» κατάφεραν να διακριθούν στα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά με 0/5 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο η υπέρβαση δεν ήρθε ποτέ και μπήκαν στο τελευταίο στο -8 (64-56).

Με σκληρή άμυνα, που απέφερε 5 γρήγορα κλεψίματα, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απειλήσει και πάλι, αλλά η αδυναμία του να τελειώσει τις φάσεις δεν του επέτρεψε κάτι καλύτερο από το 67-62 στο 34′. Οι Ισπανοί βρήκαν και πάλι στόχο από τα 6.75 και γρήγορα ξέφυγαν και πάλι με +10 (72-62 στο 37′). Λανθασμένες άμυνες και επιλογές στην επίθεση και αστοχία από τα 6.75 κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση και μοιραία έπεσε με το τελικό 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-38, 64-56, 78-69

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς (Σερβία), Λάτισεφς (Λετονία), Μαεστρέ (Γαλλία)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 9, Ουέρτας 8 (2), Αμπρίνες 1, Ναβάρο 12 (2), Σατοράνσκι 6, Τόμας 2, Όλεσον 12 (2), Λάμπε 12 (2), Νάχμπαρ, Τόμιτς 16.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 5 (1), Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 9, Μπατίστα 14, Μπλουμς 4 (1).

Live Blog Live: Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός

Σε αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: