Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ασταμάτητη η ΤΣΣΚΑ, έκπληξη η Ούνιξ, νίκες για «Φενέρ», Ερυθρό Αστέρα και Άλμπα

Την πέμπτη της νίκη της πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ νικώντας την Τουρόβ με 89-74. Στη Σερβία, την τέταρτή του νίκη πήρε ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας 79-62 της Νεπτούνας. Τεράστια έκπληξη από την Ούνιξ Καζάν που πέρασε από τη Μαδρίτη με 85-75 επί της Ρεάλ. Ασταμάτητη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πέρασε εύκολα με 84-61 από το Τελ Αβίβ επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Μακάμπι και έκανε το 7-0, ενώ η Άλμπα Βερολίνου νίκησε δύσκολα με 79-78 την Μάλαγα στη Γερμανία.

Την πέμπτη της νίκη της πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ νικώντας την Τουρόβ με 89-74. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρίσκεται πλέον αγκαλιά με την πρόκριση στης φάση των «16».

Οι Τούρκοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και προηγήθηκαν με 19-2 αλλά η Τουρόβ μάζεψε τη διαφορά σε 26-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η «Φενέρ» ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια του ματς και δεν απειλήθηκε από τους Πολωνούς μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 48-36, 65-53, 89-74.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 21, Χίκμαν 11 (5 ασίστ), Μπιέλιτσα 14 (9 ριμπ.), Ερντέν 5, Μαχμούτογλου 5, Μπογκντάνοβιτς 9 (5 ασίστ), Σαβάς 1, Ζόριτς 10, Ουγκουρλού, Βέσελι 10 (7 ριμπ.), Σιπάχι, Πρέλτζιτς 3.

Τουρόβ (Ράικοβιτς): Κούλιγκ 9 (10 ριμπ.), Τσιλίνσκι 10, Γιάραμαζ 15, Ντίλεβιτς, Μολντοβεάνου 16, Νίκολιτς 2, Τέιλορ 7 (9 ασίστ), Ράιτ 11, Ζιγκεράνοβιτς 4.

Ερυθρός Αστέρας – Νεπτούνας 79-62

Στη Σερβία, την τέταρτή του νίκη πήρε ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας 79-62 της Νεπτούνας. Ο Μαριάνοβιτς και ο Μπλάζιτς οδήγησαν του Σέρβους στη νίκη που τους έφερε πιο κοντά στην πρόκριση στο «TOP16».

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 22-14 αλλά η Νεπτούνας έκανε την αντεπίθεσή της και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 37-35. Ο Ερυθρός Αστέρας ωστόσο μπήκε πάλι δυνατά και με 27-10 επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο ξέφυγε και τελικά έφτασε στη νίκη με 79-62

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 62-47, 79-62.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2 (7ασ.), Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 12, Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 19 (3τρ., 8ρ.), Κάλινιτς 8 (5ρ.), Μαριάνοβιτς 24 (12ρ.), Τέγιτς, Τζένκινς 10 (1), Τσίρμπες 2.

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Μαζέικα, Γκιρντζιούνας 2, Σίνιτσα 3 (1), Ντίμσα 9, Γκαΐλιους 18 (4), Γκαλντίκας 3 , Σακούρ 5, Μπένσον 4 (7ρ.), Ζαβάτσκας 8 (2τρ., 7ρ.), Βασίλιους 8, Μπουτκεβίτσιους 2.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 61-84

Ασταμάτητη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πέρασε εύκολα με 84-61 από το Τελ Αβίβ επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Μακάμπι και έκανε το 7-0. Οι Ρώσοι πήραν διαφορά από την αρχή του αγώνα και στο 4ο δεκάλεπτο έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +20, με το τελικό σκορ να γράφει +23!

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 30-40, 46-59, 61-84.

Μακάμπι: Πάργκο 7, Χέινς 11, Σμιθ 14, Λίχναρτ 5, Τάιους 3, Κοέν 2, Οχαγιόν 3, Λάντεσμπεργκ 12, Σχορτσιανίτης 2, Μάριτς 2.

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 13 (7 ριμπ.), Φριντζόν 5 (5 ασίστ), Νίκολς, Τζάκσον 10, Κορόμπκοφ, Ουίμς 19, Στρεμπκόφ, Βορόντσεβιτς 13 (4 ασίστ), Καούν 15 (10 ριμπ.), Χάινς 9.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ούνιξ Καζάν 75-85
Τεράστια έκπληξη από την Ούνιξ Καζάν που πέρασε από τη Μαδρίτη με 85-75 επί της Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-42, 61-68, 75-85.

ΡΕΑΛ: Ρίβερς 3 (1), Νοτσιόνι 11 (1), Ματσιούλις 6, Ρέγιες 8, Ροντρίγκεθ 12 (3), Αγιόν 10, Κάρολ 5, Γιούλ 8 (2), Μπουρούσης 5 (1), Σλότερ 4, Μεχρί 4

ΟΥΝΙΚΣ: Γουάιτ 11 (1), Λάνγκφορντ 14, Ζήσης 8 (2), Μπίκοφ 2, Σανικίτζε, Γκουμπάνοφ, Καϊμακόγλου 2, Αντίοποφ, Φίσερ 25, Τζέρελς 23 (5)

Άλμπα Βερολίνου – Μάλαγα 79-78
Με λέι άπ του Ρέντινγκ στα 2» πριν από τη λήξη του αγώνα, η Άλμπα νίκησε στο Βερολίνο τη Μάλαγα και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Top 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 37-45, 53-61, 79-78.

Άλμπα (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 6, Κινγκ, Βάργκας 3, Μπάνιτς 6 (7 ριμπ.), Ρέντινγκ 17 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Βόλφαρτ 2, Στογιανόφσκι 2, Ρένφρο 12, Χάμοντς 8 (5 ασίστ), ΜακΛίν 12, Ραντόσεβιτς 11.

Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 2, Βασιλειάδης 15, Τούλσον 15, Τόμας 4, Σουάρεθ 4, Γκρέιντζερ 9, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 9, Στέφανσον 3, Γκριν 5, Γκολούμποβιτς 8 (7 ριμπ.).

Παρασκευή, 28 Νοεμβρίου

Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Σάσαρι (Ιταλία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 21:00
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)

Λαμποράλ Κούτσα (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 89-70
Βαλένθια (Ισπανία)-Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)

Βαλένθια 1-5 7

Ιμπόρα: «Έχουμε καταφέρει κάτι πολύ μεγάλο στην Ευρώπη – Ήρθα στον Ολυμπιακό για να γίνω πρωταθλητής»

Ο Βιθέντε Ιμπόρα μίλησε για το ντέρμπι της Κυριακής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ που θα δώσει στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή.