Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ανώδυνη ήττα του ΟΣΦΠ από την «Γαλατά»

Ανώδυνη ήττα, τη δεύτερη στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας, υπέστη στην Πόλη ο Ολυμπιακός, στην «αυλαία» της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης (10η αγωνιστική). Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 79-74 από τη Γαλατασαράι στο κεκλεισμένων των θυρών «Αμπντί Ιπεκτσί», αποτέλεσμα που στέλνει στο Top 16 του θεσμού τη Γαλατά, μετά την ήττα της Νεπτούνας από τη Βαλένθια. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει στον 6ο όμιλο της φάσης των «16» της Ευρωλίγκας, ενώ η Γαλατασαράι θα βρεθεί στο δρόμο του Παναθηναϊκού στον 5ο όμιλο.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει στον 6ο όμιλο της φάσης των «16» της Ευρωλίγκας, ενώ η Γαλατασαράι θα βρεθεί στο δρόμο του Παναθηναϊκού στον 5ο όμιλο.

Πρώτος σκόρερ των «ερυθρολέυκων» στην αποψινή ήττα ο Ματ Λοτζέσκι με 22 πόντους, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε στους 11, εκ των οποίων οι 9 σημειώθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος παρέταξε τον Ολυμπιακό χωρίς τον Μπράιαντ Ντάνστον, ο οποίος υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα στην προθέρμανση. Από τους Τούρκους, με τον Εργκίν Αταμάν να έχει στη διάθεση του μόλις 7 παίκτες, ο Κάρλος Αρόγιο τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους.

Το μουδιασμένο παιχνίδι του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στοίχισε στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι βρέθηκαν στο 3΄ να χάνουν 11-0 με τον Κάρλος Αρόγιο να οργιάζει στην επίθεση της Γαλατασαράι (σημείωσε τους 9 από τους 11 πόντους).

Ωστόσο, η ελληνική ομάδα συνήλθε γρήγορα και με καλή άμυνα, αλλά και το Βασίλη Σπανούλη να «παίρνει το όπλο του»…έτρεξε επιμέρους σκορ 3-11 και στο 7΄ μείωσε σε 14-11, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +2 για τους γηπεδούχους (20-18).

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Ολυμπιακό, που βρήκε στα πρόσωπα των Πέτγουεϊ και Σλούκα τις επιθετικές λύσεις που έψαχνε, ενώ με εξαιρετική άμυνα κράτησε μέχρι το 17΄ στους 7 πόντους τους Τούρκους και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 27-31. Τα λάθη μέσα στη ρακέτα, η αστοχία, τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ και η χαλάρωση στην άμυνα, δεν επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να «χτίσουν» μία διαφορά ασφαλείας και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (36-38), αδυνατώντας να περιορίσουν τον Αρόγιο (έφτασε στο ημίχρονο τους 17 πόντους).

Οι αμυντικές αδυναμίες του Ολυμπιακού έκαναν την επανεμφάνιση τους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται 21 πόντους σε αυτό το διάστημα και να βρίσκονται και πάλι με την…πλάτη στον τοίχο. Οι Τούρκοι κατάφεραν με ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 12-4 να ξεφύγουν στο 24΄ με 48-42, ενώ παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να επιστρέψει (51-50 στο 26΄) το ξέσπασμα των παικτών της «Γαλατα» (6-0) έβαλε τους Τούρκους στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +7 (57-50).

Παρά το ότι βρέθηκαν γρήγορα στο -10 (60-50), οι Πειραιώτες κάλυψαν τη διαφορά και στα 40΄΄ πριν από τη λήξη ο Λοτζέσκι μείωσε σε 73-70. Ωστόσο, λάθη και φάουλ έστειλαν τους Τούρκους στη γραμμή των ελευθέρων βολών, απ` όπου και διαμόρφωσαν το τελικό 79-74.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία), Χιμένεθ (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 57-50, 79-74

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Εργκίν Αταμάν):
Γιανγκ 13, Μίτσοφ 13 (1), Γκονλούμ 4, Πότσιους 11 (2), Αρόγιο 24 (3), Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος):
Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 10, Σπανούλης 11 (1), Σλούκας 8, Αγραβάνης 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 4, Ντάρντεν 6 (1), Λοτζέσκι 22 (4).
Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος
Ρεάλ Μαδρίτης-Αναντολού Εφές 90-70
Νίζνι-Ούνιξ Καζάν (19/12, 19:00)
Ζαλγκίρις Κάουνας-Σάσαρι (19/12, 19:45)
Βαθμολογία: Ρεάλ 8-2, Εφές 6-4, Ούνιξ 5-4, Ζαλγκίρις 4-5, Νίζνι 4-5, Σάσαρι 1-8.

Β’ Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Λιμόζ 88-56
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ουνικάχα Μάλαγα 81-73
Άλμπα Βερολίνου-Τσεντεβίτα (19/12, 21:15)
Βαθμολογία: ΤΣΣΚΑ 10-0, Μακάμπι 6-3, Μάλαγα 4-5, Άλμπα 4-5, Τσεντεβίτα 2-7, Λιμόζ 2-8.

Γ’ Όμιλος
Τουρόβ-Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο 96-101
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ-Μπάγερν Μονάχου (19/12, 22:00)
Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα (19/12, 22:00)
Βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 8-1, Φενέρ 7-2, Παναθηναϊκός 5-4, Αρμάνι 5-5, Μπάγερν 2-7, Τουρόβ 1-9.

Δ’ Όμιλος
Βαλένθια-Νεπτούνας 103-65
Γαλατάσαραϊ-Ολυμπιακός 79-74
Ερυθρός Αστέρας-Λαμποράλ Κούτσα (19/12, 20:00)
Βαθμολογία: Ολυμπιακός 8-2, Ερυθρός Αστέρας 5-4, Λαμποράλ 5-4, Γαλατάσαραϊ 4-6, Νεπτούνας 4-5, Βαλένθια 2-7.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι