Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Η Μπαρτσελόνα ήταν τελικά πιο... εκρηκτική στο ΟΑΚΑ

Η Μπαρτσελόνα ήταν τελικά πιο… εκρηκτική στο ΟΑΚΑ

Σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 80-67 από την πρωτοπόρο του 3ου ομίλου Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα (10η αγωνιστική). Οι δύο ομάδες συνεχίζουν στη φάση των «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου και θα ξανασυναντηθούν, καθώς θα συνυπάρξουν στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης. Δείτε αναλυτικά τους ελληνικούς αντιπάλους στην επόμενη φάση. Ο αγώνας είχε διακοπεί στο ημίχρονο, λόγω απειλής έκρηξης βόμβας στο ΟΑΚΑ, αλλά μετά από καθυστέρηση περίπου 35 λεπτών, αποδείχτηκε ότι επρόκειτο για φάρσα...

Σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 80-67 από την πρωτοπόρο του 3ου ομίλου Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα (10η αγωνιστική).

Οι δύο ομάδες συνεχίζουν στη φάση των «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου και θα ξανασυναντηθούν, καθώς θα συνυπάρξουν στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης. Ο αγώνας είχε διακοπεί στο ημίχρονο, λόγω απειλής έκρηξης βόμβας στο ΟΑΚΑ, αλλά μετά από καθυστέρηση περίπου 35 λεπτών, αποδείχτηκε ότι επρόκειτο για φάρσα…

Με μεγάλο απόντα τον Δημήτρη Διαμαντίδη (τράβηγμα στη γάμπα) ο Παναθηναϊκός είχε εμφανέστατο πρόβλημα σε οργάνωση και δημιουργία. Κορυφαίος των εξαιρετικά άστοχων «πρασίνων», που είδαν στον αποψινό αγώνα τον ΝτεΜάρκους Νέλσον (4π.) να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του, ο Αντώνης Φώτσης με 14 πόντους. Από τους «μπλαουγκράνα», που εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Παναθηναϊκού και φρόντισαν να μπουν από νωρίς σε… τροχιά νίκης, ξεχώρισε ο Μαρσελίνιο Ουέρτας με 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε πρόβλημα στην οργάνωση, υπέπεσε σε καθοριστικά λάθη και ήταν εξαιρετικά άστοχος (4/14 σουτ εντός πεδιάς, 2/5β.) με αποτέλεσμα από το ισόπαλο 6-6 να δεχθεί επιμέρους σκορ 4-15 και να βρεθεί με τη λήξη της περιόδου στο -11 (10-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αστοχία συνεχίστηκε, τη στιγμή που η γραμμή ψηλών του Παναθηναϊκού έδειχνε αποσυντονισμένη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι Τόμας και Λάμπε να κάνουν τεράστια ζημιά μέσα στην «πράσινη» ρακέτα, για να κάνει ακόμη χειρότερη την κατάσταση ο Ουέρτας από την περιφέρεια και να στείλει την Μπαρτσελόνα στα αποδυτήρια στο +17 (23-40).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε αμυντικά πήρε ενέργεια από τον Αντώνη Φώτση στην επίθεση (7π. στο γ’ δεκ.) και με επιμέρους σκορ 15-7 μείωσε στο 25΄ σε 38-47, για να πάρει τη σκυτάλη ο Γκιστ (7π. σε αυτό το διάστημα) και οι «πράσινοι» να ρίξουν τη διαφορά στο 27΄ στους -6 (47-53).

Ωστόσο, λάθη και αφλογιστία στην επίθεση έκαναν την επανεμφάνιση τους και η Μπαρτσελόνα με σερί 0-7 μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι στο +13 (47-60). Τυπικής διαδικασίας για την Μπαρτσελόνα η τέταρτη περίοδος, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει τις δυνάμεις για την υπέρβαση και να «πέφτει» με το τελικό 67-80.

Τα δεκάλεπτα:
10-21, 23-40, 47-60, 67-80

Διαιτητές: Ρόκα (Πορτογαλία), Σαχίν (Ιταλία), Βιατόρ (Γαλλία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 1, Σλότερ 5 (1), Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 14 (2), Νέλσον 4, Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 10, Γκιστ 9 (1), Μπατίστα 3, Κόνιαρης, Μπλουμς 4 (1), Ράιτ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ):
Ντόελμαν 8, Χάκανσον, Χεζόνια 9 (1), Ουέρτας 17 (1), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 5 (1), Πλάις 4, Σουλεϊμάνοβιτς, Τόμας 15 (1), Λάμπε 10, Νάχμπαρ 7, Τόμιτς 4.

Οι ελληνικοί αντίπαλοι στους «16»

Με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου σχηματίστηκαν οι δύο νέοι όμιλοι (5ος και 6ος) της φάσης των «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός στον 5ο όμιλο καλείται να περάσει τα εμπόδια των Ρεάλ Μαδρίτης, Μακάμπι Τελ Αβίβ, Γαλατασαράι, Μπαρτσελόνα, Ερυθρού Αστέρα, Ζαλγκίρις Κάουνας και Άλμπα Βερολίνου, ενώ ο Ολυμπιακός στον 6ο θα βρει μπροστά του τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, Λαμποράλ Κούτσα, Νίζνι Νόβγκοροντ, Αναντολού Εφές, Ουνικάχα Μάλαγα και Αρμάνι Μιλάνο.

Η φάση των «16» της διοργάνωσης ανοίγει την «αυλαία» της στις 30 Δεκεμβρίου του 2014 και θα διαρκέσει έως τις 10 Απριλίου του 2015, με τις τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου να προκρίνονται στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Βαλένθια 3-7 13

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.