Ο Παναθηναϊκός το «πάλεψε» άλλα ηττήθηκε από τη Μακάμπι

Ήττα στις λεπτομέρειες, την 3η στον 5ο όμιλο, με την οποία έχασε έδαφος στο «κυνήγι» της 2ης θέσης υπέστη ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του Β' γύρου της φάσης των «16» της Ευρωλίγκας από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Ήττα στις λεπτομέρειες, την 3η στον 5ο όμιλο, με την οποία έχασε έδαφος στο «κυνήγι» της 2ης θέσης υπέστη ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της φάσης των «16» της Ευρωλίγκας από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Οι «πράσινοι» έχασαν 73-70, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, αλλά τουλάχιστον προστάτευσαν την πολύτιμη διαφορά των +7 πόντων που είχαν από τη νίκη τους στην πρεμιέρα του Top 16 στο ΟΑΚΑ (83-76). Στον αντίποδα η Μακάμπι πανηγύρισε την 6η νίκη της και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της δεύτερης θέσης.

Κορυφαίος των «πρασίνων» ο Γιάνκοβιτς με 16 πόντους, αλλά και δύο κομβικά λάθη στο τελευταίο δίλεπτο που στέρησαν από τον Παναθηναϊκό το «διπλό». Ντεμπούτο με τη φανέλα των πρωταθλητών Ελλάδας πραγματοποίησε ο Γκάνι Λαβάλ, ο οποίος πάτησε παρκέ για μόλις 4 λεπτά, δείχνοντας ανέτοιμος (0/2δ., 4ρ.). Από τους νικητές ξεχώρισε ο Πάργκο 16.

Τα επιθετικά ριμπάουντ (4 έναντι 0 της Μακάμπι) και η φροντ λάιν βοήθησαν τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο να καλύψει τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του (1/8τρ., 5/11διπ.) και να είναι απειλητικός.

Οι «πράσινοι», οι οποίοι βρέθηκαν στο -6 στο 7΄ (14-8), απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-9 για το προσπέρασμα στο σκορ (16-17 στο 9΄), αλλά η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα τους έφερε στο -5 (22-17) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» συνέχισαν να μη βρίσκουν στόχο από τα 6.75 (4/18 μέχρι το ημίχρονο), υπέπεσαν σε αδικαιολόγητα λάθη, σπατάλησαν επιθέσεις, και στο 15΄ βρέθηκαν στο -9 (30-21).

Δύο κολλητά τρίποντα από Παππά και Γιάνκοβιτς μάζεψαν τη διαφορά (32-27), αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πρασίνων» και με σερί 6-0 εξασφάλισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (38-27 στο 18΄).

Λάθη επί λαθών και από τις δύο ομάδες μέχρι το ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να μην εκμεταλλεύεται την αφλογιστία της Μακάμπι και να μην μπορεί να απειλήσει (38-30).

Ο Παναθηναϊκός… αναστήθηκε στην τρίτη περίοδο από τον τομέα που τον πόνεσε στο πρώτο ημίχρονο, τα τρίποντα. Οι «πράσινοι» με εξαιρετική άμυνα και 3/4 εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75 (2 Γιανκοβιτς, 1 Διαμαντίδης) ολοκλήρωσαν στο 25΄ ένα επιμέρους σκορ 3-11 και επέστρεψαν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 43-41.

Το ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε μέχρι το 30΄ και ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -2 (54-52).

Με ζεστό το χέρι από τα 6.75 οι «πράσινοι» έμειναν σε απόσταση αναπνοής μέχρι το 36΄, όταν ο Φώτσης μείωσε με τρίποντο σε 64-63.

Ο Γκιστ κράτησε ζωντανό το όνειρο όταν έγραψε το 68-65 στο 38΄, αλλά ένα αδικαιολόγητο λάθος του Γιάνκοβιτς στην επόμενη φάση και ένα χαμένο του λέι απ στο 39΄, με το σκορ στο 69-66 δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» την υπέρβαση, με τη Μακάμπι να γράφει από τη γραμμή των βολών το τελικό 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Γκαρθία (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία)

ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. (Γκάι Γκούντες): Πάργκο 16 (1), Χάινς 2, Σμιθ 7 (1), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 4, Τάιους 10, Κοέν 8 (1), Οχαγιόν 10 (2), Αλεξάντερ 10.