Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Ο ΠΑΟ «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα και το λάθος...  φίνις στο Κάουνας

Ο ΠΑΟ «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα και το λάθος… φίνις στο Κάουνας

Ο Παναθηναϊκός «σκόνταψε» στο Κάουνας και απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» έχασαν 70-76 από τη Ζαλγκίρις για τη 10η αγωνιστική της φάσης των «16», υπέστησαν την πέμπτη ήττα στον 5ο όμιλο, ενώ οι Λιθουανοί διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για πλασάρισμα τους στην τετράδα (ρεκόρ 4-6), που θα τους στείλει στα πλέι οφ.

Αστοχία από τα 6.75 (1/5), χαμένα επιθετικά ριμπάουντ και αδυναμία συγκέντρωσης στην άμυνα δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να απειλήσει στο πρώτο δεκάλεπτο τη Ζαλγκίρις που επέβαλε από τα πρώτα λεπτά το γρήγορο ρυθμό της. Με εξαίρεση τον Μπατίστα, ο οποίος κράτησε όρθιους τους «πράσινους» κοντά στο καλάθι (6π. στο α’ δεκ.), οι υπόλοιποι έδειχναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και στο 9΄ βρέθηκαν στο -7 (17-10), για να μειώσει με τη λήξη της περιόδου ο Παππάς από τα 6.75 σε 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Διαμαντίδη στον πάγκο ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να οργανωθεί σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκε επιμέρους σκορ 15-7 και στο 16΄ βρέθηκε για πρώτη φορά στο -12 (32-30). Ο αρχηγός των «πρασίνων» επέστρεψε στο παρκέ, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μάζεψαν τα… κομμάτια τους, αλλά 2/2 τρίποντα του Τσέρι κράτησαν το προβάδισμα για τους Λιθουανούς, που πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (39-28). Άλλωστε οι «πράσινοι» με 2/12 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο δεν είχαν βλέψεις για… ανατροπή.

Με ρεσιτάλ τριπόντων στην τρίτη περίοδο (6/7) και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παππά (3/3 από τα 6.75) και Γιάνκοβιτς (2/3) ο βελτιωμένος αμυντικά Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» μείωσαν αρχικά σε 42-41 στο 24΄, ενώ στο 29΄ προσπέρασαν μετά από ώρα με 52-55 (τρίποντο Μαυροκεφαλίδη), για να απαντήσει από τα 6.75 ο Άντερσον και να στείλει τις δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλες (55-55).

Το θρίλερ, πάντως, κράτησε μέχρι το 36΄, όταν ο κορυφαίος απόψε του Παναθηναϊκού, Νίκος Παππάς, χάρισε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 64-66. Στη συνέχεια, η… ολιγωρία στον «εγκλωβισμό» του Μιλάκνις έδωσε την ευκαιρία στον Λιθουανό γκαρντ να εκτελέσει από τα 6.75 (2/2), τα λάθη και η αστοχία έκαναν την επανεμφάνιση τους στο «πράσινο στρατόπεδο» και η Ζαλγκίρις με επιμέρους σκορ 12-4 έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 39-28, 55-55, 76-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Ανκαραλί (Τουρκία), Χιμένεθ (Ισπανία)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γκιντάρας Κραπίκας): Τσέρι 18 (3), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 7, Σονγκάιλα 3, Γιανκούνας 14 (1), Γιαβτόκας 4, Μιλάκνις 12 (4), Αντερσον 13 (2), Ουλανόβας 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 2, Γιάνκοβιτς 11 (3), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 1, Παππάς 21 (4), Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Διαμαντίδης 5, Γκιστ 8, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λαβάλ 2.

LIVE: Φενέρμπαχτσε – Μονακό

LIVE: Φενέρμπαχτσε – Μονακό. Παρακολουθήστε live στις 20:45 την εξέλιξη της αναμέτρησης Φενέρμπαχτσε – Μονακό για το Game 4 των play offs της Euroleague. Τηλεοπτικά από Novasports 4HD.