Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Η «Φενέρ» καθάρισε τη Μάλαγα, η Αλμπα συνεχίζει να «κυνηγάει» τον ΠΑΟ

Μια ανάσα από το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση βρίσκεται η Φενέρμπαχτσε, καθώς η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, νίηκσε εύκολα τη Μάλαγα στην Κωνσταντινούπολη με 78-63 και πλέον δεν δείχνει να μπορεί να… τα χαλάσει στα εναπομείναντα ματς με Λαμποράλ (εκτός) και Εφές (εντός). Έτσι, η «Φενέρ» έφτασε τις 10 νίκες σε 12 αγώνες και παραμένει στην κορυφή του ομίλου του Ολυμπιακού. «Ζωντανή» στη μάχη της 8άδας παρέμεινε η Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε με 73-68 επί του Ερυθρού Αστέρα στην O2 World, παρά το γεγονός ότι στο τέλος πήγε να κάνει τα εύκολα - δύσκολα (βρέθηκε στο +19 στο 23ο λεπτό, αλλά οι Σέρβοι ισοφάρισαν στο στο 34')!

Μια ανάσα από το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση βρίσκεται η Φενέρμπαχτσε, καθώς η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, νίηκσε εύκολα τη Μάλαγα στην Κωνσταντινούπολη με 78-63 και πλέον δεν δείχνει να μπορεί να… τα χαλάσει στα εναπομείναντα ματς με Λαμποράλ (εκτός) και Εφές (εντός). Έτσι, η «Φενέρ» έφτασε τις 10 νίκες σε 12 αγώνες και παραμένει στην κορυφή του ομίλου του Ολυμπιακού.

Κορυφαίος των Τούρκων ήταν ο Γκάουντλοκ με 22 πόντους, 15 έβαλε ο Μπιέλιτσα, ενώ ο Ζήσης σε 15’ είχε 2 πόντους και 5 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους που άντεξαν μόνο 20’, ο Μάρκοβιτς σημείωσε 10π.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μάλαγα κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικά, αλλά η Φενέρ «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό 24-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, χτίζοντας διαφορά ακόμα και 18 πόντων, «καθαρίζοντας» το ματς.

Τα δεκάλεπτα:
19-21, 39-33, 63-45, 78-63

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Γκάουντλοκ 22 (4), Ζήσης 2 (5ασ), Χίκμαν 8, Μπιέλιτσα 15, Ερντέν 6, Μπογκντάνοβιτς 11 (3), Γιουρσεβέν, Τσετίν, Σαβάς 7, Βέσελι 4, Πρέλντζιτς 3.

ΜΑΛΑΓΑ: Γκάμπριελ 1, Μάρκοβιτς 10 (2), Τούλσον 14 (2), Τόμας 2, Σουάρεθ 4, Καραχοντζίτς, Γκρέιντζερ 6, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 6, Στέφανσον 2, Γκριν 9 (1), Γκολούμποβιτς 5.

Νίκη για την Αλμπα και… συνέχεια στο κυνήγι του ΠΑΟ

«Ζωντανή» στη μάχη της 8άδας παρέμεινε η Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε με 73-68 επί του Ερυθρού Αστέρα στην O2 World, παρά το γεγονός ότι στο τέλος πήγε να κάνει τα εύκολα – δύσκολα (βρέθηκε στο +19 στο 23ο λεπτό, αλλά οι Σέρβοι ισοφάρισαν στο στο 34′)!

Έτσι, οι Βερολινέζοι που πέτυχαν την 6η νίκη τους στον 5ο όμιλο του Top16, συνεχίζουν να καταδιώκουν τον Παναθηναϊκό και περιμένουν το αποτέλεσμα του «τριφυλλιού» κόντρα στη Γαλατάσαραϊ (27/3, 20:00, nova 2).

Και αυτό γιατί την επόμενη εβδομάδα φιλοξενούνται στο ΟΑΚΑ (2/4, 21:45, ΝΕΡΙΤ) και θα πρέπει να μάθουν εάν τους φτάνει μια απλή νίκη ή εάν θα πρέπει να καλύψουν και τη διαφορά της ήττα τους (59-65) από τον πρώτο γύρο.

Αντίθετα, οι Σέρβοι έπεσαν στο 3-9 και απλώς περιμένουν την ολοκλήρωση του Τop16 για να αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-20, 59-47, 73-68.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Τζίφεϊ 3 (1), Κινγκ 3 (1), Ταμπού 8, Βάργκας, Μπάνιτς 18, Ρέντινγκ 8, Βόλφαρθ, Ρένφρο 13 (1), Χάμοντς 2, ΜακΛιν 8, Ραντόσεβιτς 10.