Ήττα του ΠΑΟ αλλά πρόκριση στα play off μέσω... Μακάμπι

Ήττα του ΠΑΟ αλλά πρόκριση στα play off μέσω… Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 69-68 στην Χάλα Πιονίρ από τον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο, πέρασε στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας αφού νωρίτερα η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 73-64 της Άλμπα στο Βερολίνο και άφησε τους Γερμανούς εκτός «8άδας». Ο Παναθηναϊκός τερματισε στην 4η θέση και θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με μειονέκτημα έδρας. ΤΣΣΚΑ- Παναθηναϊκός, Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι, Ρεάλ Μαδρίτης - Εφές και Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός τα ζευγάρια στα πλέι οφ...

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο Μπατίστα με 15 πόντους, ενώ από τους Σέρβους, που αποχαιρέτησαν απόψε την Ευρώπη με ρεκόρ 4-10 στον 5ο όμιλο, ξεχώρισαν ο Κάλινιτς με 14 πόντους και ο «συνήθης-ύποπτος» των… νταμπλ νταμπλ Μαριάνοβιτς με 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Στην πρώτη περίοδο τίποτα δε λειτούργησε υπέρ του Παναθηναϊκού. Εκτός από την προσφορά του Μαριάνοβιτς κάτω από τα καλάθια (9 ριμπάουντ), ο οποίος αποτέλεσε φόβητρο στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» είχαν να αντιπαλέψουν και με την αστοχία τους (2/10 δίποντα, 0/8 τρίποντα), η οποία δεν τους επέτρεψε ποτέ να απειλήσουν σε αυτό το διάστημα.

Παράλληλα, οι Σέρβοι διακρίθηκαν στην δημιουργία (5 ασίστ) και με προσήλωση στην άμυνα έκλεισαν την περίοδο στο +9 (16-7). Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 13΄ ακόμη και στο -11 (23-12), αλλά η αντίδραση ήταν άμεση.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τα 6.75 (3/3 στο β’ δεκ.), η φροντ λάιν όχι μόνο ισορρόπησε την κατάσταση στα ριμπάουντ, αλλά περιόρισε και τον Μαριάνοβιτς και η ελληνική ομάδα με επιμέρους σκορ 3-11 μείωσε στο 17΄ σε 26-23. Ωστόσο, η προσπάθεια ανατροπής δεν είχε διάρκεια με αποτέλεσμα η γραμμή ψηλών του Ερυθρού Αστέρα να γράψει το σκορ ημιχρόνου, 30-26.

Με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνεται αισθητά στην άμυνα και τους Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδη να εκτελούν από τα 6.75 οι «πράσινοι» προσπέρασαν στο σκορ αρχικά στο 23΄ (30-31), άντεξαν στην πίεση των Σέρβων που ανέκτησαν προσωρινά το προβάδισμα και μπήκαν στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο στο +1 (44-45 στο 30΄).

Μάχη «σώμα με σώμα» έγινε στον… επίλογο του αγώνα, με τον Μπλάζιτς να ισοφαρίζει από τα 6.75 (και φάουλ, αλλά έχασε τη βολή) σε 65-65 στα 45΄΄ πριν από τη λήξη. Ένα σπουδαίο τρίποντο του Παππά έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «πράσινους» (67-68 στα 20΄΄), οι οποίοι στον υπολειπόμενο χρόνο είχαν εντολή για καλή άμυνα χωρίς φάουλ.

Ωστόσο, στα 2΄΄ ο Μπατίστα σταμάτησε με φάουλ τον Μαριανοβιτς στην προσπάθεια του τελευταίου για επιθετικό ριμπάουντ, μετά το χαμένο τρίποντο του Γουίλιαμς, με τον Σέρβο «γίγαντα» να χαρίζει το προβάδισμα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και να γράφει το τελικό 69-68 για τον Ερυθρό Αστέρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Πατέρνικο (Ιταλία), Λάτισεφς (Λετονία)

Τα δεκάλεπτα:
16-7, 30-26, 44-45, 69-68

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς):
Γουίλιαμς 11 (3), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς, Κάλινιτς 14, Μαριάνοβιτς 12, Τζένκινς 4, Γιόβιτς, Ζίρμπς 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς):
Σλότερ, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 6 (2), Νέλσον 8, Παππάς 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ, Μπατίστα 15, Λαουάλ.

Παρασκευή, 10 Απριλίου

Γαλατασαράι (Τουρκία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)

Νίζνι Νόβγκοροντ 3-10 16

«Τελικός» για Παναθηναϊκό στην Μπολόνια και στο… βάθος ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται (29/3, 21:30) στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague με στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα και να συνεχίσει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.