Η ΤΣΣΚΑ «κατασπάραξε» τον ΠΑΟ και έκανε το 1-0 στη Μόσχα

Ο ασύνδετος σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σταθεί όρθιος στη Μόσχα, απέναντι στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ, η οποία με επίδειξη δύναμης έγραψε άνετα το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» έπεσαν με το βαρύ 93-66 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, αλλά έχουν δεύτερη ευκαιρία για το «break» την προσεχή Πέμπτη (20:00), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ.

Ο ασύνδετος σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σταθεί όρθιος στη Μόσχα, απέναντι στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ, η οποία με επίδειξη δύναμης έγραψε άνετα το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» έπεσαν με το βαρύ 93-66 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, αλλά έχουν δεύτερη ευκαιρία για το «break» την προσεχή Πέμπτη (20:00), πριν η σειρά μεταφερθεί στο ΟΑΚΑ.

Ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες η ΤΣΣΚΑ, η οποία εκτέλεσε κατά γράμμα τις οδηγίες του Δημήτρη Ιτούδη, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παναθηναϊκό, με αποκορύφωμα το δεύτερο δεκάλεπτο. Από τον Παναθηναϊκό Παππάς (16π.), Γκιστ (14) και Μαυροκεφαλίδης (10) πάλευαν μόνοι στην επίθεση, τη στιγμή που ο Διαμαντίδης έμεινε άποντος και περιορίστηκε σε 3 ασίστ στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να διατηρήσει την ελπίδα της έκπληξης μέσα στη Μόσχα. Μετά από μία αναγνωριστική και για τις δύο ομάδες πρώτη περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας οι Ρώσοι κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα και δεν απειλήθηκαν μέχρι τη λήξη της, στη δεύτερη οι «πράσινοι» εγκλωβίστηκαν στην αντίπαλη άμυνα (έμειναν στους 6 πόντους), είχαν απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας και σήκωσαν λευκή πετσέτα…

Στον αντίποδα η ΤΣΣΚΑ, με απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (18 έναντι 8), έφεση στη δημιουργία (19 ασίστ) και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας έτρεξε από το 35-25 του 13΄ ένα επιμέρους σκορ 21-2 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +19 (56-27).

Από τον Παναθηναϊκό, ο Παππάς έμεινε στους 8 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου, όταν με προσωπικά τρίποντα μάζεψε τη διαφορά που είχε φτάσει ακόμη και το -11 (18-7 στο 5΄), ενώ ο Μπατίστα (8π.) ήταν απελπιστικά μόνος απέναντι στα ψηλά κορμιά των Ρώσων. Οσο για την ΤΣΣΚΑ; Ο εκτελεστής Κιριλένκο (12π.) και ο Τεόντοσιτς των 10 πόντων και των 8 ασίστ πρωτοστάτησαν στην απόλυτη κυριαρχία της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Με τον Παππά να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και τον Γκιστ να κερδίζει τις μάχες κοντά στο καλάθι ο Παναθηναϊκός έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης μέχρι το 26΄, όταν μείωσε σε 63-41 με επιμέρους σκορ 7-14, αλλά μέχρι εκεί…

Η ΤΣΣΚΑ ενεργοποίησε τάχιστα τον Τεόντισιτς από τα 6.75 (2 διαδοχικά τρίποντα), η γραμμή ψηλών έκανε δύσκολη την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού και οι Ρώσοι απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 14-1, διαμόρφωσαν το 77-42 στο 30΄ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος… Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» να μην έχουν δυνάμεις για μία πιθανή ανατροπή.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Λαμόνικα (Ιταλία), Μπούλτο (Ισπανία), Περούγα (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα:
29-21, 56-27, 77-42, 93-66

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης):
Ντε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 18 (4), Νίκολς 13 (3), Τζάκσον 7 (1), Μαρκοϊσβίλι 13 (3), Κορόμπκοφ 4, Γουίμς 2, Βοροντσέβιτς 7 (1), Καούν 6, Κριάπα 2, Χάινς 2, Κιριλένκο 12 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς):
Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γιάνκοβιτς 7 (2), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 2, Παππάς 16 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (1), Μπατίστα 8, Μπλουμς, Λούντζης 2.

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ – ΠΛΕΪ ΟΦ 2014-2015

1οι Αγώνες
Τρίτη, 14/4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Παναθηναϊκός 93-66 (1-0)
Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Τουρκία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 80-72 (1-0)

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Ολυμπιακός 22:00

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι