Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Η Φενέρ έκανε το 1-0 επί της Μακάμπι με 80-72

Η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ επικράτησε με 80-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Τουρκία και έκανε το 1-0 στην μεταξύ τους σειρά στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάλεψαν για ένα ημίχρονο στα ίσια την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε το... γκάζι και πήρε τη διαφορά που κράτησε ως το τέλος φτάνοντας στην πρώτη νίκη υπερασπιζόμενη την έδρα της.

Η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ επικράτησε με 80-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Τουρκία και έκανε το 1-0 στην μεταξύ τους σειρά στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάλεψαν για ένα ημίχρονο στα ίσια την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε το… γκάζι και πήρε τη διαφορά που κράτησε ως το τέλος φτάνοντας στην πρώτη νίκη υπερασπιζόμενη την έδρα της.

Κορυφαίος για τη Φενέρ ήταν ο Γιαν Βέσελι με 23 πόντους, ενώ 13 είχε ο Νεμάνια Μπιέλιτσα. Για τους φιλοξενούμενους ο Τζέρεμι Πάργκο είχε 25 πόντους.

Από ελληνικής πλευράς, ο Νίκος Ζήσης είχε 6 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Σχορτσανίτης μόλις δύο για την ομάδα του Γκούντες.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-42, 59-58, 80-72

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς):
Γκάουντλοκ 8, Ζήσης 6, Μπιέλιτσα 13 (2 τριπ., 12 ριμπ.), Μαχμούτογλου 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 5 (1), Σαβάς 2, Ζόριτς 10, Βέσελι 23, Σιπάχι 5 91), Πρέλντζιτς 5 (1).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες):
Πάργκο 25 (1), Χέινς 3 (1), Σμιθ 10 (2), Ραντλ 9, Λίνχαρτ, Τάιους 11 (11 ριμπ.), Οχαγιόν 12 (3/4 τρίπ.), Σχορτσανίτης 2, Αλεξάντερ.

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ – ΠΛΕΪ ΟΦ 2014-2015

1οι Αγώνες
Τρίτη, 14/4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Παναθηναϊκός 93-66 (1-0)
Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Τουρκία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 80-72 (1-0)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 77-71: Ο Σλούκας «σφράγισε» το πλεονέκτημα έδρας

Με τον Σλούκα να σκοράρει στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 77-71 και σφράγισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Basket League.