Ο Ολυμπιακός έχασε τη «μάχη» στη Βαρκελώνη, αλλά όχι τον «πόλεμο»

Ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο έθεσε τον Ολυμπιακό από νωρίς εκτός διεκδίκησης του «break» στη Βαρκελώνη, με την Μπαρτσελόνα να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν με το βαρύ 73-57 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, αλλά έχουν την ευκαιρία την προσεχή Παρασκευή για την έκπληξη, πριν η σειρά μεταφερθεί στον Πειραιά. Σφαιρόπουλος: «Να βελτιώσουμε την επιθετική μας εικόνα».

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε απόψε αστοχία (21/56 σουτ εντός πεδιάς, 9/15 βολές), χαμένα ριμπάουντ (27 έναντι 44) και νέους τραυματισμούς (Πρίντεζης, Ντάνστον). Την ίδια στιγμή ο ανέτοιμος Σπανούλης (1π.) δεν προσέφερε και μοιραία ήρθε η ήττα. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί εκτέλεσαν από τα 6.75 (10/21), κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έδωσαν ρεσιτάλ άμυνας.

Η Μπαρτσελόνα «έπνιξε» με το… καλημέρα όλα τα επιθετικά ατού των «ερυθρολεύκων», η αστοχία από τα 6.75 είχε εγκατασταθεί στο «στρατόπεδο» της ελληνικής ομάδας (0/5), ενώ η γραμμή ψηλών της δεν κατάφερε να διεκδικήσει τα πολύτιμα ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή οι «μπλαουγκράνα» εκτελούσαν από μέση και μακρινή απόσταση, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα με αποτέλεσμα ο κακός αμυντικά Ολυμπιακός να βρεθεί στο -12 με τη λήξη της περιόδου (20-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν, ο Σλούκας έδωσε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 9-12 η διαφορά μαζεύτηκε (29-20 στο 16΄). Ωστόσο, η πληγή των ριμπάουντ δεν επέτρεψε την ανατροπή, τα λάθη επέστρεψαν, και η Μπαρτσελόνα διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (35-26).

Με τον Πλάις να αποτελεί φόβητρο μέσα στην αντίπαλη ρακέτα ο Ολυμπιακός επικεντρώθηκε στην τρίτη περίοδο στο περιφερειακό σουτ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς τα ποσοστά ευστοχίας του ήταν απογοητευτικά (12/37 σουτ εντός πεδιάς). Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν, μετά από σόου του Ναβάρο από τα 6.75, ακόμη και στο -16 (48-32 στο 26΄), για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-38.

Με τον Ντάνστον να τραυματίζεται στις αρχές της τέταρτης περιόδου και να κάθεται στον πάγκο, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε για αρκετά λεπτά χωρίς καθαρόαιμο 5άρι (το κενό καλύφθηκε από τον Αγραβάνη). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Τόμιτς να μην έχει αντίπαλο κάτω από το αντίπαλο καλάθι, τη στιγμή που ο Νάχμπαρ εκτελούσε από τα 6.75 (2/2) για να στείλει τη διαφορά στο 35΄ σε επίπεδα μη αναστρέψιμα (61-42).

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-26, 50-38, 73-57

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Ανκαραλί (Τουρκία), Λάτισεφς (Λετονία)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν, Χεζόνια 5, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες 6 (1), Ναβάρο 10 (2), Σατοράνσκι 9 (2), Πλάις 6, Τόμας 5, Όλεσον 5 (1), Λάμπε 8, Νάχμπαρ 10 (3), Τόμιτς 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 7, Ντάνστον 5, Σπανούλης 1, Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 5, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 9 (1), Μάντζαρης 4 91), Λαφαγιέτ 5 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 5 (1).

Σφαιρόπουλος: «Να βελτιώσουμε την επιθετική μας εικόνα»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων», Γιάννης Σφαιρόπουλος, στάθηκε στα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ, στην αστοχία και στην έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα. Παράλληλα, μίλησε και για τους νέους τραυματισμούς στο «στρατόπεδο» του Ολυμπιακού, αυτές των Πρίντεζη (πλάτη), Ντάνστον (γόνατο), χωρίς όμως η κατάσταση τους να εμπνέει ανησυχία, όσον αφορά στη συμμετοχή τους στον δεύτερο αγώνα.

«Είχαμε προβλήματα τραυματισμών, είχε πρόβλημα ο Σπανούλης και ο Χάντερ και μέσα στο παιχνίδι τραυματίστηκε και ο Ντάνστον. Πιστεύω και ελπίζω να μην είναι σοβαρό. Εμείς έχουμε 17 παίκτες και τους πιστεύουμε όλους και υπολογίζουμε σε όλους. Ελπίζουμε στο επόμενο παιχνίδι να είναι καλύτερα οι τραυματίες μας, είναι πολύ δύσκολο να επιστρέφεις από μακρά περίοδο αποχής λόγω τραυματισμού. Το ριμπάουντ είναι ο συνδυασμός του ύψους, αλλά και του πόσο θες να πάρεις το ριμπάουντ, πρέπει τώρα να βελτιώσουμε τη θέληση μας για να πάρουμε το ριμπάουντ».

Από την πλευρά του ο Δημήτρης Αγραβάνης, είπε: «Πρέπει να αποδείξουμε ότι εμείς το θέλουμε παραπάνω. Είναι ευκαιρία να πάμε στο Φάιναλ Φορ. Χάσαμε ένα παιχνίδι, αλλά το θέμα είναι να το πιστέψουμε πως μπορούμε. Υπήρχε αρκετή πίεση στην ομάδα, χωρίς λόγο νομίζω. Την πίεση πρέπει να την έχει ο γηπεδούχος κι όχι ο φιλοξενούμενος. Πιστεύω πως την Παρασκευή θα αποδείξουμε ποιοι είμαστε.»

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ – ΠΛΕΪ ΟΦ 2014-2015

1οι Αγώνες

Τρίτη, 14/4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Παναθηναϊκός 93-66 (1-0)
Φενερμπαχτσέ Ούλκερ (Τουρκία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 80-72 (1-0)

Τετάρτη, 15/4

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Ολυμπιακός 73-57 (1-0)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία) 80-71 (1-0)

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Ολυμπιακός 22:00

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.