Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός πάλεψε όμως «λύγισε» από την ΤΣΣΚΑ

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά τελικά δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ από την οποία ηττήθηκε με 92-85, σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του 6ου ομίλου του ΤΟP-16 της Euroleague. Σπουδαία απόδοση από τους Πρίντεζη (19π. 8ριμπ,) και Χάκετ (17π. με 3/3 τριπ.). Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τεόντοσιτς με 18π. και 7 ασίστ και Ντε Κολό με 19 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, ,που έχει την καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης, αλλά τα νεκρά διαστήματα που είχε στην επίθεση και η μεγάλη διαφορά στις βολές (35 εκτέλεσε η ΤΣΣΚΑ έναντι 21 του Ολυμπιακού) δεν του επέτρεψαν να πάρει ένα σπουδαίο «διπλό». Ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση από τους Πρίντεζη και Χάκετ ενώ πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Σπανούλη (15 πόντους και έξι ασίστ) και Χάντερ (15 πόντους, 5 ριμπάουντ.)

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ να του δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έδειχνε να είναι εγκλωβισμένος από την καλή αμυντική συμπεριφορά των Ρώσων. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε στα δύο τελευταία λεπτά της περιόδου να εξισορροπήσει την κατάσταση, και με τις λύσεις που προσέφεραν στην επίθεση οι Πρίντεζης και Χάκετ μείωσε στους 3 (18-15 στο 10΄).

Στην δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να «χτυπάει» τους Πειραιώτες μέσα στο καλάθι, εκμεταλλευόμενη τα μιτς ματς που δημιουργούνταν, ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (38-28 στο 18΄). Ο Ολυμπιακός,όμως, με τα καλάθια των Λοτζέσκι και Πρίντεζη πήγε στα αποδυτήρια στο -8 (41-33) .

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν «φουριόζοι» το δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 8-0 ισοφάρισαν στο 22΄ (41-41). Οι ρώσοι απάντησαν με ένα 4-0 αλλά ο Σπανούλης με διαδοχικά καλάθια έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσια. Στο 25΄ οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο του Στρόμπερι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (49-50). Στην συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 11-2, 5 από τους οποίους ήταν από τον Τεόντοσιτς, πήραν και πάλι απόσταση ασφαλείας (60-52).

Ο Ολυμπιακός ,όμως, με διαδοχικά καρφώματα του Χάντερ, σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την φανέλα των Πειραιωτών, έμεινε κοντά στο σκορ και με ένα τρίποντο του Χάκετ στην λήξη της περιόδου μείωσε στους 5 πόντους (66-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ βασιζόμενη στους Τεόντοσιτς και Ντε Κόλο ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει, αφού ο Χάκετ με διαδοχικά καλάθια κρατούσε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής.

Οι ρώσοι τρία λεπτά πριν το τέλος πήραν διαφορά 9 πόντων (83-74 στο 37΄) αλλά ο Σπανούλης μείωσε άμεσα με τρίποντο. Η ομάδα του Ιτούδη, όμως, με βολές του Τεόντοσιτς και με ένα εύκολο καλάθι του Ντε Κολό πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας (+9 87-78 στο 38΄).

Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και πήγε να κάνει την ανατροπή μειώνοντας με καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη σε 89-84, 30΄΄ πριν την λήξη. Ο Τεόντοσιτς,όμως, με τρίποντο στην τελευταία επίθεση «σφράγισε» την νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα:
18-15, 41-33, 66-61, 92-85

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21, Φριτζόν 3, Νίκολς, Τζάκσον 3, Φρίλαντ 8, Βοροντσέβιτς 1, Χίγκινς 12, Χριάπα 4, Κουρμπάνοφ 11, Χάινς 10.

Ολυμπιακός
(Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15, Παπαπέτρου, Σπανούλης 15, Στρόμπερι 9, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19, Μάντζαρης, Χάκετ 17, Λοτζέσκι 10.

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.