Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Με τις ευλογίες του... Παππά ο ΠΑΟ «λύγισε» τη Ζαλγκίρις

Με τις ευλογίες του… Παππά ο ΠΑΟ «λύγισε» τη Ζαλγκίρις

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Euroleague ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Ζαλγκίρις Κάουνας με 84-76. Ο Νίκος Παππάς ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» με 19 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Καλάθης και Σίνγκλετον με 13 πόντους έκαστος. Νίκη με ανατροπή η Μπαρτσελόνα.

Με τον Ολυμπιακό να… καραδοκεί, ενόψει του ντέρμπι πρωταθλήματος στο ΣΕΦ (17/10), ο Παναθηναϊκός Superfoods μπορεί να μπήκε με το δεξί στη νέα Euroleague, αλλά η εμφάνιση του μόνο πειστική δεν ήταν… Οι «πράσινοι» απογοήτευσαν, όμως επικράτησαν με 84-76 της Ζαλγκίρις Κάουνας και του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, στην πρεμιέρα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας τα… έσπασαν και σήμερα από τα 6.75 (10/30 τρίποντα) και τη γραμμή των ελευθέρων βολών (20/30), είχαν έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση, και έκοψαν… αγκομαχώντας το νήμα του τερματισμού.

Φωτεινές εξαιρέσεις η απόδοση του Νίκου Παππά (19 πόντοι), που «εκτέλεσε» όποτε χρειάστηκε, η ενέργεια που έβγαλε ο Κρις Σίνγλετον (13π., 7ρ., 3ασ., 2κλ., 1μπλοκ) και η ικανοποιητική παρουσία του Τζέιμς Φελντέιν στην πρώτη του εφετινή επίσημη υποχρέωση (8π. με 2 καθοριστικά τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο).

Ο Νικ Καλάθης τελείωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, αλλά με ποσοστά ευστοχίας (3/7δ., 1/5τρ., 4/8β.) που συνεχίζουν να μην πείθουν. Από τους μαχητικότατους Λιθουανούς, που πληγώθηκαν από τα 6.75 και τα λάθη (14) , αλλά διέπρεψαν στα ριμπάουντ, ξεχώρισε ο Μότουμ με 19 πόντους.

Με τα γκαρντ του σε… κέφια (από 5π. Παππάς και Καλάθης στο α’ δεκ.), αλλά το περιφερειακό σουτ να παρουσιάζει ξανά… πτωτικές τάσεις (1/6τρ.), τη στιγμή που η άμυνα κοντά στο καλάθι δυσλειτουργούσε, ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε μουδιασμένος στο πρώτο δεκάλεπτο , η λήξη του οποίου τον βρήκε στο +3 (18-15).

Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» όχι μόνο δε μάζεψαν το παιχνίδι τους, αλλά χαμένοι… στις περιστροφές της άμυνας τους, είδαν τους Λιθουανούς να τρέχουν επιμέρους σκορ 2-12 και στο 15΄ να ξεφεύγουν με +5 (22-27), αξιοποιώντας την κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ.

Οι φωνές του Αργύρη Πεδουλάκη, όμως, «ταρακούνησαν» τους Φώτση και Φελντέιν, οι οποίοι βρήκαν άμεσα το ζεστό τους χέρι από τα 6.75, με τον Έλληνα φόργουορντ και τον Δομινικανό γκαρντ να ευστοχούν σε τέσσερα «κολλητά» τρίποντα (2 ο Φώτσης, 2 ο Φελντέιν με το δεύτερο σχεδόν από τα 9 μέτρα) και να στέλνουν τον Παναθηναϊκό Superfoods, που είχε ενεργοποιήσει και τα αμυντικά αντανακλαστικά του, στα αποδυτήρια στο +7 (37-30), μετά το εντυπωσιακό «πράσινο» επιμέρους σκορ 15-3.

Ένας άνευρος σε άμυνα και επίθεση Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο πέταξε στον… κάδο των απορριμμάτων την υπερπροσπάθεια της δεύτερης περιόδου. Οι «πράσινοι», που πήραν μόνο ένα τρίποντο σε αυτό το διάστημα (είχαν 6/25 τρίποντα μέχρι το 30΄) και αυτό από τον… Σίνγκλετον, είδαν τους Λιθουανούς να εκτελούν κοντά στο καλάθι και στο 28΄ να προσπερνούν με 46-48, μετά από καλάθι και φάουλ του Μότουμ (και μάλιστα με ενέργεια μπροστά στον Γκιστ), για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -1 (51-52).

Με τον Γκιστ να παλεύει μόνος του στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός Superfoods έψαχνε απεγνωσμένα τον ηγέτη του στην επίθεση και τον βρήκε στο πρόσωπο του Παππά, ο οποίος με 2/2 τρίποντα έγραψε το 65-59 στο 34΄ ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη πλέον οι «πράσινοι» είδαν τη γραμμή ψηλών του να ενεργοποιείται και αυτή στην επίθεση και προσπάθησαν να καθαρίσουν το παιχνίδι. Η έλλειψη διάρκειας όμως στην περιφερειακή άμυνα έβαλε την Ζαλγκίρις και πάλι στο παιχνίδι στο 36΄, όταν ο Μιλάκνις έγραψε από τα 6.75 το 69-67.

Μέχρι εκεί όμως… Με πινελιές του Παππά σε άμυνα και επίθεση, τον Μπουρούση να κερδίζει τις μάχες με τον Γιαβτόκας και τον Καλάθη να βρίσκει το τρίποντο μετά από 4 άστοχες προσπάθειες ο Παναθηνηναϊκός Superfoods ξέφυγε με +7 (77-70) στο 38΄ και μπήκε σε τροχιά… νίκης, παρά τις μάταιες προσπάθειες των Λιθουανών για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-30, 51-52, 84-76

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Σαχίν (Ιταλία), Μπάλακ (Ισραήλ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς 2, Ρίβερς 2, Μποχωρίδης, Φώτσης 6 (2), Παππάς 19 (3), Φελτνέιν 8 (2), Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 11, Καλάθης Ν. 13 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (2), Βέστερμαν 4 , Σεϊμπούτις, Μότουμ 19 (1), Γιανκούνας 13, Γιαβτόκας 4, Μιλάκνις 11 (2), Λίμα 2, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 2.

Τεράστια ανατροπή η Μπαρτσελόνα

Τι και αν βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου; Η Μπαρτσελόνα δεν το παράτησε και με μια αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 69-63 επί της Ούνικς στο Καζάν.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Τετάρτη 12 Οκτωβρίου

Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 83-65 (Γιουλ 22 – Λοτζέσκι 14)

Πέμπτη 13 Οκτωβριου
Γαλατασαράι-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 84-109 (Γκιουλέρ 16 – Ντε Κολό 22)
Μιλάνο-Μακάμπι Τελ Αβίβ 99-97 (Χίκμαν 22 – Γκάουντλοκ 27)
Ερυθρός Αστέρας-Νταρουσάφακα 70-73 (Κούζμιτς 16 – Κλάιμπερν 19)

Παρασκευή 14 Οκτωβρίου
Ούνικς Καζάν-Μπαρτσελόνα 63-69 (Λάνγκφορντ 14 – Ντόλμαν 23)
Φενέρμπαχτσε-Μπάμπεργκ 67-66 (Μπογκντάνοβιτς 18 – Μίλερ 17)
Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις 84-76 (Παππάς 19 – Μότουμ 19)

Μπασκόνια-Αναντολού Εφές (22:00)

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.