«Λύγισε» ο ΠΑΟ μετά από δύο παρατάσεις σε αγώνα-θρίλερ

Λάθη (13), χαμένα ριμπάουντ (36 έναντι 48) και ο αποπροσανατολισμός του δευτέρου ημιχρόνου δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό νέο «διπλό», με τον Τσάβι Πασκουάλ να βλέπει το αήττητο από την έλευση του στους «πράσινους» να τερματίζεται στην Κωνσταντινούπολη. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ηττήθηκαν 83-91 από την Αναντολού Εφές στη δεύτερη παράταση (70-70κ.α., 77-77 α΄ παρ.), για την 5η αγωνιστική της Euroleague, και υπέστησαν τη 2η ήττα τους. Στον αντίποδα, οι Τούρκοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους.

Η γραμμή ψηλών της Αναντολού (Χάνεϊκατ 13 ριμπάουντ, Μπράουν 11ρ., Ντάνστον 11ρ.), αναστάτωσε την αντίστοιχη των «πράσινων», με τον Γκιστ να παλεύει μόνος του κάτω από τα καλάθια, καθώς Μπουρούσης και Σίνκλετον δεν προσέφεραν τα αναμενόμενα, με το «τριφύλλι» να βλέπει την τουρκική ομάδα να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ και να ανανεώνει διαρκώς τις επιθέσεις της.

Η χαμένη μάχη των… αιθέρων σε συνδυασμό με τα λάθη και το καταστροφικό δίλεπτο της β’ παράτασης, όταν η Αναντολού έτρεξε σερί 9-0 (86-77), έφεραν τους «πράσινους» σε μειονεκτική θέση και τους οδήγησαν στην ήττα, πετώντας στον κάδο των… απορριμμάτων τις εξαιρετικές προσπάθειες των Νίκολς (11π.), Ρίβερς (15π.), Παππάς (13π.) και Γκιστ (12π.), αλλά και την σταθερά καλή απόδοση του Νικ Καλάθη (10π., 12ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70κ.α., 77-77 α΄ παρ., 91-83 β΄ παρ.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να εξαργυρώσει στο πρώτο δεκάλεπτο τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του και δείχνοντας μεγάλη αδυναμία στα ριμπάουντ (3 έναντι 9), κυρίως στα επιθετικά (0), αλλά και την περιφερειακή του άμυνα δεν μπόρεσε να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας. Οι «πράσινοι» από το +4 (9-13 στο 5΄), βρέθηκαν να ακολουθούν στο 7′ (16-15) για να «λυτρωθούν» από τον Μποχωρίδη από τα 6.75 και να κλείσουν την περίοδο στο +4 (16-20).

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου οι Κυπελλούχοι Ελλάδας «βομβάρδισαν» από τα 6.75, είχαν σωστά αντανακλαστικά στην άμυνα και με τον Παππά (9π. στο β’ δεκ.) να οδηγεί την επίθεση βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10 (22-32). Ωστόσο, η άμυνα είχε και πάλι… μεταπτώσεις, ο Ερτέλ πήρε φωτιά και οι Τούρκοι με σερί 8-0 μείωσαν σε 30-32 στο 17΄. Ο Παππάς, όμως, ήταν και πάλι εκεί, έδωσε ανάσα από τα 6.75 (30-35), για να τον μιμηθεί από την ίδια θέση ο Ρίβερς και ο Παναθηναϊκός πήγε… ήρεμος στα αποδυτήρια (35-42).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έχασε τη συνοχή του σε άμυνα και επίθεση, η Αναντολού πήρε τις δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ και με σερί 11-0 οι Τούρκοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 46-42 στο 25΄. Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, που δεν… βρήκε νικητή (53-53 στο 30΄). Μάχη σώμα με σώμα έγινε στον… επίλογο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πληρώνουν τα διαδοχικά λάθη τους και να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Στα 2.5 λεπτά, πάντως, οι Τούρκοι κατάφεραν με τρίποντο του Γκρέιντζερ να προηγηθούν με +3 (68-65). O Νίκολς φρόντισε να απαντήσει γρήγορα, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Παππάς χάρισε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (68-70). Ο Έλληνας γκαρντ προσπάθησε να «καθαρίσει» στη συνέχεια του παιχνίδι από τα 6.75, αλλά δεν τα κατάφερε, ο Κότον ισοφάρισε σε 70-70 και ο Νίκολς στα 5» αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, όπως και ο Χάνεϊκατ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.

Το ρεσιτάλ λαθών συνεχίστηκε και στο επιπλέον πεντάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο 1,5 λεπτό πριν τη λήξη και πάλι στο -2 (77-75). Ο Μπουρούσης στα 47» αστόχησε σε δύο προσπάθειες κάτω από το καλάθι για την ισοφάριση, αλλά ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό ο Ρίβερς ευστόχησε στην εκπνοή, στέλνοντας το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση (77-77).

Στο ξεκίνημα του νέου πενταλέπτου η ολιγωρία των «πράσινων» στην άμυνα βοήθησε την Αναντολού να τρέξει ένα σερί 9-0 και να προηγηθεί γρήγορα με 86-77. Γκιστ και Ρίβερς προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, μείωσαν σε 86-83, αλλά μέχρι εκεί… Νέα λάθη και αστοχία κράτησαν τον Παναθηναϊκό μακριά από την ανατροπή και η Αναντολού έφτασε στο τελικό 91-83…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Μπισάν (Γαλλία), Ρομάνο (Ισραήλ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 13 (3) Ερτέλ 13, Χάνεϊκατ 15 (1), Μπαμπλάι, Μπράουν 11, Οσμάν 5 (1), Κότον 9 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17 (2), Ντάνστον 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11 (3), Ρίβερς 15 (3), Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 3 (1), Παππάς 13 (2), Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (11ρ), Μπουρούσης 7 (1), Καλάθης 10 (1).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Euroleague:

Τετάρτη, 2/11
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 69-79
Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Ούνιξ Καζάν (Ρωσία) 73-81

Πέμπτη, 3/11
Μπάμπεργκ (Γερμανία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία) 106-102 -παρ. (91-91κ.α.)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 75-81
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 90-81

Παρασκευή, 4/11
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Νταρουσάφακα (Τουρκία) 80-83
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 91-83 -παρ. (77-77κ.α.)

Πέμπτη, 10/11

Ούνιξ Καζάν (Ρωσία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Νταρουσάφακα (Τουρκία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)

Παρασκευή, 11/11

Γαλατασαράι (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Μπασκόνια (Ισπανία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.