Καυτός στο Καζάν ο Ολυμπιακός, νίκησε 90-75 την Ούνιξ

Με τον Έρικ Γκιρν να σημειώνει την πιο παραγωγική βραδιά του (23π.) με τη φανέλα του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα από το Καζάν, αυξάνοντας σε 15-6 το ρεκόρ τους στην Euroleague. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 90-75 της Ούνιξ, για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, και έκαναν ακόμη ένα «βήμα» για το πλασάρισμα τους στην πρώτη τετράδα, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Στην καλύτερη βραδιά του στη Euroleague, o Έρικ Γκριν… ντύθηκε Σπανούλης στο Καζάν και με 25 πόντους οδήγησε σε άνετη νίκη με 90-75 τον Ολυμπιακό επί της Ούνιξ, για την 21η αγωνιστική. Ο Γιώργος Πρίντεζης πρόσθεσε άλλους 20 πόντους, σε μία βραδιά που η επίθεση των «ερυθρόλευκων» είχε πάρει «φωτιά».

Με 10/15 τρίποντα στο ά μέρος, η ομάδα του Πειραιά μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον αγώνα με τους Ρώσους, έστω κι αν στην Αθήνα είχαν μείνει εκτός του αρχηγού και οι Ματ Λοτζέσκι, Πάτρικ Γιανγκ.

Αυτή ήταν η 6η εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στη διοργάνωση και 15η στο σύνολο, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να βρίσκονται στην πρώτη τριάδα και να βλέπουν όλο και πιο κοντά την πρόκριση με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός δεν έψαχνε και δεν βρήκε δικαιολογίες για τις πολλές απουσίες. Με 7/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, τον Λάνγκφορντ να μένει στο μηδέν ως απόρροια της πιεστικής άμυνας, τον Μιλουτίνοβ να μαζεύει τα επιθετικά ριμπάουντ, η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε νωρίς στο σκορ.

Αρχικά με 8-15 από τρίποντο του Παπανικολάου, για το 13-33 στο 10’ με νέα τρίποντα από Πρίντεζη και Γκριν. Θετικός ο Ουότερς στη δεύτερη περίοδο, έδωσε λύσεις με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 16-43 στο 13′. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν βρει δαιμωνιώδη ρυθμό από την άμυνά τους, έτρεξαν, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς και ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε, 36-56, στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός έριξε την απόδοσή του, αλλά ο Έρικ Γκριν… όχι! Ο Αμερικανός γκαρντ είχε βρει χώρο εν τη απουσία του Βασίλη Σπανούλη και φτάνοντας τους 23 πόντους στο 29ο λεπτό έδωσε προβάδισμα 53-69. Η 4η περίοδος άρχισε από το 54-69, με την Ούνιξ να απαντά με δικό της σερί 7-0 (ο Λάνγκφορντ είχε πάρει το «όπλο» του) και να μειώνει σε 61-69.

Ο Γιώργος Πρίντεζης, όμως με 8 δικούς του πόντους (2 τρίποντα) από σερί 10-0 των «ερυθρόλευκων» πήρε από το χέρι την ομάδα του. Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 68-87 (+19), στο 39ο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Εβγκένι Πασούτιν):
Τζόσον 2, Αντίποφ 19(4), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 3 (1), Παραχούτσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν 2, Καϊμακόγλου 4, Ουίλιαμς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος):
Γκριν 25 (3), Μπιρτς 4, Παπαπέτρου, Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 20 (3), Παπανικολάου 10 (2), Μάντζαρης 9 (3), Αθηναίου

Γαλατασαράι (Τουρκία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 19:00
Μπασκόνια (Ισπανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)

Γαλατασαράι 6-14 26

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.