Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
«Αυτοκτονία» του ΠΑΟ, ήττα 64-58 στο Κάουνας

Το επιθετικό ένστικτο του Παναθηναϊκού απενεργοποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «πράσινους» να μην εξαργυρώνουν το υποδειγματικό πρώτο εικοσάλεπτο, να φεύγουν με την όγδοη ήττα σε δέκα εκτός έδρας αναμετρήσεις και να κινδυνεύουν ακόμη και με... εκτροχιασμό από τα πλέι οφ της Euroleague. Το «τριφύλλι» ηττήθηκε με 64-58 από την Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, για την 25η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχώρησε σε 14-11, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν το ρεκόρ τους σε 11-14 και να συνεχίζουν να κάνουν όνειρα πλέι οφ.

Το επιθετικό ένστικτο του Παναθηναϊκού απενεργοποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «πράσινους» να μην εξαργυρώνουν το υποδειγματικό πρώτο εικοσάλεπτο, να φεύγουν με την όγδοη ήττα σε δέκα εκτός έδρας αναμετρήσεις και να κινδυνεύουν ακόμη και με… εκτροχιασμό από τα πλέι οφ της Euroleague.

Το «τριφύλλι» ηττήθηκε με 64-58 από την Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, για την 25η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχώρησε σε 14-11, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν το ρεκόρ τους σε 11-14 και να συνεχίζουν να κάνουν όνειρα πλέι οφ.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν σεμιναριακή στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, κρατώντας τους Λιθουανούς στους 34 πόντους. Ωστόσο, στον… επίλογο της αναμέτρησης η αμυντική λειτουργία πήρε και αυτή την κατιούσα, όπως και η επίθεση, δέχθηκε 30(!) πόντους και έχασε ένα πολύτιμο «διπλό» μέσα από τα… χέρια του!

Παράλληλα, οι κυπελλούχοι Ελλάδας προδόθηκαν απόψε από τα 6.75 (3/18 τρίποντα), ενώ είδαν τους Καλάθη (2π.) και Τζέιμς (0π.) να βρίσκονται σε άλλο… παρκέ. Μεγάλη εμφάνιση από τον Νίκο Παππά (13π.: οι 6 στο α’ δεκ.), ενώ σταθερά διψήφιοι παρέμειναν οι Κρις Σίνγκλετον (11π.) και Γιάννης Μπουρούσης (10π.). Στον αντίποδα, ο Λίο Βέστερμαν διακρίθηκε με 14 πόντους και 6 ασίστ.

Ανακατατάξεις στην αρχική πεντάδα, υπερλειτουργία της άμυνας και περιορισμός των επιθετικών ριμπάουντ των αντιπάλων, τομέας στον οποίο κυριαρχούν, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να σηκώσει γρήγορα κεφάλι στο σκορ και να περιορίσει για πρώτη φορά εφέτος τον γηπεδούχο σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με τον Παππά να κυριαρχεί στην πρώτη περίοδο (6π.) και να ξεκινά για πρώτη φορά φέτος στην αρχική πεντάδα, όπως και ο Ντιμίτρις Νίκολς, ελέω φυγής του Αλεσάντρο Τζεντίλε, ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, βρήκε τα ελεύθερα σουτ και με έμφαση στην άμυνα προηγήθηκε με 11-3 στο 5΄, απέναντι σε μία Ζαλγκίρις που… πελαγοδρομούσε στα ποσοστά ευστοχίας.

Με μόλις 4/12 σουτ εντός πεδιάς, 1 μόλις επιθετικό ριμπάουντ και 3 λάθη η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να… ανασάνει και έκλεισε την περίοδο στο -8 (9-17). Με την «πράσινη» άμυνα να αποδίδει τα μέγιστα και τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να έχουν βγάλει εκτός ρυθμού τους Λιθουανούς το «τριφύλλι» συνέχισε να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά, η οποία στο 17΄ έφτασε το +14 (25-11).

Ο Βέστερμαν με οκτώ διαδοχικούς πόντους του προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε εύκολα τις λύσεις και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (31-12).

Στην τρίτη περίοδο η παραγωγικότητα του Παναθηναϊκού περιορίστηκε αισθητά, κυρίως από την εμμονή του από τα 6.75 (1/13 τρίποντα μέχρι το 30΄), αλλά παίζοντας με το αμυντικό του ένστικτο γλίτωσε τα χειρότερα…

Οι «πράσινοι» έμειναν στους 8 πόντους μέχρι το 29΄, με την Ζαλγκίρις να απαντά με επιμέρους σκορ 15-8 και να μειώνει ακόμη και στο -5 (34-39), για να γράψει το Μπουρούσης το 41-34, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Με τους Λιθουανούς να συνεχίζουν να πιστεύουν στην ανατροπή και τον Παναθηναϊκό να μη βρίσκει λύσεις στην επίθεση η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει (45-45 στο 33΄). Ο Φελντέιν έδωσε μία… ανάσα, αλλά τα τρίποντα των Μιλάκνις (2) και Βέστερμαν (1) πέτυχαν την υπέρβαση και στο 37΄ η Ζαλγκίρις πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 56-51.

Ένα καλάθι και φαουλ του Παππά αναπτέρωσε τις ελπίδες για «διπλό» (56-54), αλλά ο Γιανκούνας… απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ στην επόμενη επίθεση έγραψε το 61-54 (39΄) για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ της Ζαλγκίρις, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που έδειχνε… χαμένος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόκα (Πορτογαλία), Μόγκουλκοτς (Τουρκία), Κορτές (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 19-31, 34-41, 64-58

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους):
Πάνγκος 6 (2), Λεκαβίτσιους, Βέστερμαν 14 (2), Σεϊμπούτις, Μότουμ 10 (1), Γιανκούνας 11, Γιαφτόκας, Μιλάκνις 13 (3), Λίμα, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ):
Σίνγκλετον 11 (1), Νίκολς 4, Ρίβερς 7 (1), Τζέιμς, Φώτσης 2, Παππάς 13, Φελντέιν 7 (1), Γκάμπριελ 2, Μπουρο9ύσης 10, Καλάθης 2.

Παρασκευή, 10/3

Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Νταρουσάφακα (Τουρκία) 21:45
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

Ούνιξ Καζάν 7-18 32

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.