Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Βαριά ήττα του Άρη από τη Νίμπουρκ με 99-70

Γρήγορο ρυθμό και υψηλό σκορ δεν ήθελε στο παιχνίδι, στοιχεία, εν τέλει, που χαρακτήρισαν την αποψινή μάχη του Αρη στην Τσεχία απέναντι στην Νίμπουρκ. Οι «κίτρινοι» έκαναν ό,τι ακριβώς δεν ήθελαν, με συνέπεια να ηττηθούν από την αντίπαλό τους, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με 99-70.

Ηταν το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα για τους Θεσσαλονικείς στη διοργάνωση, καθώς προηγήθηκε η επικράτησή τους στην πρεμιέρα του τουρνουά, στο Αλεξάνδρειο, επί της Ζιέλονα Γκόρα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντιγκς (19π., με 5/6 τρίποντα) και για τον Αρη ο Μπελ (15π., με 5/9 τρίποντα).

Ο Αρης άντεξε, επί της ουσίας, στο πρώτο ημίχρονο ημίχρονο, όταν και μπόρεσε να σταθεί με αξιοπρέπεια απέναντι αντίπαλό του, η οποία από την αρχή, ωστόσο, είχε τα ηνία στο ματς (18-11, 27-15).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους 3 πόντους (27-24), οι Τσέχοι, όμως, άνοιξαν εκ νέου τη διαφορά (37-29). Στο τρίποντο πλησίασε ο Αρης και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (46-43), η προσπάθειά του έμεινε, όμως, εκεί.

Η Νίμπουρκ με ταχύτητα, αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια (τελείωσαν το ματς με 10/22 τρίποντα), σε συνδυασμό με τα λάθη από το σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη (17 συνολικά), ξέφυγε με +10 (53-43), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Το τελικό +29, με το 99-70, ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησαν οι γηπεδούχοι στον αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Ρέι 18, Μπέντα 7, Πούμπρλα 5 (1), Λόρενς 14 (1), Ντιγκς 19 (5), Πετέρκα 5 (1), Μπόχατσικ 7 (1), Μπάρατς, Κριζ 11, Βούραλ, Χρούμπαν 13 (1).

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Βον 12 (2), Τσαιρέλης 7, Χρηστίδης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Μοράντ, Βασιλόπουλος 9 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 15 (5).

ΑΠΕ-ΜΠΕ,in.gr

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.