Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Με το ζόρι η ΑΕΚ τη Ρόζα Ράντομ 96-92 (παράταση)

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε πολύ στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ουραγό Ρόζα Ράντομ αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 96-92 στην παράταση (78-78 κ.α), σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του Γ' ομίλου του Champions League.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε πολύ στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ουραγό Ρόζα Ράντομ αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 96-92 στην παράταση (78-78 κ.α), σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του Γ’ ομίλου του Champions League.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Σάκοτα (18 πόντους) που ήταν εκεί όταν η Ένωση τον χρειαζόταν και με τα τρίποντα του (6) την κράτησε στον αγώνα όταν πήγαν να ξεφύγουν οι Πολωνοί. Ο Χάρις έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Λαρεντζάκης (13 πόντους) και Μαυροειδής (10 πόντους με 4/4 διπ.). Πολύτιμη δουλειά και από τον Γκριν (15π. και 6ασ.), ειδικά στο 2ο ημίχρονο όπου με τη ευστοχία του στις βολές έδωσε την νίκη στην ΑΕΚ.

Η Ρόζα Ράντομ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ και με 5/10 τρίποντα έναντι μόλις 1/8 των γηπεδούχων βρέθηκε να προηγείται με 13-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Πολωνοί ανέβασαν γρήγορα την διαφορά στους 11 (18-29 στο 14΄), αλλά η Ένωση αντέδρασε με τους Ελόνου και Σάκοτα και μείωσε στους 2 (34-36 στο 19΄). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, με τους Χάροου και Πουντέρ να «βομβαρδίζουν» από την περιφέρεια πήγαν στα αποδυτήρια στο + 7 (36-43).

Η πίεση της ΑΕΚ σε όλο το γήπεδο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα η Ένωση με επιμέρους σκορ 11-3 ισοφάρισε σε 47-47 στο 24΄. Στην συνέχεια ένα μπλακ άουτ της ΑΕΚ στην επίθεση (σκόραρε μόνο με βολές) και μερικά χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στην Ρόζα να ξεφύγει και πάλι με 8 (53-61 στο 30΄).

Με τον Σάκοτα να πετυχαίνει 2 σερί τρίποντα, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 15-2 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και πέρασε μπροστά με 68-63 (33΄). Η Ρόζα όμως απάντησε με πέντε σερί πόντους και έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσια.

Στο τελευταία λεπτό η Ρόζα με δύο κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ πέρασε μπροστά με 76-78 αλλά ο Μαυροειδής ισοφάρισε σε 78-78 30΄΄ πριν την λήξη. Η Ρόζα αστόχησε στην τελευταία της επίθεση και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Γκριν, όπως και στο αγώνα με την Βενέτσια, πήρε την ομάδα στην πλάτη του στην επίθεση και την βοήθησε να φτάσει στην 2η νίκη της στην διοργάνωση με το τελικό 96-92.

Τα δεκάλεπτα:13-20, 36-43, 53-61, 78-78κ.α., 96-92 παρ.

ΑΕΚ: Ελονού 9, Τζέιμς 6, Γκριν 15 (1), Χάρις 18 (13 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 18 (6), Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 3 (1), Μαυροειδής 10.

Ρόζα Ράντομ: Πάντερ 23 (3), Άουντα 9, Πίχοβιτζ, Βίτκα 5 (1),
Μπογιανόβγσκι 2, Ζέγκουλα, Τρόγιαν 4, Ζάιτσεβ 21 (20, Σοκολόβσκι 13 (3),
Χάροου 15 (1).

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)- Ρόζα Ράντομ (Πολωνία) 96-82 παρ. (78-78κ.α.)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.