Ο Ολυμπιακός άλωσε την Πόλη, 90-83 τη Φενέρ στην παράταση

Με ένα τεράστιο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενερμπαχτσέ, ο Ολυμπιακός... εξιλεώθηκε για την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 90-83 της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην παράταση (75-75 κ.α.), για την 7η αγωνιστική της Euroleague, αυξάνοντας σε 5-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην 3η ήττα τους.

Με ένα τεράστιο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενερμπαχτσέ, ο Ολυμπιακός… εξιλεώθηκε για την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 90-83 της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην παράταση (75-75 κ.α.), για την 7η αγωνιστική της Euroleague, αυξάνοντας σε 5-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην 3η ήττα τους.

Στην Πόλη, εκεί όπου θριάμβευσε το 2012 κατακτώντας την ευρωπαϊκή κορυφή, ο Ολυμπιακός είδε τον Μπράιαν Ρόμπερτς να… ανασταίνεται -επιτέλους- επιθετικά στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις των Πειραιωτών και με 21 πόντους (5/7 τρίποντα) να «υπογράφει» την «ερυθρόλευκη» ανατροπή του δευτέρου ημιχρόνου.

Το επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, έφερε τη «σφραγίδα» του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάνις Στρέλνιεκς (16π.) «υπέγραψε», δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, το «διπλό» από τα 6.75. Πρώτη συμμετοχή για Κάιλ Ουίλτζερ, που περιορίστηκε σε 1 ριμπάουντ σε 3 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Τζέιμς Νάναλι με 22 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ για 33 λεπτά με απολογισμό 13 πόντους, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ, αλλά και 5 λάθη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ, ήλεγξε τα ριμπάουντ, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά, και με τον Πρίντεζη να «εκτελεί» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (10π.) επέστρεψε από το -5 (10-5 στο 6΄) και μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +1 (17-18).

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, η ευστοχία από τα 6.75 τους γύρισε την… πλάτη (3/11 μέχρι το ημίχρονο) και η Φενερμπαχτσέ κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 14-5 να προηγηθεί στο 16΄ με +8 (31-23). Ένα «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στο -1 (31-30), αλλά η αδυναμία του να περιορίσει τους αιφνιδιασμούς της τουρκικής ομάδας τον οδήγησαν στα αποδυτήρια στο -10 (40-30).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, η άμυνα «έδεσε» και, με τον Ρόμπερτς να δίνει… ρεσιτάλ από τα 6.75 (3 διαδοχικά τρίποντα), οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πλησιάσουν και πάλι στο -2 (49-47 στο 26΄), μετά από επιμέρους σκορ 9-17.

Όταν, μάλιστα, «αφυπνίστηκε» επιθετικά και ο Τόμπσον (5 διαδοχικοί πόντοι), οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 52-51 στο 28΄, ενώ, με τον Ρόμπερτς να συνεχίζει τις τρίποντες «εκτελέσεις» (έφτασε τα 4/4 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και 5/5 στον αγώνα), ο Ολυμπιακός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (53-57).

Με τον Ρόμπερτς να συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο του και τον Στρέλνιεκς να προστίθεται στην… εξίσωση, ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι του, ανέβασε τη διαφορά στο +9 (58-67 στο 34΄), ενώ Πρίντεζης και Παπανικολάου την «εκτόξευσαν» για πρώτη φορά στο +11 (60-71 στο 37΄), βάζοντας τις βάσεις για ένα σπουδαίο «διπλό».

Η «Φενέρ» προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η κυριαρχία του Μιλουτίνοφ μέσα στην ρακέτα κράτησε τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης, μέχρι τη λάθος πάσα του Παπανικολάου στα 23΄΄ για τη λήξη, που έδωσε την κατοχή στην «Φενέρ», η οποία στα 8΄΄ είδε τον Βέσελι να κερδίζει φάουλ και με βολές να ισοφαρίζει σε 75-75. Ο Ρόμπερτς προσπάθησε από τα 6.75 να πάρει το παιχνίδι, αλλά αστόχησε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο επιπλέον πεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 4-12, το οποίο έφερε την υπογραφή του Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +8 στο 44΄ (79-87). Τι ακολούθησε; ένα τρίποντο-μαχαιριά του Στρέλνιεκς για το 81-90 και τέλος…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Χιμένεθ (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία)

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75 (κ.α.), 83-90 (πρτ.).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς):
Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).

Το πρόγραμμα της 7ης και της 8ης αγωνιστικής:

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη (14/11)
Μπασκόνια (Ισπανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 105-75
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Αναντολού Εφές (Τουρκία) 72-92
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Κίμκι (Ρωσία) 93-65
Μάλαγα (Ισπανία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) 83-85 παρ. (72-72 κ.α.)

Τετάρτη (15/11)

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 83-90
Μπάμπεργκ (Γερμανία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 84-81
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 59-85
Βαλένθια (Ισπανία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πέμπτη 16/11
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 19:30 Novasports 2HD
Κίμκι (Ρωσία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Μάλαγα (Ισπανία)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Μπασκόνια (Ισπανία)

Παρασκευή 17/11

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Βαλένθια (Ισπανία)

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.