Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ήττα του ΠΑΟΚ από τη Νεπτούνας με 82-69

Ένα εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο «καταδίκασε» τον ΠΑΟΚ σε ήττα από τη Νεπτούνας. Ο «Δικέφαλος του βορρά», ο οποίος βρέθηκε να χάνει 29-9 στη λήξη της πρώτης περιόδου, ηττήθηκε σήμερα στη Λιθουανία με 82-69, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο του Basketball Champions League. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Νεπτούνας μετράει πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια, ενώ οι Θεσσαλονικείς γνώρισαν την πέμπτη ήττα τους στο γκρουπ.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Νεπτούνας μετράει πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια, ενώ οι Θεσσαλονικείς γνώρισαν την πέμπτη ήττα τους στο γκρουπ. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπουτκεβίτσιους που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Χρυσικόπουλος με 14.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μαργαρίτης έβγαλε το μεγάλο δάχτυλο του αριστερού χεριού του και ο φυσιοθεραπευτής το έβαλε στη θέση του. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ θα υποβληθεί σε εξετάσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί αν πρόκειται για εξάρθωση ή κάτι πιο σοβαρό.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με το καλάθι του Μαργαρίτη (0-2), ωστόσο η Νεπτούνας «απάντησε» με σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 9-2. Ο Τζόουνς μείωσε σε 9-4 για τον «Δικέφαλο του βορρά», ωστόσο ακολούθησε νέο σερί 16-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι βρέθηκαν στο 8΄ στο +21 (25-4)!

Η Νεπτούνας «έκλεισε» την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 29-9, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο -15 (47-32), περίπου 1,5 λεπτό πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου, ωστόσο η Νεπτούνας με νέο σερί 10-0 προηγήθηκε 57-32 στο 22΄, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει ουσιαστικά υπέρ των γηπεδούχων, αφού οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά από τους 10 πόντους.

Διαιτητές: Τολγκά Σαχίν (Ιταλία), Μάρτινς Κοζλόφσκις (Λετονία), Όσκαρς Λούτσις (Λετονία).

Τα δεκάλεπτα: 29-9, 51-32, 68-50, 82-69.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Κάζις Μακσβίτις): Τέγιο Παλάσιος 16, Τζόνσον 2, Κισιέλιους, Γκιρντζιούνας 7, Ντελινινκάιτις 8 (2), Σεϊμπούτις 17, Ζελιόνις 7 (1), Γκάλντικας 6, Μπελιάουσκας, Μπουτκεβίτσιους 19 (2).