Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Ο ΜακΛίν «σκότωσε» την Αρμάνι, πρώτος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από την Ιταλία, διεύρυνε σε 3-0 το αήττητο σερί του, ενώ με την έβδομη νίκη του παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο... νήμα με 86-85 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 9η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην έκτη ήττα τους. Κορυφαίος για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ο... πρώην της Αρμάνι, Τζαμέλ ΜακΛίν, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 18 και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 14.

ο… πρώην της Αρμάνι, Τζαμέλ ΜακΛίν, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους, ενώ
τον ακολούθησε ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 18 και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 14.

Ο Τζόρνταν Θίοντορ (20π.) και ο Αρτούρας Γκουντάιτις (19π., 7ρ.) ήταν σε εξαιρετική ημέρα και ευτυχώς για τον Ολυμπιακό το τρίποντο του Κέρτις Τζέρελς στα 5΄΄ δεν βρήκε στόχο. Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Euroleague με ρεκόρ 7-2, ενώ οι Ιταλοί μετρούν 3 νίκες – 6 ήττες.

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς σημείωσε τους 7 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού, ενώ με τρίποντο ο Στρέλνιεκς έδωσε αέρα 5 πόντων, 9-14 στον Ολυμπιακό. Οι Θίοντορ και Τζέφερσον απαντούσαν, με τον Μάντζαρη να μην καταφέρνει να σταματήσει τον πρώτο περνώντας στη θέση του Ρόμπερτς. Το σερί των Ιταλών σταμάτησε στο 12-0, 21-14, με καλάθι του Μίτσοφ, αλλά ο Ρόμπερτς ευστοχώντας έξω από τα 6.75, μείωσε σε 21-17 φτάνοντας τους 10 πόντους, στο 10ο λεπτό.

O 24χρονος Αμερικανός σέντερ Κάλεμπ Ταρσέφσκι έκανε «θραύση» στα ριμπάουντ έχοντας μαζέψει 8 από τα 20 της Αρμάνι στο ημίχρονο, κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε 12 στο σύνολο! Ο Ολυμπιακός τα περίμενε όλα από τους περιφερειακούς του, την ώρα που ο Μιλουτίνοβ χρεώθηκε με 3ο φάουλ (29-28 στο 15ο λεπτό). Τα τρίποντα των Στρέλνιεκς, Μάντζαρη (6/11 ο Ολυμπιακός, 3/12 οι Ιταλοί) επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους να προσπεράσουν και να πάνε στο +4, 42-46, στα αποδυτήρια.

Ο Ταρζέφσκι με γκολ φάουλ μείωσε στον πόντο, 45-46, χρεώνοντας με 4ο φάουλ τον Μιλουτίνοβ που κάθισε στον πάγκο! Όμως, ο ΜακΛιν αντικατέστησε επάξια τον Σέρβο στη ρακέτα, σημειώνοντας 8 πόντους στην 3η περίοδο (σίγησε ο Στρέλνιεκς). Με 5 διαδοχικούς πόντους του Πρίντεζη, η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε για πρώτη φορά με +8, 51-59, αλλά και 55-63 δια χειρός ΜακΛιν. Κι εκεί οι παίκτες του Σφαιρόπολου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, έκαναν λάθη, με την Αρμάνι να απαντά με επιμέρους σκορ 7-2 (από Γκουντάιτις, Καλνιέτις, Θίοντορ) για το 62-65.

Ο Παπανικολάου πήρε το 3ο φάουλ του Θίοντορ και με μία εύστοχη βολή, διαμόρφωσε το σκορ της 3ης περιόδο, 62-66. Το 5ο φάουλ του Μιλουτίνοβ νωρίς στην 4η περίοδο (66-70) «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό που είδε την Αρμάνι να προσπερνά 75-72.

Τα 4 φάουλ έφτασε και ο ΜακΛιν, με τον Αμερικανό να ζητά στον Σφαιρόπουλο να τον αφήσει στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, 77-77, όταν «μίλησαν» οι Πρίντεζης και Παπανικολάου, με τον τελευταίο να ευστοχεί εν συνεχεία σε 2 βολές, 79-81. Ο Αρτούρας Γκουντάιτις ισοφάρισε σε 81-81, ο Θίοντορ έκανε το 83-81, με τον Στρέλνιεκς να βγάζει ασίστ με σκαστή πάσα στον ΜακΛιν για το 83-83.

Ο Θίοντορ ήθελε τη νίκη, 85-83, αλλά ο ΜακΛιν είχε αφήσει ανοικτούς λογαριασμούς από τη θητεία του στην Αρμάνι πέρυσι: 85-86 με δικό του γκολ φάουλ. Ένα αμυντικό ριμπάουντ του Πρίντεζη, όταν το δίποντο του Γκουντάιτις δεν βρήκε στόχο, και το άστοχο τρίποντο του Κέρτις, και κανείς δεν θα θυμάται πως ο Παπανικολάου αστόχησε σε 2 βολές, στα 15 δεύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-46, 62-66, 85-86