Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Συντριβή του ΠΑΟΚ με 83-63 από τη Λούντβιγκσμπουργκ

Η επίθεση του ΠΑΟΚ κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και μοιραία ο «Δικέφαλος του Βορρά» υπέστη την 6η ήττα του στον Β' όμιλο του Basketball Champions League. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με το βαρύ 63-83 στην έδρα τους από τη Λούντβιγκσμπουργκ, για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τη γερμανική ομάδα να αυξάνει σε 7-1 το ρεκόρ της.

Η επίθεση του ΠΑΟΚ κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και μοιραία ο «Δικέφαλος του Βορρά» υπέστη την 6η ήττα του στον Β’ όμιλο του Basketball Champions League. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με το βαρύ 63-83 στην έδρα τους από τη Λούντβιγκσμπουργκ, για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τη γερμανική ομάδα να αυξάνει σε 7-1 το ρεκόρ της.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο ΠΑΟΚ είχε 48 πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα και πέτυχε στα δύο τελευταία μόλις 15, απέναντι στους Γερμανούς που είχαν πολύ ευκολότερο τρόπο για να σκοράρουν.

Απόλυτη η υπεροχή στη ρακέτα για την Λούντβιγσμπουργκ (43 με 32 τα ριμπάουντ), με τον ΠΑΟΚ να έχει 19 λάθη, έναντι 14 της αντιπάλου του. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τόμας Ουόλκαπ (18π., 6 ριμπ., 5 ασ.). Ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ οι Δημήτρης Κατσίβελης (16π., 6 ριμπ., 3 ασ., 1 κοψ.), Βαγγέλης Μαργαρίτης (15π., 4 ριμπ., 2 ασ).

Ενέργεια, ταχύτητα, όμορφες συνεργασίες, εναλλαγές στο σκορ, με τις ομάδες να επενδύουν περισσότερο στο επιθετικό ταλέντο τους, τα στοιχεία της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος. Διάστημα που βρήκε τον ΠΑΟΚ στο 2′ με 6-2, με τους Γερμανούς να παίρνουν την κατάσταση στα… χέρια τους, στην πορεία, έχοντας εκτελεστή τον Ουόλκαπ (5′ 10-13, 8′ 15-18, 9′ 19-21). Βολές από τον Κόνιαρη (4/4), έφεραν τη μάχη στα ίσια στο 10′ (23-23), ισορροπία που άλλαξε ο Ουόλκαπ «οπλίζοντας» εκ νέου (12′ 25-30).

Ο «Δικέφαλος»… απάντησε με σερί 9-2 στο 15′ (34-32), έχοντας του Μαργαρίτη, Ζάρα, Κατσίβελη να βάζουν την μπάλα στο καλάθι και τον τελευταίο να οργανώνει και να τροφοδοτεί τους συμπαίκτες του.

Ο Κουκ έβαλε ξανά μπροστά τη Λούντβιγσμπουργκ (34-36), για να ακολουθήσουν λεπτά με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι, ωστόσο, στο 19′, μετά από 7 πόντους, στη σειρά, από τον Χαραλαμπόπουλο, βρέθηκαν στο +4 (47-43). Απόσταση που μειώθηκε στο μισό καλάθι στο ημίχρονο (48-47), με καταλογισμό, ελάχιστα νωρίτερα, ανύπαρκτου αντιαθλητικού φάουλ στον Μαργαρίτη.

Κακό ποιοτικά το τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να πιέζουν περισσότερο αμυντικά και πόντους να προστίθενται με το… σταγονόμετρο. Χαρακτηριστικό το ότι οι Γερμανοί σκόραραν λίγο μετά το δίλεπτο στην περίοδο και ο ΠΑΟΚ, με τον Μαργαρίτη, στο 25′. Με επιμέρους 12-7, εν τέλει, η Λούντβιγσμπουρκ, έχοντας εφαλτήριο και αρκετές δεύτερες επιθέσεις που της έδωσε ο «Δικέφαλος», προηγήθηκε με +4 στο 30′ (55-59).

Με τον ΠΑΟΚ «άσφαιρο» στα επτά λεπτά της τέταρτης περιόδου, τον Ουόλκαπ να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και τους διαιτητές να σφυρίξουν απροκάλυπτα εις βάρος του ΠΑΟΚ, η απόσταση της Λούντβιγσμπουργκ είχε συνεχώς αυξητικές τάσεις. Στο 37′ η διαφορά ήταν στους 19 (74-55), ο Κατσίβελης έβαλε το πρώτο καλάθι για τους Θεσσαλονικείς, στα 2’43΄΄΄για το φινάλε. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν μέχρι και με +22 (61-83) στο 40», πριν το τέλος.

Διαιτητές: Μπούλτο, Βοβκ, Νίκολιτς

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-47, 55-59, 63-83

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κλάσεν, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης 6, Τσόχλας, Μαργαρίτης 15 (1), Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 16 (2), Γκος 2, Τζόουνς 3 (1), Τρις 1

ΛΟΥΝΤΒΙΓΣΠΟΥΡΓΚ (Τζον Πάτρικ): Ουόλκαπ 18 (3), Εβανς 13, Τζόνσον 6, ΜακΡέι, Σίαρς 8, Γκέτσε 3 (1), ΜακΝίλι 6 (1), Κοχ 3 (1), Βαλεσκόφσκι 8, Κουκ 8 (1), Τίμαν 10.

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε