Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
«Αυτοκτονία» του Ολυμπιακού, έχασε 67-65 από τη Μπάμπεργκ

Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» στη Γερμανία και ηττήθηκε από τη Μπάμπεργκ με 67-65, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρίσκονταν πολύ κοντά στην πρώτη νίκη τους επί Γερμανικού εδάφους απέναντι στην Μπάμπεργκ και ενώ βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 52-62 έξι λεπτά πριν από τη λήξη, δέχθηκαν σερί 15-0 και γνώρισαν την 3η ήττα τους στη φετινή Ευρωλίγκα (9-3 το σερί τους).

Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» στη Γερμανία και ηττήθηκε από τη Μπάμπεργκ με
67-65, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του
Σφαιρόπουλου βρίσκονταν πολύ κοντά στην πρώτη νίκη τους επί Γερμανικού
εδάφους απέναντι στην Μπάμπεργκ και ενώ βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με
52-62 έξι λεπτά πριν από τη λήξη, δέχθηκαν σερί 15-0 και γνώρισαν την 3η
ήττα τους στη φετινή Ευρωλίγκα (9-3 το σερί τους).

Ο Ολυμπιακός έχασε δικό του ματς αφού είχε το πάνω χέρι σε όλο το ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 15-14, αλλά οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Γουίλτζερ να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια προηγούμενο με 40-32.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ προσπάθησε να απαντήσει αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά στο +8, με το 4ο δεκάλεπτο να ξεκινάει με σκορ 58-50 υπέρ των Πειραιωτών.

Και ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι θα κερδίσει εύκολα, έχοντας αυξήσει τη διαφορά στο στο +10 (62-52), ξαφνικά ήρθε το μπλακ άουτ!

Οι Γερμανοί έτρεξαν σερί 15 πόντων με τον Ολυμπιακό να μένει στο μηδέν (0) και προσπέρασαν στο σκορ με 67-62, περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μείωσαν με τον Στρέλνιεκς σε 67-65 στα 30» πριν το τέλος και είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς αφού οι Γερμανοί έκαναν κακή επίθεση.

Στα 10» που είχε στη διάθεσή του να πάρει το ματς με τρίποντο ο Ολυμπιακός, ο Σπανούλης αρχικά και ο Ρόμπερτς στη συνέχεια, αστόχησαν σε τρίποντα και έτσι οι Ερυθρόλευκοι έχασαν το ματς μέσα από τα χέρια τους.