Σάββατο 20 Απριλίου 2024
ΠΑΟ... και χωρίς τον Καλάθη, συνέτριψε 89-76 τη Μακάμπι

ΠΑΟ… και χωρίς τον Καλάθη, συνέτριψε 89-76 τη Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός ήταν το «αφεντικό» για 40 λεπτά απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ την οποία συνέτριψε με 89-76, φτάνοντας τις 9 νίκες σε 13 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξαν για τον Τάσο Στεφάνου, τον επί σειρά ετών γενικό διευθυντή της ΚΑΕ που άφησε το πρωί την τελευταία πνοή του σε ηλικία 72 ετών αλλά και για τον τραυματία Νικ Καλάθη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν το «αφεντικό» για 40 λεπτά απέναντι στη Μακάμπι Τελ
Αβίβ την οποία συνέτριψε με 89-76, φτάνοντας τις 9 νίκες σε 13
αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξαν για
τον Τάσο Στεφάνου, τον επί
σειρά ετών γενικό διευθυντή της ΚΑΕ που άφησε το πρωί την τελευταία
πνοή του σε ηλικία 72 ετών αλλά και για τον τραυματία Νικ Καλάθη.

Το πρώτο ημίχρονο έφερε την υπογραφή του Λούκας Λεκαβίτσιους, με τον Λιθουανό να αντικαθιστά επάξια, τουλάχιστον στην επίθεση, τον Νικ Καλάθη.

Με 11 πόντους του και ποσοστά για σεμινάριο (3/3τρ., 1/1δ.), ο Παναθηναϊκός ξέφυγε γρήγορα με 13-6 στο 5΄, αλλά τα κενά στην άμυνα δεν του επέτρεψαν να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας. Η Μακάμπι απάντησε με αιφνιδιασμούς και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -4 (25-21).

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ανήκαν στον Τζέιμς Γκιστ, με τον Αμερικανό να χτυπά μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Η σκυτάλη πέρασε στον Παππά, που έδρεψε δάφνες σε εκτέλεση και δημιουργία και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +9 (35-26 στο 14΄).

Λάθη στις αλληλοκαλύψεις, όμως, και αδυναμία περιορισμού της παραγωγικότητας της Μακάμπι έφεραν τους Ισραηλινούς και πάλι σε απειλητική θέση (39-38 στο 17΄), για να αναλάβει δράση από τα 6.75 ο Ρίβερς (2/2τρ.) και να στείλει τους «πράσινους» στα αποδυτήρια στο +6 (49-43).

Στην τρίτη περίοδο, η «πράσινη» άμυνα είχε την τιμητική της… Το «τριφύλλι» έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι του, Λοτζέσκι και Σίνγκλετον βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 11-5 ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε στο 26΄ τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (60-48), ενώ μπήκε στον… επίλογο του αγώνα παραμένοντας σε… διψήφια απόσταση (67-56 στο 30΄).

Με οδηγό τον Νίκο Παππά στην επίθεση και έχοντας την ασφάλεια της άμυνας ο Παναθηναϊκός δεν αγχώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ξέφυγε στο 33΄ με 74-60 και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το τελικό 89-76.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Χιμένεθ (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-43, 67-56, 89-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (1), Ρίβερς 15 (3), Παππάς 14, Ντένμον 9 (2), Γκιστ 15, Βουγιούκας 2, Καλαϊτζάκης, Λεκαβίτσιους 13 (3), Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Αντετοκούνμπο 1.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια): Τόμας 9 (3), Ρολ 4, Κέιν 16 (1), Τάιους 12 (6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 2, Κοέν 3 (1), Κόουλ 14 (1), Μπόλντεν 4, Παραχούσκι 6, Ζούσμαν, Τζάκσον 13 (1)

Κίμκι (Ρωσία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία)
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-Μπασκόνια (Ισπανία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μάλαγα (Ισπανία)

14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21-22/12/2017)

Πέμπτη, 21 Δεκεμβρίου
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 20:00
Μπάμπεργκ (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)
Βαλένθια (Ισπανία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)

Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου

Αναντολού Εφές (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 19:30
Μπασκόνια (Ισπανία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)

LIVE: Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός

LIVE: Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός για τον πρώτο ημιτελικό του EHF European Cup.